Úvod > Aktuality > Ve Velkých Pavlovicích si prohlédnete opilé sklepy a můžete zavítat na krojované hody
Ve Velkých Pavlovicích si prohlédnete opilé sklepy a můžete zavítat na krojované hody
"> "> "> ">
Gurmánská turistika

Ve Velkých Pavlovicích si prohlédnete opilé sklepy a můžete zavítat na krojované hody

  • Vydáno17. srpna 2019
Vinařské město Velké Pavlovice na Břeclavsku se může pochlubit netradiční vinařskou uličkou. Tu tvoří patnáct sytě zelených, zářivě žlutých, modrých, a dokonce i oranžových vinných sklípků v jedné řadě. Nevšední domky stojí na úpatí nejznámější vinařské trati Stará hora. Velkopavlovický spolek vinařů pořádá i letos akci pod názvem Otevřené vinné sklepy. Jedinečnost a obliba této akce spočívá především ve skutečnosti, že si návštěvníci města mohou (od konce dubna až do září) zajít do vinného sklepa, ochutnat víno, prohlédnout si sklípek, zeptat se na cokoli, co je o víně zajímá a samozřejmě si víno i zakoupit. V neděli 18. srpna 2019 můžete zavítat na Hody na place za sokolovnou.
Starobylou sklepní uličku, jíž se pyšní některá jihomoravská vinařská města byste ve Velkých Pavlovicích hledali marně. Nachází se zde naopak ulička zcela moderní, kterou tvoří patnáct pestrobarevných domků, kterým samozřejmě nechybí archivní sklepy.

Architektura nových sklepů zvaná "la gaudiwasser" – tedy opilé sklepy rozdělila Velké Pavlovice na Břeclavsku na dva protichůdné tábory – jedni prohlašují, že kýčovité domy připomínají spíše skládačku z dětské stavebnice. Ti druzí jsou přesvědčeni, že originální jihomoravská vinařská ulička "táhne" do Pavlovic kromě zájemců o víno i více turistů.

VínoAť už jsou názory na architekturu uličky Pod Starou horou jakkoliv rozdílné, barevná ulička je z daleka vidět na okraji města.

Velké Pavlovice patří k nejznámějším vinařským místům na Břeclavsku. Většina místních obyvatel má svůj vinohrad. Vinařstvím se zde živí asi 30 rodin, desítky dalších vyrábí víno pro vlastní potřebu. Klasická vinařská ulička ve Velkých Pavlovicích není, většina vinných sklípků se nachází pod rodinnými domy.
 

Krojované hody a hodky

Hody PavloviceMístní lidé a milovníci folkloru mají v kalendáři červeně zatrženo pár svátečních událostí, u kterých nechtějí nebo prostě nemohou chybět. Nejvýznamnějším folklorním svátkem a vrcholnou společenskou událostí roku, který svým místním významem předčí všechny ostatní, jsou ve Velkých Pavlovicích tradiční Krojované hody.

Hody se slaví jako křesťanský svátek i jako poděkování za pěkné žně. Proto tato slavnost začíná vždy v nejbližší neděli k výročnímu dni světce, kterému je zasvěcený kostel. V Pavlovicích je kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, proto hody začínají první neděli po 15. srpnu, kněz může povolit i jiný termín.

Letošní hody se konají 18., 19. a 20. srpna 2019. K tanci, zpěvu i poslechu budou hrát Vacenovjáci, Zlaťulka a Sokolka. Dozvuk hodům mají "hodky", které se konají v sobotu 24. srpna 2019. Užijte si lidovou zábavu, zpěv, tanec a dobré jídlo i vynikající víno.
Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Vinařské město Velké Pavlovice na Břeclavsku se může pochlubit novou moderní vinařskou uličkou. Ta se nachází na úpatí nejznámější vinařské trati Stará hora.

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Velké Pavlovice – městečko na jihu Moravy, jež je proslulé lahodným vínem dosahujícím mimořádných kvalit světové úrovně, sladkými meruňkami a bohatým folklórním, společenským a kulturním životem.

Turistický produkt Modré Hory

Turistický produkt Modré Hory

Modré Hory – pět obcí v nejjižnějším cípu Moravy, to je souhrn spousty nej, která můžete na Moravě najít a zažít. Tento vinařský mikroregion vás příjemně překvapí v každém ročním období.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika