Úvod > Aktuality > Velkomeziříčské kulturní léto zakončí souboj o klíče k městské bráně
Velkomezirícské kulturní léto
"> Velkomezirícské kulturní léto "> Velké Mezerící "> Velké Mezerící
Kultura

Velkomeziříčské kulturní léto zakončí souboj o klíče k městské bráně

  • Vydáno13. července 2014
Letos probíhá v pořadí třetí ročník úspěšného Velkomeziříčského kulturního léta. Festival zejména místní umělecké tvorby je ojedinělý v tom, že vzniká do jisté míry svépomocí účinkujících a nejrůznějších pořadatelů. Program vyvrcholí v září soutěží o klíče od městské brány.

Na programu kulturního léta ve Velkém Meziříčí se i letos objevují zajímavé akce. Lidé se mohou těšit například na bluegrassovou kapelu Poutníci, dechovku Mistříňanka, swingdixielandovou vojenskou kapelu, anebo dokonce na retro zábavu s legendární místní Renovací. Pro děti se chystá pohádka s plyšáky, nebo hudebně zábavný Malý televizní kabaret.

Letošní, už třetí ročník Velkomeziříčského kulturního léta začal 21. června vystoupením žáků místní ZUŠ a skončí 6. září tradiční soutěží 4 klíče k velkomeziříčské bráně spojenou s historickými slavnostmi.

Začátky tradiční letní zábavné soutěže „4 klíče k velkomeziříčské bráně“ sahají až do roku 1993. Od této doby si mezi sebou porovnávají své síly 4 družstva reprezentující Křižanov, Měřín, Velkou Bíteš a Velké Meziříčí. Každoroční soutěž se nese v duchu jiného tématu: např. gastronomie, western, lidové zvyky Moravy, ze světa filmu atd.

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

První nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1 se mohutně tyčí nad okrajem města Velkého Meziříčí.

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Historické jádro města s náměstím, bylo 20. listopadu 1990 prohlášeno památnou zónou. S nadmořskou výškou 425 m je zhruba nejnižším místem ve městě.

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Původní dům rychtáře byl v letech 1528-29 přestavěn na radnici v renesančním slohu. Od té doby zde sídlí městská samospráva až dodnes. V přízemí je klenutý mázhaus s malovanými ornamenty na klenbách.

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Dominantou náměstí ve Velkém Meziříčí je kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Věž pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě láká od léta 2021 na modernizovanou expozici.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.