Úvod > Aktuality > Festival Růžový máj se vrací na Rašínovo nábřeží
Festival Růžový máj se vrací na Rašínovo nábřeží
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Festival Růžový máj se vrací na Rašínovo nábřeží

  • Vydáno17. května 2022
Kolem 45 stánků, z toho více než 30 vinařů především z Moravy, degustace růžových vín a klaretů, gastronomie snoubící se s růžovým vínem, bohatý doprovodný program – takový bude jedenáctý ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 22. května 2022 na pravém břehu Vltavy.
růžový májFestival Růžový máj se vrací na pražskou náplavku. Kvůli pandemii se poslední dva roky konal v pražských Holešovicích, navíc kvůli omezení museli organizátoři pořádat dva předchozí ročníky až v září. V letošním roce si Růžový máj užijí návštěvníci v podobě, na jakou jsou zvyklí. Původně se festival zrodil na náměstí Jiřího z Poděbrad, poté se přesunul na náplavku Rašínova nábřeží, kde je jeho stabilní místo. Kvůli různým překážkám, poslední dva roky to byl zejména covid, se musel různě přesouvat v čase a pro jednou i v místě, ale pořadatelé doufají, že se letos navrátil takříkajíc do své domoviny, kde už zůstane.

růžový májFestival odstartuje v neděli 22. května v 10 hodin, slavnostní zahájení proběhne o hodinu později. Na festival přiveze svá nejlepší růžová vína 30 moravských a českých vinařů, kteří návštěvníkům nabídnou přes 2 500 lahví vína. Vína se jako vždy budou degustovat výhradně z festivalových sklenic české výroby. Festival tak chce minimalizovat plastový odpad a je jasné, že ze skla chutná víno mnohem lépe. Degustační set, který zahrnuje 0,35l sklenici, degustační kartu s přehledem vinařů a dalšími informacemi a tužku, bude možné zakoupit v předprodeji nebo v den festivalu na pokladně za sto korun. Pokud ovšem návštěvník nechce degustovat víno, ale například pít jen nealko nebo si pochutnat ve stáncích s občerstvením, nic si kupovat nemusí, vstup na festival včetně kulturního programu je zdarma. Letos bude součástí karty i lístek k hlasování v anketě o nejoblíbenější vinařství festivalu.
 

Ochutnejte také gastronomické lahůdky

sýr trhVedle stánků nabízejících růžová vína bude na místě 14 stánků s gastronomií hodící se právě k růžovým vínům. Zakoupíte si zde například olivy, plněné papričky, fíky, meruňky, marinované sýry, grilované halloumi, tradiční tvrdé kravské horské sýry tři měsíce až dva roky vyzrálé, dále polotvrdé a brie, typické tyrolské sušené šunky, klobásy jelení, kančí, kamzičí a hovězí, ale i pljeskavici, grilovanou zeleninu, originální belgické hranolky s domácími dipy, různé druhy slovenských pagáčů, ochutnáte indickou kuchyni, mexickou kuchyni, pizzu anebo roztavený raclette sýr podávaný na vařených bramborách.

Festival Růžový máj ale není jen o pití vína a skvělé gastronomii, připraven je i doprovodný program. Tradičně jej doprovází živá hudba v podobě cimbálové muziky, program se žánrově přesune k jazzu a vrcholí swingem, mimo jiné proto, aby si mohli přítomní návštěvníci, budou-li chtít, zatančit. Festival bude otevřen od 10:00 do 22:00 hodin.
Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.