Úvod > Aktuality > V piaristickém kostele v Litomyšli budou k vidění nevšední světelná díla
 Oltární stul by se mel pomalu naplnovat svetlem až by se rozzáril, a pak by mel zase pomalu zhasínat
Památky

V piaristickém kostele v Litomyšli budou k vidění nevšední světelná díla

  • Vydáno16. listopadu 2014
V piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže se začalo v říjnu instalovat umělecké dílo akademického sochaře Václava Ciglera a Ing. arch. MgA. Michala Motyčky. Jedná se o Sloup s odraznou plochou. Dalším plánovaným prvkem bude menza – oltářní stůl, a v jednání je i laserový kříž. Všechna díla zmiňované dvojice autorů jsou inspirována biblí a mají svůj skrytý význam. Všechny instalace by měly být dokončeny nejpozději v únoru 2015 a budou v kostele vystaveny dlouhodobě.
Kostel LitomyšlHranol a odrazná plocha v chrámu Nalezení sv. Kříže je vlastně skleněná vertikála zavěšená na lanku, která levituje ve vzduchu. Jedná se o vertikálu z čirého optického skla, která v prostoru kostela není hned patrná, ale postupně se vyjevuje, jak se lidé pohybují prostorem. Optické sklo, z kterého je vyrobena, totiž umožňuje to, že náš pohled zlomí do určitého úhlu, tím pádem se v hranolu chvílemi vyjevuje skutečnost, která se odehrává v jiném úhlu. Když je určitá světelná chvíle, kdy do hranolu z určitého úhlu proniká světlo, může se stát, že hranol vytvoří duhu. Místo, ve kterém je šestimetrová vertikála zavěšena, je zvoleno jako těžiště prostoru. Aby měl hranol určitou základnu, je pod ním odrazná plocha ze skla.

KřížDalším prvkem, který by mohl být v nejbližších měsících umístěn do kostela, je oltářní stůl – menza. I ta bude pracovat se světlem. Uvnitř menzy je světelné jádro, obaleno dalšími dvěma skleněnými plášti, kdy první vnitřní způsobuje rozptylnost vnitřního světla a druhý vytváří určitý symbolický ubrus. Oltářní stůl by se měl pomalu naplňovat světlem až by se rozzářil, a pak by měl zase pomalu zhasínat a navozovat tak dojem dýchání. Návštěvníka by tím měl přilákat k sobě.

Posledním prvkem nevšedních instalací je laserový kříž, který protne celý kostel jak na šířku, tak na délku a zdůrazní tak hlavní a vedlejší lodě. Půjde o několik paprsků v zelené barvě, které vytvoří obrazec viditelný i za dne. Všechny instalace by měly být dokončeny nejpozději v únoru 2015 a budou v kostele vystaveny dlouhodobě.
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Další aktuality

V Litomyšli se opět otevírají Lázně ducha

Litomyšl se stala novým lázeňským městem v Česku. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, město Litomyšl je považováno za místo, kde mohou návštěvníci obnovit své síly duševní. Užijte si konec dubna v Litomyšli! Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2024. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí.
Pardubický kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky