Úvod > Aktuality > V Kralovickém kostele Petra a Pavla se otevře expozice o rodu Gryspeků
V Kralovickém kostele Petra a Pavla se otevre expozice o rodu Gryspek
"> V Kralovickém kostele Petra a Pavla se otevre expozice o rodu Gryspek "> Kaple se nachází se prímo nad hrobkou s mumiemi clenu rodu Gryspeku

V Kralovickém kostele Petra a Pavla se otevře expozice o rodu Gryspeků

Vydáno 20. března 2014 Památky
V kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích bude v červnu 2014 otevřena nová expozice o rodu Gryspeků. Mimo vzácných artefaktů, jako je například první kralovické pečetidlo, by mohly být vystaveny také zdejší mumie, které jsou ještě starší než slavnější klatovské.
Kostel Petra a PavlaV kostele Petra a Pavla v Kralovicích na Plzeňsku, v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, která nedávno prošla rekonstrukcí, vzniká zajímavá expozice rodu Gryspeků. Návštěvníci zde uvidí zrestaurované stropní fresky, epitaf Floriana Gryspeka (který nechal v 16. století kostel přestavět) v renesančním stylu a samozřejmě nebudou chybět klasické informační panely s informacemi ve třech jazycích nebo vitrína se vzácnými artefakty.

Mumie GysperkKaple se nachází přímo nad hrobkou s mumiemi členů rodu Gryspeků, kde až donedávna ležely v prosklených rakvích ostatky zakladatele české větve - Floriana Gryspeka se svou manželkou Rozinou, svými syny a dalšími příslušníky tohoto rodu. Unikátní mumie, které svým stářím předčí i ty slavnější z Klatov, se ale dočasně musely přestěhovat, ohrožovala je totiž vlhkost, protože mikroklima v hrobce bylo poškozeno. Mumie našly nové útočiště v nedaleké faře, kde zůstanou, než se podaří ventilační systém upravit tak, aby zase fungoval. Není proto jisté, zda se do léta do hrobky vrátí. Expozice se každopádně otevře všem zájemcům v červnu 2014 a bude přístupná každou sobotu.
Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na konci 13. století a renesančně přestavěn v 16. století Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie této rodiny. V kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice tohoto rodu, která je od června 2014 přístupná.

Katakomby Klatovy - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

Katakomby Klatovy - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru - krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Další aktuality

27.6.
2020
Užijte si léto v Prazdroji 2020

Užijte si léto v Prazdroji 2020

Plzeňsko a Český les | Zážitky
11.6.
2020
V Nevřeni na Plzeňsku se podíváte do kaolinového dolu

V Nevřeni na Plzeňsku se podíváte do kaolinového dolu

Plzeňsko a Český les | Památky