Úvod > Aktuality > V mladoboleslavské hvězdárně instalují nový dalekohled
V mladoboleslavské hvezdárne instalují nový dalekohled
"> V mladoboleslavské hvezdárne instalují nový dalekohled "> Jde o zrcadlový dalekohled Newtonovy konstrukce "> Kvuli instalaci a servisu dalekohledu bude hvezdárna až do 7. zárí 2014 uzavrena
Zážitky

V mladoboleslavské hvězdárně instalují nový dalekohled

  • Vydáno22. července 2014
Hvězdárna města Mladá Boleslav, která sídlí v 9. ZŠ, má nový přenosný dalekohled. Astronomové se tak těší z kvalitní optiky, většího výkonu a vůbec jiného optického systému než měl stávající dalekohled hvězdárny. Nový přístroj je předurčen stát se hlavním pozorovacím přístrojem boleslavské hvězdárny, bude momentálně využíván k paralelnímu pozorování s původním přístrojem.

VesmírHvězdárna města Mladá Boleslav je dominantní součástí budovy 9. ZŠ, která se nachází na severním okraji města, mezi Boleslaví a Kosmonosy. Zaměřuje se na popularizaci astronomie a přírodních věd a jejich historický vývoj, zvláště na rekonstrukci starodávných měřicích metod a přístrojů. Ve hvězdárně mají děti možnost dozvědět se spoustu zajímavých informací a díky dalekohledu se mohou o řadě věcí i samy přesvědčit. Nový dalekohled určitě přiláká i nové zájemce o astronomii především z řad středoškoláků a vzhledem k tomu, že se jedná o dalekohled přenosný, bude využíván i na výjezdních akcích hvězdárny.

Jde o zrcadlový dalekohled Newtonovy konstrukce doplněný Schmidtovou korekční deskou na vstupu. Jeho výhoda oproti původnímu Cassegrainovu teleskopu, je klidnější vzduch uvnitř a širší zorné pole, v němž uvidíte více a lépe, snáze se zorientujete a můžete srovnávat například mlhovinné objekty s hvězdami v okolí. Kvůli instalaci a servisu dalekohledů bude hvězdárna až do 7. září 2014 uzavřena.

Hvězdárna v Mladé Boleslavi

Hvězdárna v Mladé Boleslavi

Hvězdárna města Mladá Boleslav je dominantní součástí budovy 9. ZŠ, která se nachází na severním okraji města, mezi Ml. Boleslaví a Kosmonosy. Přijďte se potěšit, pobavit, inspirovat a něco zajímavého dozvědět!

Další aktuality