Úvod > Aktuality > Salon vín vstoupil do 22. ročníku národní soutěže vín
Salon vín vstoupil do 22. ročníku národní soutěže vín
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Salon vín vstoupil do 22. ročníku národní soutěže vín

  • Vydáno21. října 2021
Nejprestižnější soutěž České republiky Salon vín – národní soutěž vín 2021 se již podvaadvacáté připravuje na finálové kolo hodnocení, které proběhne ve dnech 24. až 25. listopadu 2021 v Národním vinařském centru ve Valticích. Do prvního kola bylo na základě nominací přihlášeno celkem 1 456 vín.
vínoCelkem bylo do podoblastní Národní soutěže vín 2021 přihlášeno 2 402 vín, z nichž na základě výsledků hodnocení získalo 2 229 vín nominaci do další fáze soutěže, tedy možnost usilovat o umístění v Salonu vín ČR 2022. Toho využilo 1 456 vín a ta od 11. do 15. října v centru Excelence ve Valticích absolvovala hodnocení prvního již celostátního kola soutěže. Do druhého finálového kola hodnocení z něj postoupilo 400 nejlepších vzorků.

Druhé finálové kolo pak proběhne 24. a 25. listopadu rovněž ve Valticíchurčí Šampiona, tedy nejlepší víno České republiky pro rok 2022, vítěze jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci, vítěze zlatých medailí, tedy nejlepších sto vín do degustační expozice Salon vín, a držitele stříbrných medailí (vína, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

vínoSalon vín je jedinečná prezentace moravských a českých vín s unikátním systémem jejich hodnocení. Za 22 let své existence a vylepšování odborné úrovně se stal respektovanou zárukou prvotřídní kvality vín nesoucí tento titul. Už hodnocení vín v prvním kole posuzuje relativně úzkou špičku moravských a českých vín, protože všechna jsou nadprůměrně kvalitní. Klíčová je tedy úroveň hodnocení a hodnoticích komisí, které jsou složeny z nejlepších a pravidelně proškolovaných odborníků. Každé víno je posuzováno několikrát, několika komisemi, a tak je i výsledek hodnocení naprosto objektivní.
 

Jak se vína hodnotí?

vínoSoutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do září v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Následuje 1. už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže a celá soutěž vyvrcholí 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

Budoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2022 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín. Vyhlášení výsledků soutěže a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín se uskuteční v únoru 2022.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.
Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika