Úvod > Aktuality > V Zoo Praha se letos narodilo 1191 mláďat!
V Zoo Praha se letos narodilo 1191 mláďat!
">
Příroda

V Zoo Praha se letos narodilo 1191 mláďat!

  • Vydáno26. listopadu 2016
V Zoo Praha proběhla koncem týdne tisková konference k nejcennějším přírůstkům Zoo Praha za rok 2016. Kromě významných letošních mláďat na ni byly představeny také důležité a zajímavé odchovy – zmije obecné, želvy hvězdnaté, zejozoba afrického, loríčka rudobradého, křečka velkého, velemyši obláčkové a klokana Hagenova a příchody nových zvířat. K 21. listopadu letošního roku se v Zoo Praha narodilo a vylíhlo celkem 1191 mláďat v 223 druzích.
Slůně PrahaMezi nejvýznamnější letošní mláďata patří bezesporu dvě "stoprocentně pražská slůňata". Jejich narození je obrovským chovatelským úspěchem, který potvrzuje, že pražská zoo patří ke světové chovatelské špičce. Mezi další letošní úspěchy patří také narození mláděte hrabáče kapského či mláděte mravenečníka velkého. Velkou radost mají chovatelé také z narození hrocha obojživelného a největší překvapení letos bezesporu přineslo nečekané narození gorilího samečka.  

Mezi další důležité a nejzajímavější letošní odchovy patřily mláďata zmije obecné, želvy hvězdnaté, zejozoba afrického, loríčka rudobradého, křečka velkého, velemyši obláčkové a klokana Hagenova.
 

Zejozob, loríček či velemyš

ZmijeZmije obecná je jediným jedovatým hadem ve fauně České republiky. Dospělé zmije chová a vystavuje v Zoo Praha ve venkovní expozici našich plazů na Zakázance. Chov zmije obecné v umělých podmínkách je velmi náročný – vyžaduje přesnou kombinaci tepla, chladu a vlhka, mladé zmije jsou navíc velmi vybíravé. Začátkem dubna letošního roku se odchované samičce narodilo 5 mláďat.

Želva hvězdnatá – jeden z nejkontrastněji zbarvených druhů suchozemských želv – se v roce 2016 rozmnožila v pražské zoo poprvé. Želvy hvězdnaté patří mezi suchozemskými želvami k nejnáročnějším. V jejich chovu je třeba simulovat střídání vlhkých a suchých období a umožnit želvám přirozený životní rytmus. Letos se v Zoo Praha vylíhlo 8 zdravých mláďat, která zoo odchovává zatím v zázemí pavilonu velkých želv.

Zejozob africký je černě zbarvený čáp s typickým tvarem zobáku, který je adaptací tohoto druhu pro příjem potravy – živí  se vodními živočichy, zejména různými plži a mlži, proto musí umět obratně otvírat rozmanité ulity a lastury. Chov každého potravního specialisty v lidské péči je velice komplikovaný. V letošním roce se podařilo odchovat rekordních 7 mláďat zejozobů od 3 rodičovských párů. V posledních 5 letech se tak podařilo úspěšně odchovat 23 mláďat, z čehož 14 bylo odchováno přirozeně pod rodičovskými páry. S takovou bilancí se dosud nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě

LoríčekLoríček rudobradý žije pouze v nížinných lesích severovýchodní Nové Guiney. Ačkoli byl tento pestře zbarvený papoušek v minulosti chován ve více zoologických zahradách, nyní ho naleznete pouze na třech místech v Evropě včetně Zoo Praha, která je zároveň jediným místem, kde se rozmnožování tohoto druhu daří. Celkem se podařilo odchovat 10 mláďat těchto potravních specialistů, z čehož rekordní 4 v letošním roce.

Křeček velký je kriticky ohrožený druh madagaskarského hlodavce, který je zařazen na seznam evolučně jedinečných a zároveň globálně ohrožených zvířat. Dvě letošní mláďata se narodila 20. března a 18. června a jsou devátým a desátým mládětem, které se nám podařilo odchovat.

VelemyšVelemyš obláčková je největší myšovitý hlodavec světa, který žije v korunách stromů mlžného lesa na ostrově Luzon. Pražská zoologická zahrada založila chov tohoto druhu mimo Filipíny v roce 2007 a vede jejich Evropskou plemennou knihu. Pod zdejším koordinátorstvím dosáhl stav evropské populace velemyší obláčkových v letošním roce počtu více než sto jedinců. Letos v Zoo Praha odchovali od dvou nově sestavených párů po jednom mláděti, celkově jde o 14. a 15. mládě v této zoo.

Klokan Hagenův je pralesní druh klokana z Nové Guineje, o kterém nejsou téměř žádné přesné informace. V současné době je v Evropě v lidské péči pouze ve třech chovech, jeden chov je v USA a dále ho naleznete v chovech v Indonésii a na Filipínách. V Zoo Praha byli klokani Hagenovi po několik let vystavení v noční expozici Indonéská džungle. Po letošním přesunu do zázemí proběhl úspěšný porod a v současnosti pokračuje odchov malého klokana – mládě dosud stále neopouští vak. Jedná se zřejmě o první odchov tohoto druhu v Evropě.

Mezi další zajímavé odchovy v Zoo Praha patří například narození mláděte dikobraza palawanského, kočky rybářské, chápana středoamerického či supa mrchožravého.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.