Úvod > Aktuality > V sobotu uskuteční vzpomínka na první českou básnířku
V sobotu uskuteční vzpomínka na první českou básnířku
">

V sobotu uskuteční vzpomínka na první českou básnířku

V sobotu si můžete připomenout 400. výročí úmrtí básnířky Elizabeth Jane Westonové. Je nejvýznamnější autorkou starší české literatury, někdy bývá označována za první literární autorku působící na českém území.
Narodila se v Anglii, celý svůj život však prožila v Čechách, kam se odstěhovala s matkou a nevlastním otcem, alchymistou Edwardem Kelleym. Elizabeth Jane Westonová, zvána též Westonia nebo Alžběta Johana Vestonia, zemřela 23. listopadu 1612 a je pochována v křížové chodbě kostela sv. Tomáše v Praze. Právě tam se v sobotu uskuteční vzpomínka na první českou básnířku. Její součástí bude ekumenická bohoslužba, beseda o životě a díle básnířky a předání ceny v soutěži o nejzdařilejší nový český překlad její básně In hortos eiusdem, kterou uspořádala společnost Praha město literatury.

V roce 1602 jí vyšla první sbírka latinských básní Poemata, za šest let druhá s názvem Parthenica. Obsahuje mimo jiné i verše věnované právníkovi jménem Johannes Leo. V roce 1603 se za něj Elizabeth provdala a postupně mu porodila tři dcery a čtyři syny. Vestonia zemřela zřejmě následkem častých porodů v pouhých 31 letech. Její texty vyšly česky v roce 2003 pod názvem Proměny osudu.