Úvod > Aktuality > Tvrz Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky pořádají společný víkend
Tvrz Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky pořádají společný víkend
"> "> "> "> "> "> "> "> Tvrz Bouda - pietní místo v podzemních kasárnách "> Tvru Bouda -prekladište materiálu u podzemních kasáren "> Tvrz Hurka - hlavní municní sklad M1
Památky

Tvrz Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky pořádají společný víkend

  • Vydáno28. července 2021
Tvrze Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky chystají na pátek 30. a víkend 31. července a neděli 1. srpna 2021 tzv. Společný víkend muzeí v Králické pevnostní oblasti. Ten se koná několikrát do roka a návštěvníkům otevírá pevnostní bunkry a muzea v Králíkách a okolí i mimo běžnou provozní dobu, prohlídkové okruhy jsou delší než obvykle a průvodci bývají oblečeni v dobové uniformy. Ve Vojenském muzeu proběhne Malý tankový den.
Tvru BoudaPro návštěvníky Králické pevnostní oblasti bude ve dnech 30. července až 1. srpna 2021 připravena speciální nabídka prohlídek. Na své si přijdou zájemci o vojenskou historii i československé opevnění.

V týdnu 26. 7. až 1. 8. 2021 má tvrz Hůrka otevřeno denně, prohlídky se konají každou celou hodinu od 10:00 do 16:00 hodin včetně, ve 12:00 je zařazena Speciální prohlídka s dělostřeleckým srubem – zahrnuje cca 750 metrů podzemí, výstup a prohlídku dělostřeleckého srubu K-S 11 "Na svahu" – unikátní zkouškami tajných zbraní III. říše v době okupace. O víkendu 31. 7. až 1. 8. 2021 bude v rámci společného víkendu muzeí KPO také zpřístupněna dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b Utržený. V sobotu se sem podíváte od 10:00 do 16:00 hodin, v neděli od 10:00 do 14:00 hodin.

Tvrz BoudaVe dnech 28. až 30. 7. 2021 budou prohlídky na tvrzi Bouda přístupné od 10:00 do 16:00 hodin (každou hodinu). V nabídce bude Kompletní a Mini prohlídka. Ve 12:00 hodin průvodci zvou na Velký okruh, který se otevře v případě, že se sejde minimálně 7 zájemců. Je určen zájemcům o čs. opevnění nebo vojenskou historii a uspokojí také ty z vás, kteří chtějí vidět více, než je obvyklé. Časová náročnost této prohlídky činí 150 minut a  celkem ujdete 1 550 metrů podzemím, 1 000 metrů na povrchu tvrze, 254 schodů vzhůru a 382 dolů. Uvitíde odvodňovací štoly, minové kobky, filtrovny, výstroj objektů opevnění, ukázky vzduchotechnických rozvodů, překážkového materiálu, srub K – S 22 a 21, exteriéry srubů K – S 21, 23, 22 a 24, pozůstatky po překážkovém systému na povrchu tvrze nebo ošetřovnu.

Vojenské muzeum králíkyVojenské muzeum Králíky připravilo na sobotu 30. července Malý tankový den. Jedná se o jízdy těžkých pásových bojových strojů. Ukázky začínají od 10:00 a trvají do 15:00 hodin. Na terénní okruhy vyrazí mostní tank MT 55A, ŽS 55A, legendární T 34, T 54 AM2 Kladivo, 2K 12 KUB, DTP 90 a OT 810. Vždy po hlavní ukázce se předvede ještě MT 55A při práci s mostem. Po ukázkách budou tanky otevřené, s možností prohlídky zblízka. Odvážnější návštěvníci se mohou nechat svézt.


Na prohlídky s teplým oblečením, svítilnou a svačinou

boudaNadstandardní prohlídky jsou mimořádnou příležitostí vidět v dělostřeleckých tvrzích téměř vše a dozvědět se maximum. Nedporučuje se osobám s nižší fyzickou kondicí a není vhodná pro děti do 10 let. Při prohlídce se vstupuje i do míst, kam se běžně nesmí. Také na povrchu tvrzí se ukazují místa, která běžným návštěvníkům většinou zůstanou utajena. Na tento mimořádný typ prohlídky provozovatelé obou muzeí doporučují vedle dobré nálady, teplého oblečení a pevné obuvi také vlastní svítilnu a malou svačinu. Základní občerstvení je v zázemí muzeí v nabídce.

Během prodlouženého víkendu můžete v Králické pevnostní oblasti rovněž navštívit Pěchotní srub K – S 14, Naučnou stezku vojenské historie Králíky nebo naučnou stezku československého opevnění Dolní Morava.
Pěchotní srub K–S 14

Pěchotní srub K–S 14 "U cihelny" v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 – Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky