Úvod > Aktuality > Nová expozice Národního technického muzea seznámí s vývojem techniky v domácnosti
Nová expozice Národního technického muzea seznámí s vývojem techniky v domácnosti
">
Kultura

Nová expozice Národního technického muzea seznámí s vývojem techniky v domácnosti

  • Vydáno6. října 2012
Národní technické muzeum otevřelo zbrusu novou expozici Technika v domácnosti, která zájemce provede vývojem "pomocníků v domácnosti" od 19. století do současnosti. Seznámíte se zde tak s prvorepublikovými pomůckami, spotřebiči z dob reálného socialismu i s nejmodernějšími designérskými vizemi současnosti.
V nové expozici Národního technického muzea, která je v provozu od 5. října 2012 se setkáte s kuriózními strojky pro domácnost z 2. poloviny 19. století i nejrůznější pomocníky mechanickými, plynovými a elektrickými. Celou expozicí prostupuje časová osa, jejíž součástí jsou nejen nezbytná historická data, ale i exponáty zachycující světový vývoj od poloviny 19. do konce 20. století.

Nejprve se ocitnete v kavárně, kde kromě poklidné atmosféry a vůně kávy bude moci obdivovat kolekce kávovarů a mlýnků na kávu; dále se projde charakteristickým oddělením funkcionalistického obchodního domu z přelomu 20. a 30. let 20. do makety provozu na výrobu strojků pro domácnost v letech čtyřicátých. Z období 50. a 60. let jsou představeny práce průmyslových výtvarníků, návrhy a postupy od prvních skic až k finálnímu výrobku. Nechybí zde ani interiér typického panelového bytu ze 70. a 80 let, kde poznáte technické vymoženosti používané v té době.

Druhá část expozice je zaměřena na typické české výrobky a firmy zabývající se výrobou mechanických strojků a domácích spotřebičů, které si bylo možné u nás koupit v průběhu 20. století. Součástí expozice jsou i multimediální projekce včetně sekvencí z historických filmů, prezentací výrobců i procesu práce vývojářů.

Nejstarším exponátem stálé výstavy jsou šicí stroje Eliase Howea z 50. let 19. století. Z druhé poloviny předminulého století pochází však řada kuriózních předmětů, jako například past na mouchy s hodinovým strojkem.
 

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.