Úvod > Aktuality > V Zoo Olomouc vyrůstá nový pavilon Kalahari
V Zoo Olomouc vyrůstá nový pavilon Kalahari
">
Příroda

V Zoo Olomouc vyrůstá nový pavilon Kalahari

  • Vydáno5. dubna 2017
Nový Africký tropický pavilon „Kalahari“ v olomoucké Zoo dostává zřetelné obrysy, stavba postupuje podle plánu. Do nové atrakce, kde budou pod jednou střechou surikaty, damani, hrabáči a medojedi, nahlédnou návštěvníci zoologické zahrady již během letošní hlavní sezóny.
Zoo OlomoucDosavadní průběh stavby, která vyrůstá v centrální části zoologické zahrady mezi rybníčkem a nástupištěm safarivláčku neohrozily ani zimní měsíce, takže vše pokračuje bez větších problémů a podle harmonogramu. Momentálně jsou dokončeny základy, vyrůstá hrubá stavba budovy a na ní navazující venkovní výběhy. Stavební firma aktuálně vyzdívá obvodové zdi budoucího pavilonu a jasné linie již dostávají i stěny venkovních výběhů.

Zejména hrabáči a medojedi jsou zvířata s vysokými nároky na kvalitu prostor, v nichž budou v zoologické zahradě umístěna, na což je v projektu i při výstavbě kladen velký důraz. Předání dokončeného pavilonu předpokládají pracovníci zoo v červnu, a otevření pro veřejnost v průběhu hlavní návštěvnické sezóny.

Olomouc hrabáčParalelně se stavbou jsou vyřizovány také nezbytné náležitosti dovozu nových zvířat. První z nich dorazilo do Olomouce teprve před několika dny. Surikaty se do nového útočiště přestěhují ze své dosavadní malé, ne zcela vhodné expozice. Damani kapští byli doposud chováni v zázemí zoo, bez kontaktu s návštěvníky. Ti ho budou obdivovat po otevření nového pavilonu. A dalšími nováčky budou hrabáč kapský a medojed kapský – nové druhy, které Zoo Olomouc dosud nechovala. V Evropě jsou k vidění jen v několika málo zahradách.
 

Medvíďata baribalů se mají k světu

Medvědi baribalůMedvíďata baribalů narozená 4. ledna 2017 jsou dlouho očekávaní potomci olomouckého mladého chovného páru, Mína a Tracy. Samce zoo získalo jako mladého v roce 2012, ze soukromého zařízení v Belgii. O rok později byla k němu pořízena samička, která se narodila v roce 2012 v zemi jejich přirozeného výskytu v Severní Americe. Potomci těchto zvířat jsou pro zoo tedy velkou radostí. Vzhledem k mládí a nezkušenosti Tracy s odchovem se oštřovatelé snažili poskytnout první dva měsíce samičce maximální klid, aby došlo ke správnému nastartování mateřských pudů. Ošetřovatelka se zdržovala v prostoru medvědí ubikace jen nezbytně nutnou dobu. Samice s mláďaty v samostatném boxu více méně spala, stejně jako samec v boxu vedlejším, což je pro ně v tomto období běžné.

Po pěti týdnech ošetřovatelka medvíďata poprvé zvážila a zjistila, že jde o samečka a samičku. V sedmi týdnech obě postupně otevřela oči a v cca dvou měsících prošla první veterinární kontrolou. Nyní váží 3,20 kg, běhají a mají se čile k světu. Jejich otec už chodí do venkovního výběhu, kde ho mohou vidět i návštěvníci. Mláďata jsou však na pohyb venku ještě malá a nejistá, opustit vnitřní ubikaci, kde budou moct nejdříve v průběhu května.
Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.