Úvod > Aktuality > Bitva v Budyni nad Ohří připomene Burgundské války 1476
Bitva v Budyni nad Ohří připomene Burgundské války 1476
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Bitva v Budyni nad Ohří připomene Burgundské války 1476

  • Vydáno8. srpna 2022
V Budyni se v sobotu 13. srpna 2022 setkáte se švýcarskými žoldnéry, burgundskými vojáky i statečnými obránci hradu. Návštěvníci se mohou těšit nejen na bitvu, která se koná dvakrát během jednoho dne (od 13 a od 16 hodin), ale také na doprovodný program v podobě středověké hudby, tanců, ukázky některých řemesel či ukázky výcviku švýcarské pěchoty pozdního středověku. Pro dětské návštěvníky je připravena dětská stezka a v průběhu celého dne je rovněž k dispozici tržiště s rozličným zbožím. Akce je pro návštěvníky otevřena od 10. do 18. hodiny.
burgunďané budyněPíše se rok 1476 a na hranicích švýcarských kantonů a Savojska probíhá záškodnická válka – burgundský kapitán Filip de Gris a jeho posádka měří síly se švýcarským praporcem Rattenschwanz pod vedením hejtmana Thomase Langa. Úskok střídá léčku a vrtkavá štěstěna váží, komu přisoudí vítězství… Ročníky 2020-2021 se nekonaly z pandemických důvodů, ale s letošním ročníkem můžete počítat! Čeká vás tržiště a bohatý doprovodný program, prohlídky hradu, tábora, zbrojnice, středověká kuchyně, dobové tance a dobová hudba a další. Letošní bitva na Budyni, která se odehraje v sobotu 13. srpna. Areál hraduBudyni nad Ohří se otevře v 10 hodin, hlavní událostí dne zůstává bitva na hradbách, která vypukne v 13. a 16. hodin, za jakéhokoliv počasí.
 

Přepadení kláštera, vojenský tábor či výcvik pěchoty

Budyně nad OhříTak jako v předchozích letech i letos se strhne zuřivá potyčka mezi Švýcary a Burgunďany, jak je kronikáři zaznamenali na konci 15. století. Letošním tématem je přepadení kláštera v bouřlivém burgundském pohraničí, jehož opat si láme hlavu, jak uchránit před vojsky obou stran chrámový poklad v těžké válečné době...

K vidění bude vojenský tábor s kuchyní, dobře vybavená zbrojnice s praktickými ukázkami používání luků a kuší či střelby z ručních zbraní, uvidíte také výcvik švýcarské pěchoty. Pro děti je připravena tradiční stezka rytířských dovedností s využitím dobových rekvizit a s úkoly, po jejichž úspěšném splnění obdrží glejt hradního zbrojnoše či dvorní dámy, chybět nebude ani pestré dobové tržiště a dobroty z hradní krčmy.
Hrad Budyně nad Ohří

Hrad Budyně nad Ohří

Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.