Úvod > Aktuality > Salon vín 2020 chystá první kolo hodnocení - národní soutěž vín ČR vstupuje do 20. ročníku
Salon vín 2020 chystá první kolo hodnocení - národní soutěž vín ČR vstupuje do 20. ročníku
"> "> "> ">

Salon vín 2020 chystá první kolo hodnocení - národní soutěž vín ČR vstupuje do 20. ročníku

Vydáno 14. listopadu 2019 Gurmánská turistika
Nejprestižnější soutěž České republiky Salon vín – národní soutěž vín 2020 se již podvacáté připravuje na první kolo hodnocení, které proběhne ve dnech 18. až 22. listopadu 2019 v Národním vinařském centru ve Valticích. Do prvního kola bylo na základě nominací přihlášeno celkem 1 300 vín.
vínoPrvní kolo hodnocení proběhne od 18. do 22. listopadu 2019 v centru Excelence ve Valticích a do finálového kola hodnocení z něj postoupí 400 nejlepších vzorků. Druhé finálové kolo pak proběhne 3. a 4. prosince rovněž ve Valticích a určí Šampiona, tedy nejlepší víno České republiky pro rok 2020, vítěze jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci, vítěze zlatých medailí, tedy nejlepších sto vín do degustační expozice Salon vín, a držitele stříbrných medailí (vína z druhé stovky se ziskem přes 84 bodů).

Za 20 let své existence se stal Salon vín symbolem kvality jak prezentovaných vín, tak unikátního systému jejich hodnocení. Zatímco v prvních ročnících soutěže se počet návštěvníků Salonu vín, tedy absolventů některého z degustačních programů, pohyboval do 5 tisíc, aktuálně se celoroční návštěvnost blíží 23 tisícům. Podobné je to i u zájmu vinařů o soutěž. V prvních letech komise vybíraly z 300 až 400 nominovaných vín, letos se jejich počet bude pohybovat kolem 1 300.
 

Jak se vína hodnotí?

Soutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do září v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Následuje, právě připravované, 1. už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže a celá soutěž vyvrcholí 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

vínoBudoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2020 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín. Vyhlášení výsledků soutěže a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín se uskuteční 5. února 2020.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.
Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

8.7.
2020
10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

Jižní Morava | Gurmánská turistika
7.7.
2020
Za vínem ideálně do Podyjí

Za vínem ideálně do Podyjí

Jižní Morava | Gurmánská turistika