Úvod > Aktuality > Věda není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky
Věda není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Věda není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Vydáno 29. dubna 2021
Za posledních čtyřicet let lidé vyhubili přes polovinu zvířecích druhů na zeměkouli. Nejde jen o drobný hmyz a organismy neviditelné pouhým okem, mezi vyhynulá zvířata se řadí například i nosorožci. Pro příklad nemusíme jít daleko: jedním z nich je bílý nosorožec severní, kterého jsme mohli vidět v Safari Parku ve Dvoře Králové. Jedinou nadějí na jeho záchranu nyní je umělá reprodukce.
V posledním ročníku prestižní celosvětové soutěže fotografů přírody Wildlife Photographer of the Year, kterou pořádá londýnské Přírodopisné muzeum, porota vybírala vítěze z bezmála padesáti tisíc snímků z celého světa. Mezi snímky, které zaujaly nejvíc diváků, je smutný pohled na poslední chvíle bílého nosorožce Sudána. Fotografka Ami Vitale ho zachytila jen pár okamžiků před smrtí. Trpěl komplikacemi souvisejícími s věkem a zemřel obklopený lidmi, kteří se o něj starali; na snímku jej utěšuje jeden z ošetřovatelů. „S každým vyhynutím trpíme i my,“ komentovala svůj snímek fotografka. „Jsme součástí přírody a musíme chápat, že při její záchraně jde ve skutečnosti o záchranu nás samých. Doufám, že Sudánův osud lidstvo probudí, aby si tuto realitu uvědomilo.“
 

Safari Park a Sudánův příjezdPříběh Sudána, posledního samce svého druhu, který na naší planetě zůstal, vede z Afriky do Safari Parku ve Dvoře Králové a zpět. Když zakladatel kralovédvorského safari Josef Vágner v 70. letech minulého století přivezl do Evropy víc než tři tisíce velkých býložravců, bylo mezi nimi i mládě nosorožce severního bílého. Na svět přišlo v roce 1973 v súdánském Shambe a v Československu dostalo jméno Sudán. Safari Park je jedinou zoo na světě, kde se tento druh podařilo rozmnožit: narodila se tu celkem čtyři mláďata, Suni, Nabiré, Nájin a Fatu.

Od roku 2008 je nosorožec bílý severní považován za druh vyhynulý ve volné přírodě, a ani veškerá lidská péče nestačila k tomu, aby přežil alespoň v zajetí. Podle odborníků je kamenem úrazu jejich rozmnožování v zoo právě nemožnost stejného sociálního a teritoriálního chování jako ve volné přírodě. Mláďat se rodí velmi málo, samicím se často vůbec nedaří zabřeznout. Proto se v Safari Parku rozhodli přesunout zbývající nosorožce, dva samce a dvě samice, do africké rezervace Ol Pejeta v Keni.
 

Od Sudána ke zkumavce

Ani v rezervaci ve volné přírodě a bedlivě střežené před pytláky a predátory se ale záměr nezdařil. Žádná ze samic nezabřezla, jeden ze samců v roce 2014 nečekaně zemřel. Posledním žijícím samcem tak náhle byl jen Sudán: velmi starý, navíc nemocný. Několik měsíců ho trápila infekce v noze, a když se už nedokázal ani postavit, byl 19. března 2018 utracen. Na světě tak zůstala jen Sudánova dcera Nájin a vnučka Fatu, obě v rezervaci Ol Pejeta.

Poslední šancí na záchranu těchto nosorožců tak zůstaly metody umělé reprodukce. V poslední době svět obletělo několik zpráv, která po letech nosorožčího smutku přinášejí alespoň malou naději: vědcům se podařilo vytvořit nová embrya severních bílých nosorožců. Společně se dalšími embryi z roku 2019 a 2020 jich už je devět (stav z jara 2021) a záchrana nosorožců bílých severních před vymřením tak dosáhla významného milníku. Protože ani jedna ze zbylých samic mláďata mít nemůže, donosit by je mohly samice příbuzného poddruhu, nosorožce bílého jižního, který se zatím v přírodě vyskytuje.
 

Sudán se vrátil do Dvora KrálovéSlavný nosorožec se stal symbolem utrpení zvířat, která pytláci kvůli velké poptávce po rohovině přivedli na samotný pokraj vyhubení. Ve Dvoře Králové připomíná nejohroženější savce na zemi plastika z pískovce a kovu, stojící na jednom z městských kruhových objezdů. Autory sochy jsou kameník Jan Brož a umělecký kovář Pavel Vágner, vnuk bývalého ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera.

Nosorožec s kubistickými prvky se skládá z několika dílů, váží pět tun, je téměř čtyři metry dlouhý, 180 centimetrů vysoký a dívá se do Sladkovského ulice, kudy se jede do dvorského Safari Parku. Zdá se vám, že vypadá mírně naštvaně? Není divu, má být mementem toho, jak se dá zničit příroda a vyhubit živočišný druh.
Ostrůvky na kruhových objezdech ve Dvoře Králové zdobí více zvířat: na Denisově náměstí auta objíždějí dřevěného lva a supy, v Legionářské ulici kolemjedoucí zdraví skupina surikat. Při hlasování o ozdoby na nových kruhových objezdech zatím motivy oblíbené zoologické zahrady vítězí na celé čáře.
 

O nosorožcích, pytlácích a jednom jazykovém omylu

  • Proč mluvíme o nosorožci bílém, když na fotografiích jasně vidíme šedivou barvu? Název vznikl špatným překladem holandského slova „wijde“, které znamená „široký“, přitom bylo přeloženo jako „white“, tedy bílý. Tento druh nosorožce skutečně má širokou tlamu, protože se živí hlavně spásáním trávy. Nosorožec černý má naopak tlamu protáhlou, protože se živí listy a větvičkami.
  • Nosorožec bílý, zvaný též tuponosý či širokohubý, má dva poddruhy: severní a jižní. Po slonovi a hrochovi jde o třetí největší africké zvíře. Váží mezi 1700 a 2400 kilogramy, na délku měří až čtyři metry a dožívá se přibližně 40 let.
  • Ještě v první polovině 20. století se nosorožci bílí severní proháněli po pláních Ugandy, Čadu, Súdánu, Středoafrické republiky a Konga. K jejich vyhubení přispěli pytláci, války a konflikty v afrických zemích a také lidské zásahy do krajiny.
  • Pytláci mají na nosorožce spadeno kvůli rohům, které podle tradiční asijské medicíny mají zázračné účinky na potenci anebo proti rakovině. Na černém trhu má kilo rohoviny vyšší cenu než zlato.
  • Přestože vědecké studie prokázaly, že roh nosorožce žádný vliv na lidské zdraví ani sexuální život nemá, zejména Čína a Vietnam s nimi čile obchodují dál. Pytláci každý rok zabijí přibližně tisíc nosorožců.
  • Ředitel královédvorského Safari Parku Přemysl Rabas vnímá záchranu ohrožených zvířat jako základ pro osvětu. Podle jeho slov nelze zvířata jenom chránit a snažit se je udržet při životě, ale také přesvědčit lidi v Africe a v Asii, aby se vzdali pochybného potěšení ze slonoviny, rohoviny nebo luskouních šupin.
Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Většina cestovatelů – a zejména z řad rodin s dětmi – zná Dvůr Králové jako místo, kde mohou navštívit zoologickou zahradu se safari a od roku 2015 také originálním lvím safari. Zároveň však jde o starobylé věnné město českých královen, kde objevíte řadu zajímavostí.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové

Užijte si výhled na zvířata z ptačí perspektivy v jedinečném lanovém parku, který je součástí areálu Safari Parku.

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Restaurace a občerstvení v Safari Parku Dvůr Králové, kde můžete ochutnat nejen klasickou českou kuchyni, ale také speciality, které se v různých obměnách a variantách připravují v Africe. Od roku 2018 zde vaří místní pivo Safari pivovar.

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Další aktuality