Úvod > Aktuality > V olomouckém muzeu vědy Pevnost poznání startuje unikátní program pro seniory
V olomouckém muzeu vedy Pevnost poznání instalují první exponáty
"> V olomouckém muzeu vedy Pevnost poznání instalují první exponáty "> Odborníci chtejí verejnosti priblížit také anatomii mozku "> Olomoucké science centrum by se melo otevrít v breznu 2015
Zážitky

V olomouckém muzeu vědy Pevnost poznání startuje unikátní program pro seniory

  • Vydáno8. července 2016
Populárně-naučné centrum Pevnost poznání otevírá registrace na inspirativní cyklus přednášek a cvičení s názvem Blízká setkání třetího věku. Jde o dobrou zprávu pro všechny zájemce ve zralém věku, kteří chtějí vědět, jak efektivně a pozitivně lze ovlivnit průběh vlastního stárnutí. Speciální interaktivní program potrvá od září do prosince 2016, už v červenci se ovšem v muzeu vědy uskuteční bezplatné ukázkové lekce.
V Pevnosti poznání máte možnost na vlastní kůži zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidíte. Projdete se například modelem mozku, potkáte vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopíte město stoletou vodou, vyřešíte obří hlavolamy nebo díky digitálnímu planetáriu prozkoumáte hvězdnou oblohu.

Lektoři nových programů pro seniory pomohou překonat celou řadu překážek, které s sebou narůstající věk přináší. Prostřednictvím tří tematických oblastí – fyziologie lidského těla, mozkový jogging a fyzioterapie – dokonale porozumíte svému tělu jako celku, který drží pohromadě na základě rovnováhy fyzického, stejně tak ale i duševního zdraví. Zájemci pochopí, jak přesně (ne)funguje lidský mozek, srdce, střevo či imunita. Naučí se svůj mozek efektivně trénovat, dozví se, proč je pro jeho fungování tolik zásadní pohyb a konkrétní důmyslná koordinační cvičení.

Ukázkové lekce, které jsou pro všechny zájemce zcela zdarma, se uskuteční již 16. července, 10. srpna a 9. a 10. září 2016 přímo v Pevnosti poznání (areál Korunní pevnůstky, 17. listopadu 7). K účasti na hlavním programovém cyklu, který potrvá od září do prosince, je nutné se předem přihlásit skrze jednoduchý a stručný formulář na stránkách muzea.

 

V Pevnosti poznání pronikněte do světa světla a tmy i do života vojáků

PlanetáriumDominantou expozice Světlo a tma je šestimetrová kopule digitálního planetária, které návštěvníky seznámí s astronomickými jevy a ukáže jim další zajímavé pořady v netradičním prostředí. Velmi atraktivním bude exponát věnovaný realitě kolem nás pro různé vlnové délky, tj. pro viditelné optické záření (světlo), ale i to neviditelné (ultrafialové, tepelné).

V části muzea věnované historii se dozvíte, jak žili vojáci v pevnosti v polovině 18. století. Jednotlivé sekce přiblíží řemesla, oblast zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i kartografie. Nechybí ani simulátor střelby z děla. Tato expozice je  doplněna originálním komiksem z dílny scénáristy Martina Šinkovského (spoluautor námětu seriálu Krysáci) a ilustrátora Petra Nováka (Ticho 762/), který namaloval komiks o českých dějinách.
 

Proměna dělostřeleckého skladu v moderní muzeum

Bývalý velký dělostřelecký sklad v areálu Korunní pevnůstky, kde muzeum vzniklo, byl vybudován v roce 1857. A je významným dokladem vojenské historie města – součástí barokní pevnosti. Na stavbu od začátku dohlížejí pracovníci Národního památkového ústavu v Olomouci, kteří chtějí, aby byla v co největší míře zachována autenticita této nemovité kulturní památky. Proměna v moderní interaktivní muzeum vědy 21. století je proto v České republice výjimečná.
 
Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.