Úvod > Aktuality > V parku zámku Potštejn proběhne Den stromů
V parku zámku Potštejn probehne Den stromu
"> V parku zámku Potštejn probehne Den stromu "> Navštívit mužete také samotný zámek, a to od 9 do 16 hodin "> Akce se koná v sobotu 18.10. od 14:00 hodin a je pro všechny úcastníky zcela zdarma
Památky

V parku zámku Potštejn proběhne Den stromů

  • Vydáno11. října 2016
Celosvětový svátek Dne stromů se slaví i v Potštejně, a to přímo v zámecké zahradě. Filozoficky a ekologicky laděná akce, která zde proběhne v sobotu 15. října je určena nejen milovníkům přírody, ale i dětem, kteří se lásce vůči zvířátkům a rostlinkám teprve učí.

Zahrada PotštejnV sousedství potštejnského zámku se nachází zámecký park, který v minulých letech prošel rozsáhlou revitalizací. V roce 2010 byl obnovený zámecký park koncipovaný v anglickém stylu slavnostně otevřen pro návštěvníky.

Skvostem celého parku je růžová zahrada, jež vám zajisté poslouží k relaxaci a umocní romantickou atmosféru zámeckého prostředí. Mimochodem je rozkvetlá růžová zahrada v jarních a letních měsících vyhledávaná novomanželi jako místo svého svatebního obřadu.

Do dnešní doby byly zachovány některé stromy, listnaté i jehličnaté, za zmínku stojí cypříšky, Jedlovec kanadský či Chvojka klášterská. Některé opravdu ojedinělé exempláře byli bohužel předchozími majiteli zámku z důvodu  finančního prospěchu vykáceny a vzácné dřevo bylo rozprodáno. Patřil mezi ně Liliovník tulipánokvětý nebo Kaštanovník jedlý, Moruše bílá či platany. Park přečkal několik těžkých období a přesto si udržel svůj historický ráz s četnými romantickými zákoutími. V archivních materiálech je z doby první republiky doložena starostlivá péče některých zdejších občanů především o zachování moruší.

Podzim již tradičně na zámku patří k období, kdy probíhá výsadba stromů a keřů. Přijďte i vy osobně vysadit dřevinu, která v parku bude růst, vyvíjet se, bude sloužit jako zdroj kyslíku, bude poskytovat zdroj stínu v horkých letních dnech, bude zdrojem pylu a nektaru pro hmyz, bude sloužit jako obydlí ptactvu... zkrátka strom bude růst a plnit mnoho užitečných funkcí po několik lidských generací – tedy v době, kdy do parku půjdete na procházku se svými vnoučaty a budete jim povídat, že jste tohoto zeleného velikána sázeli se svými kamarády.

Navštívit můžete také samotný zámek, a to od 9 do 16 hodin. Barokní objekt byl postaven v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré. Asi nejzajímavější částí zámku je mramorový sál se vzácným rokokovým stropem a kaple Nejsvětější Trojice. Dále si zde prohlédnete pánskou pracovnu, dámskou ložnici, dětský pokoj, modrý salónek, hudební salónek a mnoho dalšího.

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Zámek Potštejn na Rychnovsku nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, a to tajemné dvoupatrové zámecké sklepení Bubákov plné duchů historických postav Potštejna. Stálá expozice předvádí zábavnou formou jak pro děti, tak pro dospělé historii zámku, hradu, obce Potštejna a okolí.

Zámecká cukrárna Potštejn

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.