Úvod > Aktuality > Velehrad nabízí prohlídky poutního areálu v nové šíři a kvalitě
Velehrad nabízí prohlídky poutního areálu v nové šíři a kvalitě
">
Památky

Velehrad nabízí prohlídky poutního areálu v nové šíři a kvalitě

  • Vydáno10. května 2013
Program Cyrilometodějská cesta nabídne návštěvníkům příležitost putovat bazilikou po stopách Cyrila a Metoděje, respektive těch, kdo přicházeli na toto poutní místo vyjádřit svůj vztah k těmto světcům.
Další program Příběh baziliky umožňuje účastníkům vzdělávacího programu hlouběji poznat a zakusit krásu této úctyhodné stavby. Třetí program Cisterciácká cesta naopak představuje velehradské exteriéry – tedy poutní areál se stavebními památkami zbudovanými cisterciáckými mnichy. V rámci nově koncipované prohlídkové trasy je možné dozvědět se něco o způsobu jejich života a dějinách velehradského kláštera.

Pro všechny tři programy jsou k dispozici pracovní listy a žáky provází odborní lektoři.

Podzemí baziliky ve Velehradě

Podzemí baziliky ve Velehradě

V prostorách pod bazilikou a klášterními objekty se nachází základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století do nichž je umístěna nová expozice Martyrion – svědkové víry 20. století.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).