Úvod > Aktuality > Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna
Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna

  • Vydáno23. června 2022
Dvoudenní program s názvem „Mlynáři a sekerníci“ je připraven na poslední červnový víkend 25. – 26. června 2022 v areálu Veselého Kopce. Návštěvníci budou moci opět vidět v chodu veselokopecký vodní obilný mlýn, který bude po opravě slavnostně spuštěn v sobotu 25. června od 10:00 hodin.
Mlynáři_a_sekerníciPo oba dva dny se návštěvníci skanzenu na Veselém Kopci dozví, co vše obnášela a jak namáhavá byla práce sekernických a mlynářských mistrů. Představena bude i již téměř zapomenutá technika křesání mlýnských kamenů. V provozu bude i mlýnice, kde kromě mletí obilí bude probíhat experimentální loupání krup a vaření povidel. Spuštěna bude i vodní olejna, v níž se lisoval olej ze lněného semínka, a i horizontální pila jednuška. Návštěvníci si budou moci i část technologií sami vyzkoušet. Přímo na místě uvidí i soudobého sekerníka při výrobě nového vodního kola.

Ukázky budou doprovázeny odborným komentářem PhDr. Radima Urbánka a PhDr. Magdy Křivanové za účasti sekerníka Františka Mikyšky a specialisty na větrné mlýny Ing. Jana Doubka. Areál muzea je otevřen denně, mimo pondělí, od 9:00 do 17:00 hodin.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.