Úvod > Aktuality > V Českých Budějovicích se otevře prohlídkový okruh kostelem Panny Marie Růžencové

V Českých Budějovicích se otevře prohlídkový okruh kostelem Panny Marie Růžencové

Vydáno 18. srpna 2018 Památky
U příležitosti 120. výročí položení základního kamene kostela Panny Marie Růžencové vznikne v novorománské památce prohlídkový okruh. Areál Petrinum, který je mateřincem původní budějovické Kongregace Bratří Nejsvětější Svátosti - petrini, otevře turistům své brány 21. srpna 2018 od 9 hodin. Prohlídkový okruh seznámí zájemce s minulostí kostela, bratry mnichy a kongregací samotnou, která letos slaví 130. let od založení.
Petrinum České BudějoviceAreál Petrinum s kostelem Panny Marie Růžencové, ukrytý v srdci Českých Budějovic na Žižkově třídě, otevírá své brány všem, kdo chtějí vidět skrytou krásu tohoto unikátního božího chrámu na své vlastní oči. Kostel je zvláštní především netradiční výzdobou v beuronském stylu a jeho pohnutou historií. Brány kostela i celého areálu se otevřou široké veřejnosti poprvé v pondělí 20. srpna 2018 v 9 hodin.
 
Neorománský kostel Panny Marie Růžencové, postaven v letech 1899–1900, najdete na českobudějovické Žižkově třídě v areálu kláštera petrínů. Umělecká výzdoba kostela je jednou z nejhezčích ukázek tzv. beuronského umění v jižních Čechách.

Petrinum Kostel byl vystavěn podle plánů Jakoba Stabernaka a nahradil původní kapli Panny Marie Lurdské. Celá stavba se potýkala s nedostatečným finančním zabezpečením, ale i přesto komplikace se byla zdárně dokončena za pouhé dva roky od umístění základního kamene. Na kostel se sbíralo po drobných mincích, mnozí řemeslníci zlevňovali nebo si nechali zaplatit pouze materiál.

Kongregace bratří Nejsvětější Svátostí - petrini či eucharistini, je česká římskokatolická diecézní kongregace.
Areál Petrinum

Areál Petrinum

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu. Sousedí také s mateřincem kongregace bratří Nejsvětější Svátosti – Petrini, kteří nad celým areálem drží ochranou ruku.