Úvod > Aktuality > Soutěž Nejkrásnější české knihy roku vyhlásila vítěze
Zdroj foto: Mravenčí chůva
Kultura

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku vyhlásila vítěze

  • Vydáno1. června 2023
Soutěž o Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví, již zná své vítěze! Publikace nominované v osmi kategoriích vybrala technická a výtvarná komise složená z výtvarníků, grafických designérů, teoretiků umění a polygrafů z celkového počtu 60 nominovaných titulů.
továrna na absolutnoV Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze byly slavnostně předány ceny za nejlepší knižní design roku 2022. Porota složená z grafických designérů, ilustrátorů, teoretiků umění i tiskařů z nominované šedesátky titulů ocenila ty nejkrásnější v sedmi kategoriích podle žánrů. Ocenění Nejkrásnější české knihy roku nepřímo upozorňuje i na kvalitní tiskaře. Naprostou většinu knih z prvních až třetích míst všech kategorií vytiskly pouhé dvě tiskárny: Helbich (13 titulů) a Protisk (6 titulů).

Život soukromého sběratele za železnou oponouV kategorii katalogů získali první místo Štěpán Malovec a Martin Odehnal za výstavní katalog Jdu prachu samotou s průhledy do zahrad: Reynek v dialogu, který vydal Nadační fond 8smička. Dvakrát porota ocenila osobité vydání románu Karla Čapka Továrna na Absolutno (nakladatelství Teapot), které si kromě 3. místa v kategorii bibliofilií a autorských prací odneslo 1. místo za vynikající polygrafické zpracování. „Neokoukaná forma přesně na míru obsahu publikace. Výjimečná realizace.“ Tak porota zhodnotila první místo v kategorii Odborná literatura pro titul Útěcha bydlením: Život soukromého sběratele za železnou oponou (editor Jiří Pátek, vydal PositiF).
 

Nej beletrie, dětská,  učebnice či výtvarné umění

Do NepamětiZa nejkrásnější titul z oblasti beletrie bylo vybráno nové vydání Frankensteina od Mary Shelleyové (vydalo Take Take Take). Nejkrásnější dětskou knihou je hravý fantaskní příběh Do Nepaměti od Tomáše Končinského a Daniela Špačka (vydal Albatros, úprava Petr Štěpán). V kategorii učebnic bodovalo Bydlení: Navrhování bytového interiéru od Ivy Potůčkové (vydala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze).

Nejkrásnější knihou o výtvarném umění je katalog vydaný k výstavě Jana AmbrůzeDomě umění města Brna (editorka Marika Svobodová, vydali VUTIUM / Dům umění města Brna). V kategorii bibliofilií a autorských prací zaujala nejvíce Kniha vnímání od Lucie Lučanské (vydal Lux – Michal Štěpánek). Cenu PNP a UPM pro mladé úpravce do 30 let si odnáší Jakub Janeba za titul, který napsal a vydal spolu s Šárkou Janeba Dějiny hudby: Klasika. Porota ocenila, že kniha má ucelený koncept a je i příjemná do ruky.

kniha MařkaLeporelo v tvrdých deskách, náseky, barevný podtisk, laserové výřezy, bigy, prostřihy, kompostovatelný karton, to jsou prvky knihy Ester Staré MEKY MEK! Skutečný svět zvířátek (vydal Pop – Pap), které Svaz českých polygrafických podnikatelů odměnil Zvláštní cenou.

Cena SČUG Hollar za vynikající ilustrační doprovod putuje za Adélou Marií Jirků, která v knize Mařka (vydala wo-man) zaznamenala přátelství dítěte s hluchoněmou tetou. Martin Groch a Jakub Samek získali Cenu unie grafického designu za originální práci s písmem i fotografiemi v knize Jany Pavlové Chrámy peněz (vydal Bigg Boss) pojednávající o architektuře bankovních domů 90. let.
 

Hlasujte pro nejkrásnější českou knihu století

knihaV rámci slavnostního ceremoniálu byla historicky poprvé vyhlášena zvláštní cena Nejkrásnější česká kniha století ve spolupráci s tvůrci projektu Identita – příběh českého grafického designu. Vítěze vybere odborná porota z knih vydaných od roku 1900, hlasovat je možné prostřednictvím nominačního formuláře na webových stránkách projektidentita.cz/nck100. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny v květnu 2024.

 

O soutěži Nejkrásnější české knihy roku

kniha vnímáníV soutěži Nejkrásnější české knihy roku pořádané Muzeem literatury/Památníkem národního písemnictví a Ministerstvem kultury ČR je hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok. V každé ze sedmi kategorií jsou vyhlašována tři místa, první je Ministerstvem kultury České republiky honorováno částkou 50 000 Kč. Památník národního písemnictví dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro studenty a spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze oceňuje i mladé grafiky ve věku do 30 let. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů. Památník národního písemnictví organizuje soutěž pravidelně od roku 1965.

Mezi partnery 58. ročníku NČKR byl například Czechdesign, Česká centra, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Projekt Identita – příběh českého grafického designu nebo Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl