Úvod > Aktuality > V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nekončí!
V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nekončí!
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

V Dolních Vítkovicích turistická sezóna nekončí!

  • Vydáno14. listopadu 2019
Národní technické památky Dolní oblasti Vítkovice jsou i v listopadu stále přístupné! Můžete se vypravit na prohlídky areálu Dolu Hlubina a věže Bolt Tower, zcela novou expozici staré koksovny KOX anebo do multifunkční haly Gong či science center Velký a Malý svět techniky. Všechny expozice a prohlídky jsou dostupné celoročně, zavřeno je jen během vánočních svátků.
VítkoviceDolní oblast Vítkovic je nejenom národní kulturní památkou, ale především místem, kde se podařilo bývalý průmyslový komplex proměnit v turisticky atraktivní lokalitu. Areál je volně průchozí. Při procházce areálem si můžete prohlédnout těžní věž dolu Hlubina, historické cihlové budovy, moderní přestavbu bývalého plynojemu na halu Gong, cihlovou budovu energetické ústředny – dnes Malý svět techniky U6 nebo novostavbu Velkého světa techniky, v jehož skleněném průčelí se odráží panorama vysokých pecí. Kolos vysokých pecí celému areálu dominuje. Z ohromné masy železných konstrukcí vystupuje moderní nástavba vysoké pece č. 1, ze které se stala vyhlídková věž Bolt Tower.

vítkovice ostravaPro zájemce o podrobnější seznámení se s interiéry a historií výroby jsou připraveny komentované prohlídky vysokých pecí a dolu Hlubina, které začínají v návštěvnickém centru. Vybírat můžete z několika okruhů: Vysokopecní okruh vč. návštěvy Bolt Tower, Vysokopecní okruh (bez Bolt Tower), Multifunkční aula Gong a Malý okruh. Prohlídky probíhají denně v časech 10, 12, 14 a 16 hodin. Doporučujeme rezervaci míst na prohlídkových okruzích na tel. č. 724 955 121, případně na e-mailové adrese nkp@dolnivitkovice.cz či na webu dolnivitkovice.cz.
 

Stará koksovna KOX

vítkovice koxOd července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět.

Projekt koksárny je zcela jiný než ty dosavadní v DOV. U předchozích budov šlo o renovaci objektů, zde jde o čistou konzervaci. Na prohlídce poznáte, jak se vyráběl, produkoval koks na rozhraní mezi Dolem Hlubina a vysokými pecemi, kde se vyrábělo surové železo. Budova KOX je součástí návštěvnické trasy Uhelný okruh. Koksárna otevřela centrální část areálu, která byla návštěvníkům dosud zcela uzavřena.
 

Vítkovické "světy techniky"

malý svět technikySpolečným jmenovatelem obou "světů" je poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Můžete zde přijít na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletět třeba do pravěku k mamutům, pochopit, co je to vlastně duha nebo bouřka a spoustu dalšího.

Expozice Malého světa techniky U6 je zakomponovaná do srdce industriálního objektu bývalé VI. energetické ústředny. Vraťte se do doby minulé, odhalte tajemství technických vynálezů a historii technického pokroku od průmyslové revoluce až po současnost. Celou výstavou vás bude provázet Jules Verne a příběhová linka jeho románů. Dozvíte se nejen něco o historii samotných Vítkovic, ale i něco málo o hornictví, metalurgii, parních strojích a o ukradené pokladničce pana Božka, o vzniku elektřiny a spalovacích motorů. V neděli 17. listopadu se zde koná mimořádný program pro celou rodinu, kterým se budou slavit už 7. narozeniny Malého světa techniky. Kromě mnoha interaktivních exponátů si užijete tematický doprovodný program a ocitnete se tak v prostředí filmu Pána prstenů.

velký svět technikyVelký svět techniky se otevřel v září 2014 v nové budově. Nabízí stovky zábavných a poučných atrakcí, u kterých se pobaví nejen děti, ale i dospělí. Nachází se zde čtyři stálé tematické expozice, které se věnují nejrůznějším oblastem života, přírodním i technickým vědám – Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody s venkovní geologicko-botanickou zahradou, dále Divadlo vědy, 3D kinosál a učebny a moderní laboratoře určené pro výuku. Prohlídka celé expozice zabere v průměru 4 až 5 hodin.
 

Vítkovický úředník – kancelář 19. a 20. století v Gongu

kancelář úředníkaKdo touží nahlédnout místo vědy do historie, má nyní příležitost v prostoru bývalého plynojemu, dnešní multifunkční auly Gong, kde do 15. listopadu 2019 probíhá unikátní výstava "Vítkovický úředník – kancelář 19. a 20. století".

Expozice představuje unikátní staré psací stoje a vybavení kanceláře z konce předminulého a počátku minulého století. Část expozice je také interaktivní a zájemci mohou vyzkoušet psaní na stroji nebo ruční kopírku a všechny své výtvory si na památku odnesou domů.
 

Historie areálu a procházka dělnickými Vítkovicemi

vítkovice kolonieHistorie areálu se začala psát v roce 1828, kdy byly založeny Vítkovické železárny. V roce 1852 začal být hlouben důl Hlubina a postupně tak vznikl jedinečný výrobní komplex, kde bylo vytěžené uhlí i zkoksováno a rovnou využito při výrobě železa. Na konci 20. století byla výroba zastavena, důl Hlubina byl uzavřen v roce 1992, vysoké pece pak roku 1998.

Spolu s výstavbou a provozem průmyslového areálu bylo potřeba zajistit bydlení a sociální zázemí pro tisíce zaměstnanců železáren.

vítkovice kostelTak vznikla dělnická kolonie ve Vítkovicích, kde mimo obydlí pro dělníky a úředníky vznikl i společenský dům, hotel, nemocnice, tržnice, školy, jesle, radnice a kostel. Dodnes si Vítkovice uchovaly atmosféru a jsou městskou rezervací, která pro příští generace zakonzervovala místní kolorit – domy postavené z červených pálených cihel. Díky svému vzhledu mohou ve filmu Vítkovice sehrát i roli dělnické Anglie, Vídně či Holandska.

Nejbližší komentovaná prohlídka Vítkovic se chystá na 24. listopadu 2019 ve 14:30 hodin. Na prohlídku se přihlašte s pomocí objednávkového formuláře na webu průvodce p. Majliše. Vstupné na prohlídku činí 70 Kč pro dospělé, 50 Kč pro seniory a sraz je před vítkovickou radnicí.
Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

Od července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět. Zájemci si mohou koksovnu prohlédnout pěkně zblízka a dozvědět se, jak se vyrábí železo.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Budova radnice ve Vítkovicích

Budova radnice ve Vítkovicích

Neogotická stavba vídeňského architekta Maxe von Ferstela je jednou z dominant náměstí. Budova je postavena z režného zdiva a v tzv. vítkovickém stylu, s novogotickými, novorenesančními, barokními a románskými prvky.

Nemocnice v Ostravě – Vítkovicích – první závodní nemocnice v Rakousku-Uhersku

Nemocnice v Ostravě – Vítkovicích – první závodní nemocnice v Rakousku-Uhersku

Byla založena roku 1853 jako první závodní nemocnice v rakousko-uherském mocnářství a zřejmě i v Evropě. V čele stál vysokoškolsky vzdělaný lékař Dr. Maxmilián Munk, který zde působil 41 let. Nemocnice měla vysokou úroveň a vyhledávaná byla i mezi mimozávodními lidmi.

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček ve Vítkovicích

Rothschildův zámeček z roku 1847 je nejstarší památkou na území ostravské městské části Vítkovice. V kontrastu s okolní industriální architekturou – továrními halami, komíny a železárenskými provozy je opravdu nepřehlédnutelný. Objekt není přístupný veřejnosti.

Další aktuality

27.9.
2022
Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Moravskoslezský kraj | Životní styl
18.9.
2022
10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Moravskoslezský kraj | Příroda
17.9.
2022
V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

V ostravské zoo uvidíte mláďata vzácných jelenů barasinga

Moravskoslezský kraj | Příroda
16.9.
2022
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Moravskoslezský kraj | Letní sporty