Úvod > Aktuality > V piaristickém kostele v Litomyšli budou k vidění nevšední světelná díla
 Oltární stul by se mel pomalu naplnovat svetlem až by se rozzáril, a pak by mel zase pomalu zhasínat
">  Oltární stul by se mel pomalu naplnovat svetlem až by se rozzáril, a pak by mel zase pomalu zhasínat "> V piaristickém kostele v Litomyšli budou k videní nevšední svetelná díla "> Všechny instalace by mely být dokonceny nejpozdeji v únoru 2015 a budou v kostele vystaveny dlouhodobe
Památky

V piaristickém kostele v Litomyšli budou k vidění nevšední světelná díla

  • Vydáno16. listopadu 2014
V piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže se začalo v říjnu instalovat umělecké dílo akademického sochaře Václava Ciglera a Ing. arch. MgA. Michala Motyčky. Jedná se o Sloup s odraznou plochou. Dalším plánovaným prvkem bude menza – oltářní stůl, a v jednání je i laserový kříž. Všechna díla zmiňované dvojice autorů jsou inspirována biblí a mají svůj skrytý význam. Všechny instalace by měly být dokončeny nejpozději v únoru 2015 a budou v kostele vystaveny dlouhodobě.
Kostel LitomyšlHranol a odrazná plocha v chrámu Nalezení sv. Kříže je vlastně skleněná vertikála zavěšená na lanku, která levituje ve vzduchu. Jedná se o vertikálu z čirého optického skla, která v prostoru kostela není hned patrná, ale postupně se vyjevuje, jak se lidé pohybují prostorem. Optické sklo, z kterého je vyrobena, totiž umožňuje to, že náš pohled zlomí do určitého úhlu, tím pádem se v hranolu chvílemi vyjevuje skutečnost, která se odehrává v jiném úhlu. Když je určitá světelná chvíle, kdy do hranolu z určitého úhlu proniká světlo, může se stát, že hranol vytvoří duhu. Místo, ve kterém je šestimetrová vertikála zavěšena, je zvoleno jako těžiště prostoru. Aby měl hranol určitou základnu, je pod ním odrazná plocha ze skla.

KřížDalším prvkem, který by mohl být v nejbližších měsících umístěn do kostela, je oltářní stůl – menza. I ta bude pracovat se světlem. Uvnitř menzy je světelné jádro, obaleno dalšími dvěma skleněnými plášti, kdy první vnitřní způsobuje rozptylnost vnitřního světla a druhý vytváří určitý symbolický ubrus. Oltářní stůl by se měl pomalu naplňovat světlem až by se rozzářil, a pak by měl zase pomalu zhasínat a navozovat tak dojem dýchání. Návštěvníka by tím měl přilákat k sobě.

Posledním prvkem nevšedních instalací je laserový kříž, který protne celý kostel jak na šířku, tak na délku a zdůrazní tak hlavní a vedlejší lodě. Půjde o několik paprsků v zelené barvě, které vytvoří obrazec viditelný i za dne. Všechny instalace by měly být dokončeny nejpozději v únoru 2015 a budou v kostele vystaveny dlouhodobě.
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky