Úvod > Aktuality > Střechu věže Jakobínka ozdobila plechová makovice
Střechu věže Jakobínka ozdobila plechová makovice
"> "> rožmberk3.JPG

Střechu věže Jakobínka ozdobila plechová makovice

Vydáno 12. září 2019 Památky
Na středověké věži Jakobínka, ze které je nádherný výhled na meandr řeky Vltavy a hrad Rožmberk se dokončují restaurátorské práce, které probíhaly historickými technikami. Osazením plechové ozdoby na vrcholek věže ve středu 11. září 2019 památkáři definitivně ukončili opravu její střechy. Makovice ukrývá i poselství pro budoucí generace. Na opravenou věž poprvé vstoupí návštěvníci na jaře 2020.
RožmberkŠpičku kuželovité střechy se šindelovou krytinou  věže Jakobínka krášlí plechová makovice, ozdobná špička dlouhá 120 centimetrů.

Středověká podoba věže není známá. Při experimentu vycházeli odborníci z předchozí obnovy, ke které došlo po velkém požáru v roce 1522. Podobu střechy i makovice odvodili z renesančního tvarosloví a při výběru vhodné krytiny vycházeli z nejstarších ikonografických pramenů.   

Do makovice byla vložena i schránka se vzkazem pro budoucí generace. Kromě pamětní mince hradu Rožmberk a jedné Koruny české obsahuje i zmenšené kopie pozvánky z roku 2015, kdy byla akce zahájena stavbou dřevěného vřetenovitého lešení, a banneru, který po celou dobu opravy visel na místě a informoval návštěvníky. Součástí je i digitální médium s kompletními daty o obnově Jakobínky, jehož čitelnost bude pro budoucí generace výzvou. Nechybí ani vstupenka na hrad Rožmberk se symbolickým časem za minutu dvanáct, který odkazuje na fakt, že Jakobínka byla na seznamu nejohroženějších kulturních nemovitých památek a její záchrana proběhla na poslední chvíli.

Věž Jakobínka s lešenímNová střecha věže Jakobínky svírá úhel šedesát osm stupňů a pokrývá ji tři sta metrů čtverečních šindelů z modřínového dřeva. Výška střechy včetně makovice je jedenáct metrů. Celková výška věže atakuje hranici čtyřiceti metrů. V následujících dnech proběhne demontáž tří horních pater dřevěného vřetenovitého lešení a bude se pokračovat výstavbou dřevěného vyhlídkového ochozu. Ten bude ve výšce dvacet osm metrů a návštěvníci na něj poprvé vstoupí na jaře 2020.
Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.