Úvod > Aktuality > V hradní kapli na Švihově letos zazní nový zvon
V hradní kapli na Švihově letos zazní nový zvon
"> "> ">
Památky

V hradní kapli na Švihově letos zazní nový zvon

  • Vydáno15. března 2016
Švihovský hrad připravuje na letošní turistickou sezónu několik novinek. Tou nejzásadnější je skutečnost, že se do hradní kaple po mnoha letech vrátí zvon. Na jeho vzniku se může podílet kdokoli z řad veřejnosti formou příspěvku na jeho odlití, hrad Švihov také plánuje v souvislosti se zvonem několik akcí – například jeho odlévání na hradním nádvoří nebo slavnost ku příležitosti prvního zvonění.
ZvonNa začátku byla myšlenka při rekonstrukci střechy hradní kaple a věžičky nad ní, ve které se nachází dobové dokumenty z počátku 20. století. V létě 2015 byla myšlenka vyřčena nahlas a začal běh událostí. Při následné konzultaci s mistrem zvonařem se myšlenka stala plánem, který již nelze vzít zpět.

Nejedná se však o žádného „obra“. Švihovský zvon bude malých rozměrů – jeho váha se bude pohybovat okolo 30 kg a jeho průměr vyjde asi na 37 cm. Takhle malý zvon je možné odlít i v provizorně zbudované peci, která na hradě vznikne jen pro tuto příležitost. Výroba zvonu ale není levnou záležitostí, a to ani u tak malého zvonu, jaký chtějí mít na Švihově. Celý plán by měl vyjít asi na 100 000 Kč. Hrad sice na zvon vyčlenil peníze ze svého rozpočtu, přesto však na něj může přispět kdokoliv. Jméno dárce, který přispěje částkou ve výši 2 000 Kč, pak bude umístěno přímo na zvon.  ŠvihovReliéf zvonu bude věnován Korunovaci Panny Marie, stejně jako hradní kaple.

V souvislosti se zvonem plánují na Švihově zajímavé akce. Tou první bude v sobotu 2. dubna benefiční koncert, jehož výtěžek bude věnován na pořízení zvonu. V pátek 10. června se chystá odlévání zvonu přímo na nádvoří hradu, v noci se pak v rámci Nocí kostelů budete moci podívat do hradní kaple při svíčkách.  V neděli 14. srpna pak proběhne žehnání, bohoslužba a první slavnostní zvonění.
Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.