Úvod > Aktuality > Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou v červené a zlaté barvě
Vánoce v Praze 2013
"> Vánoce v Praze 2013 "> Tradicní vánocní trhy v Praze "> Vánocní trhy v Praze 2013
Zážitky

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou v červené a zlaté barvě

  • Vydáno30. listopadu 2013
Letošní Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze se obléknou do červeno-zlatého hávu. Právě tyto barvy ozdobí hlavní dominantu, dvacet metrů vysoký smrk, i okolní stánky. Jejich štíty ponesou další symbolické poselství návratu v čase, které návštěvníkům připomenou památné události z historie českého národa. Vánoční smrk na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 17 hodin.
Vánoční trhy v Praze ve zlatočervenéZa deset let, kdy pořadá tyto největší vánoční trhy v České republice společnost Taiko, se podařilo trhům vtisknout charakter typických českých vánoc plných tradic, lidových koled i ryze vánočního sortimentu. Pro návštěvníky se staly místem, kde se cítí dobře a mohou se alespoň na chvíli zastavit a rozjímat. To ocenil před nedávnem prestižní americký turistický průvodce Lonely Planet, který trhy zařadil mezi pět nejkrásnějších v Evropě.

Dvacetimetrový smrk na Staroměstském náměstí pochází z městysu Rataje nad Sázavou a tentokrát bude oděný do červené a zlaté barvy. Ústředním tématem jeho letošní výzdoby je motto „Zastavte se v čase“. Symbolem času je právě Staroměstský orloj a mechanika orloje, ciferníku či hodin. Tyto náměty se objeví v několika provedeních na ozdobách nejen na stromě, ale i na všech prodejních domcích.

Kulaté dekorace znázorňují kromě příslušné události v české historii také její letopočet. Tématem dvaceti motivů je například otevření Národního divadla, stavba Karlova mostu či příchod Cyrila a Metoděje. Strom navíc zkrášlí 400 klasických kulatých ozdob různých velikostí, 90 ozubených koleček a 40 kusů světelných motivů cibulových hodin. O světelný efekt se postará 300 blesků a 72 000 LED diod. Speciálním prvkem bude 50 kusů ciferníků orloje s přísvitem vytvořených technologií tzv. polopropustných zrcadel. 

Poprvé vánoční smrk zazáří v plné kráse v sobotu 30. listopadu v 17 hodin, kdy ho symbolicky rozsvítí pražský primátor Tomáš Hudeček a herečka Libuše Šafránková. Účast této herečky přitom není náhodná. Právě Libuše Šafránková je představitelkou jedné z hlavních rolí nového filmu režisérky Lenky Kny Přijde letos Ježíšek?, který má premiéru 5. prosince 2013. Některé scény jsou dějově přímo začleněny do prostoru Vánočních trhů na Staroměstském náměstí a také se zde v autentické atmosféře v loňském roce natáčely. 

Pražany a návštěvníky hlavního města čeká také v tomto roce na obou náměstích několik změn. Hlavní pódium na Staroměstském náměstí, kde probíhá doprovodný program, letos nebude stát v bezprostřední blízkosti stromu před domem U zvonu. Naopak se posune k vyústění Dlouhé ulice. V blízkosti orloje vyroste tradiční tržiště se stovkou prodejních a občerstvovacích stánků. Ty budou nabízet dřevěné hračky, vánoční ozdoby a suvenýry i gastronomické pochoutky. Další novinkou bude rovněž speciální Zimní zahrada s možností posezení a občerstvení, kterou doplní i dětský koutek. Právě nejmenší návštěvníci si zde vyzkouší výrobu vánočních ozdob, zapojí se i do dalších rukodělných činností a mohou zde vhodit do schránky svůj dopis Ježíškovi. Na památku se vyfotí u speciální fotostěny. Přímo u stromu je čeká také zvířecí a figurkový betlém. Zvířecí a figurkový betlém

Součástí Vánočních trhů na Staroměstském náměstí bude také bohatý hudební a kulturní program. Na hlavním pódiu se nejčastěji představí pěvecké soubory všech věkových kategorií z České republiky i ze zahraničí, které přednesou vánoční písně a koledy. Na Štědrý den zazní tradičně Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání orchestru a sólistů Národního divadla a Státní opery Praha. Vánoce jsou především svátky dětí, a tak budou v programu především vystoupení dětských pěveckých sborů, folklorních a tanečních souborů. Adventní víkendy v brzkých odpoledních hodinách pro změnu ovládnou pohádkové postavy v divadelních představeních, muzikálové postavy a dravci, které předvede záchranná stanice zvířat. Jedno celé odpoledne ve spolupráci s Agenturou Dobrý den bude patřit také všem milovníkům nevšedních rekordů a kuriozit. Již tradičně se pro děti chystá velká Mikulášská show s bohatou nadílkou a spoustou soutěží.

Pořadatelé Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí se zapojí i letos do několika charitativních aktivit. Již posedmé podpoří společný projekt Rádia City – Rozsviťte s námi Prahu! Každý zájemce může zasláním jedné DMS symbolicky rozsvítit žárovku na vánočním stromě a přispět tak Nadačnímu fondu Dětský úsměv a jejich Dětskému centru v Krči. Podpora bude směřovat i dalším organizacím. Klub ŽAP pro ženy s nádorovým onemocněním a Armáda spásy budou mít bezplatně k dispozici na Staroměstském náměstí prezentační stánek po celou dobu trhů. Nadace Pražské děti si zde zase umístí svou kasičku.

Prodejní domky s produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vánoční trhy 2013 začnou na Staroměstském náměstí 30. listopadu a potrvají až do Tříkrálových oslav 6. ledna 2014. V sobotu 30. listopadu zahájí i trhy na Václavském náměstí, které zde zůstanou až do 12. ledna 2014. Vánoční atmosféru navodí souběžně i náměstí Republiky, a to od 30. listopadu do 30. prosince 2013.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.