Úvod > Aktuality > Vědci objevili ve Vyšším Brodě hrobku s 39 Rožmberky
Vědci objevili ve Vyšším Brodě hrobku s 39 Rožmberky
">
Zážitky

Vědci objevili ve Vyšším Brodě hrobku s 39 Rožmberky

  • Vydáno19. listopadu 2011
Archeologický výzkum v klášteře ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku potvrdil přesné místo, kde se nachází hrobka Rožmberků a že je v ní kromě Petra Voka pohřbeno i dalších 38 členů tohoto rodu. Hrobka byla podle vědců původně výrazně větší, než vykazují současné zachovalé prostory.
Výzkumem se tak potvrdily písemné dokumenty, v nichž stálo, že na jednom místě bylo pochováno na čtyři desítky Rožmberků. Nyní má hrobka rozměry 5,3 metru na délku, 2,4 metru na šířku a zhruba 1,4 metru na výšku, avšak původní parametry hrobky byly odlišné.

Vědci průzkum provedli 4. listopadu. Do té doby nebylo jisté, zda se ostatky téměř čtyř desítek Rožmberků nacházejí v místě, kde je pochován i Petr Vok. Ovšem nyní o tom nemůže být pochyb. Vokova cínová rakev je stále ve velmi zachovalém stavu. Vědci o jejím stavu vědí už od výzkumu z roku 2009. Kromě ní se v hrobce nachází ještě jeden podobný sarkofág. Archeologové neví přesně, kdo ve druhé cínové rakvi leží. Ale pravděpodobně by mohlo jít o manželku Viléma z Rožmberka Žofii Braniborskou.

Petr Vok byl posledním Rožmberkem a zemřel 5. listopadu 1611. Vědci se do výzkumu pustili téměř na den přesně k 400. výročí posledního Rožmberka Petra Voka.  Archeologové na víku jeho cínové rakve při současném výzkumu objevili také dámský zlatý prsten, který s největší pravděpodobností patřil Vokově manželce Kateřině z Ludanic. Na Vokův sarkofág se patrně dostal tak, že se Kateřinina rakev rozpadla.
Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.