Úvod > Aktuality > V olomoucké Pevnosti poznání si pohrajete s Živou vodou i kuličkami
V olomoucké Pevnosti poznání si pohrajete s Živou vodou i kuličkami
">
Zážitky

V olomoucké Pevnosti poznání si pohrajete s Živou vodou i kuličkami

  • Vydáno16. listopadu 2016
Muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci s příchodem podzimu připravilo v některých expozicích zajímavé novinky. Fanoušci vědy a poznávání mohou vytvářet pestré krajiny podle své fantazie, podívat se na strhující film v digitálním planetáriu nebo se pobavit u kuličkové dráhy.
expozice Živá vodaV jedné z expozic Pevnosti poznání v Olomouci nazvané Živá voda je umístěno interaktivní pískoviště, které využívá moderních technologií jako je projekce a 3D snímání. Jedná se o formu videomappingu na písek, který ale díky 3D kameře reaguje na to, jak se hmota tvaruje. Můžete si zde vytvořit různé typy moří, zelené planiny, skály i jícen sopky. Zájemci o biologii se zase podívají do úžasného světa mikroskopických organismů a prozkoumají pouhou kapičku vody. A nejen to – díky mikroskopům objevíte organismy, kteří žijí běžně v okolí, ale lidskému oku zcela unikají.

Na konci listopadu přibydou v sekci Rozum v hrsti i dřevěné hlavolamy. Autoři je nazvali Tajemné pyramidy, Překrývající se kruhy a Black box. K úspěšnému řešení těchto hlavolamů je nutný jistý objevitelský vhled. Tady byste se měli oprostit od navyklých šablon myšlení a jednotlivé části hlavolamů k sobě přikládat atypickým způsobem. V této expozici bude nově také Vlajková abeceda, která se používá k vizuálnímu dorozumívání na dálku – především v námořní dopravě – již mnoho staletí. Pro všechny příznivce fyziky a matematiky bude jistě potěšením dlouhá kuličková dráha, kde je využito mnohých fyzikálních poznatků z oblasti mechaniky jako je například Archimedův šroub, nakloněná rovina či zrychlení.

Pevnost poznáníVe druhém patře Pevnosti poznání v expozici Světlo a tma se podíváte do tajemného vesmíru. Ve stálém programu digitálního planetária se objevila nová položka populárně-naučného filmu Neuvěřitelné Slunce. Každou sekundu Slunce vyzáří milionkrát víc energie, než kolik lidstvo spotřebuje za celý rok. Kde se tak obrovské množství energie bere? To se dozvíte právě v této expozici, kde si prohlédnete naši hvězdu v úžasných detailech prostřednictvím dechberoucích časosběrů.
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.