Úvod > Aktuality > Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu
Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu
"> "> "> ">
Památky

Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu

Vydáno 16. června 2021
Červnový večer plný magické atmosféry budou moci prožít návštěvníci v pátek 18. června, kdy se v amfiteátru Na Stráni ve Valašské dědině uskuteční od 21:00 program s názvem Svatojánský večer. Ten přiblíží starodávné zvyky a rituály, které tyto slavnosti od pradávna provázely.
rožnov svatojánská nocSvatojánská noc je magická a kouzelná noc, jejíž tradice sahají do dalekého starověku, do keltské historie. V pátek 18. června 2021 vás ve Valašské dědině rožnovského muzea v přírodě čeká příjemná muzika a povídání o tradici svatojánské noci a sběru bylin.

Svatojánské obřady jsou od dávných dob spojeny s mýtickou oslavou slunovratu. Bude to večer plný tajemných slunovratových zvyků a poezie. Průvodce večera Tomáš Gross spolu s Vandou Vrlovou zabrousí do světa bylin čarovných i léčivých.
 

Svatojánský oheň i cimbál

Svatojánská nocA poté již děvčata z rožnovské Javořiny sesbírají milodějné kvítí, aby z něj uvila věnečky, chlapci zapálí svatojánský oheň, aby přes něj skákali a hořící metly vysoko vyhazovali, a nakonec v kole s tajemnou slibkou se málem až k smrti utancovali…

Po skončení programu zahraje k dobré pohodě cimbálová muzika Javořina s primáškou Drahomírou Klimkovou. Večerní vstupné do areálu je v běžné výši prohlídky areálu Valašské dědiny, tj. 100 Kč plné vstupné nebo 80 Kč zlevněné (děti, studenti, důchodci), rodinné je za 200 Kč.
Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.