ÚvodAktualityV Přerově u nádraží nově zaparkujete jízdní kolo bez obav o jeho odcizení
Letní sporty

V Přerově u nádraží nově zaparkujete jízdní kolo bez obav o jeho odcizení

  • 16. prosince 2015
Nově vybudovaná cyklověž je systém krytého a zabezpečeného parkování pro jízdní kola. Do skleněné, 11 metrů vysoké budovy se vejde 118 jízdních kol, která jejich majitelům automaticky zaparkuje a později opět vydá robotický podavač. Za jeden den takto uschovaného kola uživatel zaplatí 5 korun.
Nová cyklověž vyrostla mezi vlakovým a autobusovým nádražím v Přerově a do provozu byla uvedena v pátek 11. prosince. Jedná se tak o první podobné zařízení na Moravě a celkem teprve třetí v České republice. Prvenství drží Hradec Králové, první věž tam otevřeli v roce 2013, otevření druhé tamní cyklověže následovalo v listopadu letošního roku.


 

O krádež se není třeba obávat

Největší výhodou parkovacího domu pro kola je ochrana proti odcizení. A to není řeč jen o odcizení celého kola, ale také jeho příslušenství. V případě zaparkování v cyklověži tak z bicyklu nemusíte sundávat brašny, blikačky nebo dokonce přední kolo a sedlo. Za hlavu můžete hodit také obavy o kolo jako takové, za dva roky provozu obdobné věže v Hradci Králové nedošlo ani v jednom případě ke krádeži kola nebo jeho příslušenství.

Kolemjdoucí jsou dokonce tu a tam překvapeni, co lidé na kolech nechávají. Třeba šampaňské v košíku na řídítkách nebo dres sušící se na rámové trubce.

Další výhodou je také ochrana bicyklu před povětrnostními vlivy. Nejenže po návratu ke kolu nesedáte na mokré nebo zasněžené sedlo, ale díky zastřešení věže samozřejmě také netrpí řetěz a další součásti kola.
 

Použití je jednoduché a levné

Jak parkovací dům vlastně funguje? Je to velmi jednoduché. Stačí najet s jízdním kolem na plošinu u vstupního portálu, zaplatit pětikorunu na den a po stisknutí tlačítka automatický podavač kolo odveze na dané místo. Uživatel dostane parkovací lístek a pro následné vyzvednutí stačí jen lístek vrátit do systému a počkat, až robotický podavač kolo přiveze zpět na zem.
 
Městská památková zóna Přerov Kultura

Městská památková zóna Přerov

Uprostřed Moravy v Olomouckém kraji leží na řece Bečvě město Přerov. S městem je spojena řada známých jmen osobností, sídlí zde Muzeum Komenského či nejstarší tuzemské muzeum zaměřené na pedagogiku. Prohlédnout si můžete také několik dalších památek.

Další aktuality

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2024. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo.
3. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek Velké Losiny zve na novou prohlídkovou trasu – honosné sály i pokoje posledních majitelů

Zámek Velké Losiny začátkem června 2024 otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která jej představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Trasa je přístupná jako druhý prohlídkový okruh nazvaný Liechtensteinové na Losinách.
19. červen 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Oblíbená turistická trasa na Šerák prochází kvůli erozi úpravou

Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR letos upraví do serpentin. Práce začaly v červnu a skončí v říjnu. Turisty však nečekají žádná omezení.
13. červen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Olomouckého kraje: zoo a aquapark v Olomouci a Termály Losiny

Jedinečná poloha na Svatém Kopečku, v podhůří Nízkého Jeseníku, a navíc s vyhlídkovou věží: to je Zoologická zahrada v Olomouci, nejnavštěvovanější místo Olomouckého kraje. Vodní zábavu ve stejném městě nabízí i aquapark. Mezi nejoblíbenější výletní cíle patří také Termály Losiny.
6. červen 2024 22:00
Památky, Olomoucký kraj