Úvod > Aktuality > Poslední možnost prohlédnout si nejkrásnější české knihy – výstava ve Hvězde končí
Poslední možnost prohlédnout si nejkrásnější české knihy - výstava ve Hvězde končí
"> ">
Kultura

Poslední možnost prohlédnout si nejkrásnější české knihy – výstava ve Hvězde končí

  • Vydáno26. května 2017
Už v neděli 28. května 2017 končí výstava Nejkrásnější české knihy roku 2016 a Nejkrásnější knihy světa 2015 v letohrádku Hvězda, kterou uspořádal Památník národního písemnictví spolu s Ministerstvem kultury ČR. Návštěvníci tak mají poslední šanci prohlédnout si spolu s oceněnými kniha mi také prostory hodovní síně renesančního letohrádku, kde se výstava koná letos poprvé.
nejkrásnější česká kniha Na výstavě Nejkrásnější české knihy roku 2016 je možné si prolistovat knihy vybrané mezinárodní porotou z 250 přihlášených titulů v sedmi základních kategoriích i publikace vyznamenané dalšími odborníky.

Nejkrásnější knihou v kategorii odborné literatury se stal Tabook Bedekr nakladatelství Baobab. Ve vysoké
konkurenci mezi krásnou literaturou se nelépe umístil Letec Otto Hanzlíček vydaný nakladatelstvím Labyrint. Nejkrásnější knihou pro děti a mládež jsou dle poroty Hafanova dobrodružství z dílny Kudlapress. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze zabodovala mezi učebnicemi a didaktickými pomůckami svým Manuálem japonského laku a nakladatelství Arbor vitae societas uspělo v kategorii knih o výtvarném umění s publikací StArt. Sport jako symbol ve výtvarném umění. Nejkrásnějším katalogem se stal titul RGB3D vydaný Galerií Zdeněk Sklenář. Prestižní výběr uzavírá autorská kniha Jindřicha Štreita Kde domov můj z nakladatelství wo-men.

nejkrásnější česká knihaDalší ocenění na knihy čekala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentskou práci a udělil Cenu Arna Sáňky za knihu Oáza studentům Ostravské univerzity v Ostravě. Spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze pak zástupci PNP zvolili ještě nejlepšího grafika či grafičku ve věku do 30 let, stala se jí Nikola Hoření za svou knihu Kéž by!, která získala rovněž čestné uznání Svazu polygrafických podnikatelů. Hlavní cenu Svazu však dostal titul Proměna, vytištěný v tiskárně iDigitisk. Unie grafického designu ocenila zpracování kuchařky Škoda nevařit 2 grafických designérů Petra Bosáka a Roberta Jansy. Spolek českých bibliofilů jako již tradičně zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga, stal se jím Martin Dyrynk za titul Žemlička malíř. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu za ilustraci Mikoláši Axmannovi za jeho autorskou knihu Verše z Knihy Kazatel.

knihyV letohrádku Hvězda je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Až se výstava uzavře, budou mít návštěvníci ještě několik příležitostí prohlédnout si Nejkrásnější české knihy roku 2016 na dalších místech. Dne 10. června budou vystaveny během Muzejní noci v Malé vile PNP v Pelléově 20 na Praze 6. Od 7. do 15. června budou mít možnost jimi listovat návštěvníci SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově. Po letní pauze se knihy přestěhují na festival Tabook, který proběhne 29. a 30. září 2017 v Táboře, a 5. října se objeví v budově Univerzity Hradec Králové. Záhy poté publikace uvidí  návštěvníci na Designbloku na Výstavišti Praha Holešovice, který se letos koná v termínu 26. až 30. října. Od prosince 2017 do března 2018 pak proběhne výstava Nejkrásnější české knihy roku 2016 v Moravské galerii v Brně.
Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.