Úvod > Aktuality > Zoologická a botanická zahrada v Plzni oslaví o víkendu své 90. narozeniny
Příroda

Zoologická a botanická zahrada v Plzni oslaví o víkendu své 90. narozeniny

  • Vydáno31. srpna 2016
Druhá nejstarší zahrada v České republice, Zoologická a botanická zahrada města Plzně, oslaví tuto sobotu 90 let od svého založení. Oslavy se uskuteční 3. září přímo v zahradě i přilehlém amfiteátru, program začíná v 10 hodin. Do 13 hodin se návštěvníkům představí zvířata a expozice na přibližně 15 stanovištích v zahradě.

Ve 13 hodin bude pokračovat v plzeňské zoo slavnostní program netradičními sokolnickými ukázkami v horní části amfiteátru.

Program oslav v amfiteátru během dne doplní hudební skupina Repelent, pro návštěvníky je připravena indiánská vesnice z West parku, ukázky historického šermu skupiny Český lev, předvede se taneční skupina Equet. Během odpoledne pokřtí v zoo i novou knihu k 90. narozeninám zahrady a vrcholem se stane hudební vystoupení skupiny Kabát revival od 18 hodin a Olympic revival od 20 hodin.

Celodenní vstupné do zoo i amfiteátru činí symbolických 90 korun, platit budou osoby starší tří let. Pokladny zoo se otevřou tradičně v 8 hodin. Vzhledem k dopravní uzávěře spojené s cyklistickým závodem doporučují organizátoři vydat se do zoo pěšky nebo použít městskou hromadnou dopravu. Autem se k zahradě řidiči dostanou pouze od Saského mostu nebo přes sídliště na Vinicích.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.