Úvod > Aktuality > V Přerově u nádraží nově zaparkujete jízdní kolo bez obav o jeho odcizení
V Přerově u nádraží nově zaparkujete jízdní kolo bez obav o jeho odcizení
"> "> ">
Letní sporty

V Přerově u nádraží nově zaparkujete jízdní kolo bez obav o jeho odcizení

  • Vydáno16. prosince 2015
Nově vybudovaná cyklověž je systém krytého a zabezpečeného parkování pro jízdní kola. Do skleněné, 11 metrů vysoké budovy se vejde 118 jízdních kol, která jejich majitelům automaticky zaparkuje a později opět vydá robotický podavač. Za jeden den takto uschovaného kola uživatel zaplatí 5 korun.
Nová cyklověž vyrostla mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Přerově a do provozu byla uvedena v pátek 11. prosince. Jedná se tak o první podobné zařízení na Moravě a celkem teprve třetí v České republice. Prvenství drží Hradec Králové, první věž tam otevřeli v roce 2013, otevření druhé tamní cyklověže následovalo v listopadu letošního roku.


 

O krádež se není třeba obávat

Největší výhodou parkovacího domu pro kola je ochrana proti odcizení. A to není řeč jen o odcizení celého kola, ale také jeho příslušenství. V případě zaparkování v cyklověži tak z bicyklu nemusíte sundávat brašny, blikačky nebo dokonce přední kolo a sedlo. Za hlavu můžete hodit také obavy o kolo jako takové, za dva roky provozu obdobné věže v Hradci Králové nedošlo ani v jednom případě ke krádeži kola nebo jeho příslušenství.

Kolemjdoucí jsou dokonce tu a tam překvapeni, co lidé na kolech nechávají. Třeba šampaňské v košíku na řídítkách nebo dres sušící se na rámové trubce.

Další výhodou je také ochrana bicyklu před povětrnostními vlivy. Nejenže po návratu ke kolu nesedáte na mokré nebo zasněžené sedlo, ale díky zastřešení věže samozřejmě také netrpí řetěz a další součásti kola.
 

Použití je jednoduché a levné

Jak parkovací dům vlastně funguje? Je to velmi jednoduché. Stačí najet s jízdním kolem na plošinu u vstupního portálu, zaplatit pětikorunu na den a po stisknutí tlačítka automatický podavač kolo odveze na dané místo. Uživatel dostane parkovací lístek a pro následné vyzvednutí stačí jen lístek vrátit do systému a počkat, až robotický podavač kolo přiveze zpět na zem.
 
Město Přerov

Město Přerov

Uprostřed Moravy v Olomouckém kraji leží na řece Bečvě město Přerov. S městem je spojena řada známých jmen osobností, sídlí zde Muzeum Komenského či nejstarší tuzemské muzeum zaměřené na pedagogiku. Prohlédnout si můžete také několik dalších památek.