Úvod > Aktuality > V Terčině údolí potěší vaše oči zamrzlý vodopád

V Terčině údolí potěší vaše oči zamrzlý vodopád

Vydáno 30. ledna 2019 Příroda
Letošní zima je opravdu dosti chladná a mráz proměnil vodopád v Terčině údolí na nádherný ledopád. Podívaná na masu ledu různých tvarů ověnčenou rampouchy je opravdu kouzelná. Máte-li volno a přemýšlíte, jak naložit s časem, určitě Terčino údolí nedaleko Novohradských hor navštivte.
Ledopád v Terčině údolíKdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů. Součástí parku, dnes státní přírodní rezervace, je umělý vodopád, který díky letošnímu mrazivému počasí zcela zamrzl a vytvořil tak velmi působivou podívanou na nádhernou masu ledu.

Výška vodopádu je 10,5 metru a voda do něj je přiváděna 750 metrů dlouhým náhonem z říčky Stropnice. Část náhonu blíže vodopádu je vedena kamenným korytem přímo na skálu nad říčkou. Horní část náhonu je tvořená zemní hrází a začíná v odkalovací nádržce, která prý byla dříve využívána i jako plovárna.
 
K místu se dostanete po naučné stezce od parkoviště na začátku Terčina údolí. Pěknou procházkou přijdete k vodopádu asi po 1,5 kilometru. Po procházce k vodopádu můžete využít také zimní prohlídky hradu Nové Hrady, které se konají vždy ve středu a v pátek od 13:00 hodin.
Zimní prohlídky hradu Nové Hrady

Zimní prohlídky hradu Nové Hrady

Návštěvníci mohou zavítat během zimních měsíců na hrad v Nových Hradech. Speciální prohlídka vás zavede do doby první poloviny 20. století, kdy hradní prostory sloužily jako byty pro panské zaměstnance. Otevřeno je každou středu a každý pátek.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.