Úvod > Aktuality > Velkomeziříčské kulturní léto zakončí souboj o klíče k městské bráně
Velkomezirícské kulturní léto
"> Velkomezirícské kulturní léto "> Velké Mezerící "> Velké Mezerící
Kultura

Velkomeziříčské kulturní léto zakončí souboj o klíče k městské bráně

Vydáno 13. července 2014
Letos probíhá v pořadí třetí ročník úspěšného Velkomeziříčského kulturního léta. Festival zejména místní umělecké tvorby je ojedinělý v tom, že vzniká do jisté míry svépomocí účinkujících a nejrůznějších pořadatelů. Program vyvrcholí v září soutěží o klíče od městské brány.

Na programu kulturního léta ve Velkém Meziříčí se i letos objevují zajímavé akce. Lidé se mohou těšit například na bluegrassovou kapelu Poutníci, dechovku Mistříňanka, swingdixielandovou vojenskou kapelu, anebo dokonce na retro zábavu s legendární místní Renovací. Pro děti se chystá pohádka s plyšáky, nebo hudebně zábavný Malý televizní kabaret.

Letošní, už třetí ročník Velkomeziříčského kulturního léta začal 21. června vystoupením žáků místní ZUŠ a skončí 6. září tradiční soutěží 4 klíče k velkomeziříčské bráně spojenou s historickými slavnostmi.

Začátky tradiční letní zábavné soutěže „4 klíče k velkomeziříčské bráně“ sahají až do roku 1993. Od této doby si mezi sebou porovnávají své síly 4 družstva reprezentující Křižanov, Měřín, Velkou Bíteš a Velké Meziříčí. Každoroční soutěž se nese v duchu jiného tématu: např. gastronomie, western, lidové zvyky Moravy, ze světa filmu atd.

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

Dálniční most Vysočina ve Velkém Meziříčí

První nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1 se mohutně tyčí nad okrajem města Velkého Meziříčí.

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Památková zóna ve Velkém Meziříčí

Historické jádro města s náměstím, bylo 20. listopadu 1990 prohlášeno památnou zónou. S nadmořskou výškou 425 m je zhruba nejnižším místem ve městě.

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Renesanční radnice ve Velkém Meziříčí

Původní dům rychtáře byl v letech 1528-29 přestavěn na radnici v renesančním slohu. Od té doby zde sídlí městská samospráva až dodnes. V přízemí je klenutý mázhaus s malovanými ornamenty na klenbách.

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Vyhlídová věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí

Dominantou náměstí ve Velkém Meziříčí je kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Věž pyšnící se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě láká od léta 2021 na modernizovanou expozici.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Prohlédnout si můžete Sarajevský salon, orientální salonek či taneční sál se smutečním náhrdelníkem císařovny Marie Terezie.