ÚvodAktualityTvrz Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky pořádají společný víkend
Památky

Tvrz Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky pořádají společný víkend

  • 28. července 2021
Tvrze Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky chystají na pátek 30. a víkend 31. července a neděli 1. srpna 2021 tzv. Společný víkend muzeí v Králické pevnostní oblasti. Ten se koná několikrát do roka a návštěvníkům otevírá pevnostní bunkry a muzea v Králíkách a okolí i mimo běžnou provozní dobu, prohlídkové okruhy jsou delší než obvykle a průvodci bývají oblečeni v dobové uniformy. Ve Vojenském muzeu proběhne Malý tankový den.
Tvru BoudaPro návštěvníky Králické pevnostní oblasti bude ve dnech 30. července až 1. srpna 2021 připravena speciální nabídka prohlídek. Na své si přijdou zájemci o vojenskou historii i československé opevnění.

V týdnu 26. 7. až 1. 8. 2021 má tvrz Hůrka otevřeno denně, prohlídky se konají každou celou hodinu od 10:00 do 16:00 hodin včetně, ve 12:00 je zařazena Speciální prohlídka s dělostřeleckým srubem – zahrnuje cca 750 metrů podzemí, výstup a prohlídku dělostřeleckého srubu K-S 11 "Na svahu" – unikátní zkouškami tajných zbraní III. říše v době okupace. O víkendu 31. 7. až 1. 8. 2021 bude v rámci společného víkendu muzeí KPO také zpřístupněna dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b Utržený. V sobotu se sem podíváte od 10:00 do 16:00 hodin, v neděli od 10:00 do 14:00 hodin.

Tvrz BoudaVe dnech 28. až 30. 7. 2021 budou prohlídky na tvrzi Bouda přístupné od 10:00 do 16:00 hodin (každou hodinu). V nabídce bude Kompletní a Mini prohlídka. Ve 12:00 hodin průvodci zvou na Velký okruh, který se otevře v případě, že se sejde minimálně 7 zájemců. Je určen zájemcům o čs. opevnění nebo vojenskou historii a uspokojí také ty z vás, kteří chtějí vidět více, než je obvyklé. Časová náročnost této prohlídky činí 150 minut a  celkem ujdete 1 550 metrů podzemím, 1 000 metrů na povrchu tvrze, 254 schodů vzhůru a 382 dolů. Uvitíde odvodňovací štoly, minové kobky, filtrovny, výstroj objektů opevnění, ukázky vzduchotechnických rozvodů, překážkového materiálu, srub K – S 22 a 21, exteriéry srubů K – S 21, 23, 22 a 24, pozůstatky po překážkovém systému na povrchu tvrze nebo ošetřovnu.

Vojenské muzeum králíkyVojenské muzeum Králíky připravilo na sobotu 30. července Malý tankový den. Jedná se o jízdy těžkých pásových bojových strojů. Ukázky začínají od 10:00 a trvají do 15:00 hodin. Na terénní okruhy vyrazí mostní tank MT 55A, ŽS 55A, legendární T 34, T 54 AM2 Kladivo, 2K 12 KUB, DTP 90 a OT 810. Vždy po hlavní ukázce se předvede ještě MT 55A při práci s mostem. Po ukázkách budou tanky otevřené, s možností prohlídky zblízka. Odvážnější návštěvníci se mohou nechat svézt.


Na prohlídky s teplým oblečením, svítilnou a svačinou

boudaNadstandardní prohlídky jsou mimořádnou příležitostí vidět v dělostřeleckých tvrzích téměř vše a dozvědět se maximum. Nedporučuje se osobám s nižší fyzickou kondicí a není vhodná pro děti do 10 let. Při prohlídce se vstupuje i do míst, kam se běžně nesmí. Také na povrchu tvrzí se ukazují místa, která běžným návštěvníkům většinou zůstanou utajena. Na tento mimořádný typ prohlídky provozovatelé obou muzeí doporučují vedle dobré nálady, teplého oblečení a pevné obuvi také vlastní svítilnu a malou svačinu. Základní občerstvení je v zázemí muzeí v nabídce.

Během prodlouženého víkendu můžete v Králické pevnostní oblasti rovněž navštívit Pěchotní srub K – S 14, Naučnou stezku vojenské historie Králíky nebo naučnou stezku československého opevnění Dolní Morava.
Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách Památky

Pěchotní srub K–S 14 U cihelny v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava Příroda

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Další aktuality

Cyklobusy Českomoravským pomezím jezdí letos jen do Deštného v Orlických horách

Turistické autobusy pro pěší i cyklisty, který každé léto brázdí území regionu na pomezí Čech a Moravy, letos Pardubický kraj značně zredukoval. Speciální autobusy od června 2024 jezdí z Litomyšle, Lanškrouna a Pardubic do Deštného v Orlických horách. V provozu budou do konce září. Na výlet se tak můžete vydat třemi autobusy uzpůsobenými pro převoz kol. Cyklobusy jsou součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje (IREDO) a budou v provozu do konce září.
21. červen 2024 14:30
Letní sporty, Pardubický kraj

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.
19. červen 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj

Obří mamut i vodní louže s hravou řekou na Dolní Moravě budou děti bavit

Naplánujte si rodinnou dovolenou plnou smíchu, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků! Vydejte se do Horského resortu Dolní Morava a objevte ráj pro celou rodinu v srdci přírody. Děti se mohou začít těšit na nekončící zábavu v Mamutíkových zážitkových parcích, kde každý den objeví něco nového a neokoukaného.
8. červen 2024 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se projeďte na Mamutí horské dráze.
6. červen 2024 21:00
Památky, Pardubický kraj

Pernštýnská noc odstartuje Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové

Červen se v Pardubicích tradičně nese v duchu folklóru. Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové bude v pátek 7. června 2024 zahájen Pernštýnskou nocí. Přijďte oslavit na Pernštýnské náměstí již dvaatřicátý ročník Pernštýnské noci zhlédnutím bohatého kulturního programu, ochutnáním mnoha specialit ve stáncích a připitím zlatavého či jiného moku.
6. červen 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:26
Zážitky, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
28. květen 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj