Úvod > Aktuality > V neděli vyjedou na vrchol Ještědu veteráni z celé republiky
V nedeli vyjedou na vrchol Ještedu veteráni z celé republiky
"> V nedeli vyjedou na vrchol Ještedu veteráni z celé republiky "> Jízdy se letos mohou úcastnit automobily starší 60 let "> Nejedná se o rychlostní závod, ale o jízdu spolehlivosti
Zážitky

V neděli vyjedou na vrchol Ještědu veteráni z celé republiky

  • Vydáno13. července 2016
Výjezd veteránů na Ještěd se za poslední roky stal tradiční veteránskou akcí, na kterou přijíždí historická vozidla z celé České republiky. Letos se uskuteční v tradičním termínu, a to neděli 17. 7. 2016. Již tradičně se startuje od 11:00 hodin v obci Křižany a trasa je dlouhá 11 kilometrů stále do kopce.

VeteránVýjezdu na Ještěd se říká "Malý český Grosglockner", neboť soutěžní vozidla jedou celých 11 kilometrů stále do kopce a projíždí množstvím ostrých a náročných zatáček. Jízdy se letos mohou účastnit automobily starší 60 let, tedy do roku výroby 1954.

Nejedná se o rychlostní závod, ale o jízdu spolehlivosti, kdy účastník musí u svého stroje ověřit nejen nezbytný výkon, který vozidlo vyveze do výšky 1012 m.n.m., ale musí také při cestě zpět vozidlo bezpečně ubrzdit.

Prvním motoristou, který tehdy ještě po hliněných a kamenitých turistických pěšinách rozbahněných jarním táním, vyjel až na úplný vrchol hory Ještěd, byl liberecký textilní průmyslník a nadšený motorista, baron Theodor von Liebieg, se svým novým automobilem Daimler, který si právě koupil. Stalo se tak v květnu roku 1902. Až v roce 1908 se na vrchol hory začala budovat skutečná i když stále tehdy jen štěrková cesta.

V současnosti již ale vede na Ještěd kvalitní asfaltová silnice, která ale tak dokáže i dnes důkladně prověří kvality každého automobilu a motocyklu, který se po ni vydá – a historická vozidla dvojnásob.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Další aktuality