Úvod > Aktuality > Tvrz Bouda, Vojenské muzeum Králíky a tvrz Hůrka pořádají společný víkend

Tvrz Bouda, Vojenské muzeum Králíky a tvrz Hůrka pořádají společný víkend

Vydáno 25. července 2019 Památky
Tvrze Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky chystají na pátek 26. a víkend 27. a 28. července 2019 tzv. Společný víkend muzeí v Králické pevnostní oblasti. Ten se koná několikrát do roka a návštěvníkům otevírá pevnostní bunkry a muzea v Králíkách a okolí i mimo běžnou provozní dobu, prohlídkové okruhy jsou delší než obvykle a průvodci bývají oblečeni v dobové uniformy.
Tvru BoudaPro návštěvníky Králické pevnostní oblasti bude ve dnech 26. až 28. července 2019 připravena speciální nabídka prohlídek. Na své si přijdou zájemci o vojenskou historii i československé opevnění.

V pátek 26. července v 10:15 začíná u vchodového srubu dělostřelecké tvrze Bouda nadstandardní prohlídka. Jde skutečně o zevrubnou prohlídku podzemí tvrze o celkkové délce 6 hodin pro skutečné fandy vojenské historie. Během ní vstupíte i tam, kam se běžně nesmí: (fitrovna, strojovna-elektrárna a sklad PHM, sklad ručních granátů, sklad osvětlovací a signální munice, dolní patro srubu K – S 22, pěchotní galerie a pata schodiště srubu K – S 23, dolní patro srubu K – S 24). Na povrchu tvrze je předmětem prohlídky také více pozůstatků po stavbě tvrze a zkouškách z doby okupace.

Vojenské muzeum králíkyVojenské muzeum Králíky připravilo na sobotu 27. července Malý tankový den. Jedná se o jízdy těžkých pásových bojových strojů. Ukázky začínají v 11:00 a ve 14:00 hodin. Na terénní okruhy vyrazí tanky ŽS 55A a T54 AM2 Kladivo společně s legendárním T 34. Po ukázkách budou tanky otevřené, s možností prohlídky zblízka. Odvážnější návštěvníci se mohou nechat svézt v pásovém vozidle DTP 90, a to v čase od 10:00 do 16:00 hodin.

Tvrz Hůrka zve na nadstandardní prohlídku v neděli 28. července od 10:15 hodin. Je to typ prohlídky s největším rozsahem a nejpodrobnějším výkladem, která zabere 6 hodin.


Na nadstandardní prohlídky s teplým oblečením, svítilnou a svačinou

boudaNadstandardní prohlídky jsou mimořádnou příležitostí vidět v dělostřeleckých tvrzích téměř vše a dozvědět se maximum. Nedporučuje se osobám s nižší fyzickou kondicí a není vhodná pro děti do 10 let. Při prohlídce se vstupuje i do míst, kam se běžně nesmí. Také na povrchu tvrzí se ukazují místa, která běžným návštěvníkům většinou zůstanou utajena. Na tento mimořádný typ prohlídky provozovatelé obou muzeí doporučují vedle dobré nálady, teplého oblečení a pevné obuvi také vlastní svítilnu a malou svačinu. Základní občerstvení je v zázemí muzeí v nabídce.

Během prodlouženého víkendu můžete v Králické pevnostní oblasti rovněž navštívit Pěchotní srub K - S 14, Naučnou stezku vojenské historie Králíky nebo naučnou stezku československého opevnění Dolní Morava.
Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda - muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory - dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Pěchotní srub K–S 14

Pěchotní srub K–S 14 "U cihelny" v Králíkách

Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 - Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje! Přijeďte se podívat do legendární pevnosti, kterou kráčela historie našeho státu.