Úvod > Aktuality > V Jihlavě si můžete prohlédnout nový okruh podzemními chodbami
V Jihlave si mužete prohlédnout nový okruh podzemními chodbami
"> V Jihlave si mužete prohlédnout nový okruh podzemními chodbami "> Behem prohlídky se nekolikrát stoupá po ocelových žebrících "> Prohlídky se konají i v zimním období (vždy v sobotu, úterý a ctvrtek)
Památky

V Jihlavě si můžete prohlédnout nový okruh podzemními chodbami

  • Vydáno16. listopadu 2014
Jihlava je známá svým podzemním labyrintem chodeb ze 14. století a 16. století. Nový prohlídkový okruh nabízí spojení prohlídky moderní (sanované) i historické části podzemního labyrintu pod historickým centrem města Jihlavy.
KolektoryNový okruh jihlavským podzemím měří 1 km, z toho 900 m vede v páteřních chodbách kolektorů a 100 m v chodbách historického labyrintu. Trasa je vedena ve třech úrovních, páteřní větev v hloubce 20 – 25 m pod úrovní terénu Masarykova náměstí, chodby mezipatra v hloubce 16 m a vrchní horizont v hloubce 10 m. Po trase na jednotlivých stanovištích poskytují průvodci odborný výklad o historii města, podrobný výklad o historii, účelu a době budování kolektoru.

Během prohlídky se několikrát stoupá po ocelových žebřících. Prohlídka je zakončena v Benešově ulici v podzemní místnosti ve  II. podzemního podlaží s výstavními expozicemi a fotodokumentací z ražby kolektoru a sanace historického podzemí. Součástí expozic jsou i ukázky hornických svítidel nebo vzorky ryzího stříbra.

Jihlavské kolektoryZájemci o prohlídku, kteří se přihlásí přes elektronický rezervační systém Turistického informačního centra Jihlava, by se měli dostavit nejpozději 15 minut před konání prohlídky k TIC na Masarykově náměstí 2, odkud si je průvodce odvede do Křížíkovy ulice, kde začíná vlastní prohlídka kolektorů. Prohlídka končí pod objektem v ulici Benešova.

Prohlídky se konají i v zimním období (vždy v sobotu, úterý a čtvrtek), maximální počet návštěvníků je 20 osob, minimální pak 3 osoby. V případě pochybností, zda se prohlídka koná, volejte raději na číslo 567 167 158. Prohlídka je možná pro děti od 6 let v doprovodu rodičů. Vstupné na prohlídku stojí 100 Kč pro dospělého, snížené (děti, studenti) je pak 50 Kč.
Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.