Úvod > Aktuality > V Chebu začínají Valdštejnské slavnosti
V Chebu začínají Valdštejnské slavnosti
"> "> ">
Zážitky

V Chebu začínají Valdštejnské slavnosti

  • Vydáno27. srpna 2019
Každý druhý, na konci měsíce srpna, patří město Cheb Albrechtu z Valdštejna, který rozbije své vojenské ležení pod chebským hradem u řeky Ohře. Nejinak tomu bude i letos – Albrecht z Valdštejna do Chebu dorazí už v pátek 30. srpna odpoledne a zdrží se až do soboty 31. srpna 2019, do pozdních večerních hodin. Dvoudenní akce na počest vévody Albrechta z Valdštejna, který byl v Chebu zavražděn, zahrnuje slavnostní průvod městem, bitvy, turnaje, trhy, koncerty, ohňostroj a další atrakce.
Cheb Albrecht z ValsštejnaJe páteční odpoledne, píše se rok 1627, a vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, císařský generalissimus přijíždí v čele průvodu do Chebu s úmyslem verboval vojáky do císařské armády. Své vojenské ležení rozbije v hradním příkopu a poté vypuknou slavnosti na jeho počest... Tak nějak by se dal charakterizovat začátek oblíbených Valdštejnských slavností, které se v Chebu konají jednou za dva roky.

Pro návštěvníky slavností bude letos připraveno několik zajímavých novinek. Během soboty proběhne na hradě divadelní rekonstrukce zavraždění posledních věrných z družiny Valdštejna. Krátká hra v podání herců chebského divadla a šermířů z Rectusu bude několikrát během dne k vidění přímo v místech, kde k historické události došlo.

Cheb bitvaVelice atraktivní program bude v sobotu večer v Krajince. Před 20. hodinou tady začne velkolepá bitva s dobýváním hradních šancí. Následovat bude koncert skupiny Queen Revival Princess a ohňostroj. Tato závěrečná akce bude jako každý rok placená. Vstupenky se dají koupit v infocentru nebo na webu kcsvoboda.cz.

Jinak na náměstí vyroste podobně jako při posledních slavnostech aréna, kde návštěvníci uvidí například drezuru koní, dobovou módní přehlídku, rytířský turnaj a samozřejmě spoustu vystoupení. Chybět pochopitelně nebude jarmark a středověká vesnička s ukázkami tradičních řemesel.
Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Krajinka – parkový areál pod Chebským hradem

Promítání filmů a pohádek, velký koncert populární kapely Katapult nebo dvoudenní klaunský festival Letní bláznění, to vše a mnoho dalšího bylo v minulých letech k vidění na Krajince v Chebu.

Chebský Špalíček a další zajímavosti města Cheb

Chebský Špalíček a další zajímavosti města Cheb

Společenským, kulturním a hospodářským centrem západních Čech je město Cheb. Málokteré město se může chlubit tak vzácnými památkami, jako je Chebský hrad s Černou věží či symbol města Špalíček s ostatními dochovanými měšťanskými domy, který vytváří neopakovatelnou atmosféru chebského náměstí.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.