Úvod > Aktuality > Užijte si pohádkový výlet za permoníky do Hornického muzea v Příbrami

Užijte si pohádkový výlet za permoníky do Hornického muzea v Příbrami

Vydáno 24. května 2019 Památky
Výlet do podzemí vždy slibuje nečekané zážitky a spousty překvapení, zvlášť když je spojený s projížďkou pravým důlním vláčkem a cestou navíc můžete potkat permoníky. Právě na takové pohádkové putování do Hornického muzea v Příbrami vás zve v sobotu 25. května portál Kudy z nudy.
Rozsáhlé podzemní štoly Hornického muzeaPříbrami ožijí v sobotu 25. května 2019 docela jinak než jako při běžných prohlídkách anebo kdysi, když tu ještě pracovali havíři. Při Dnech s permoníky totiž v chodbách narazíte na nejrůznější skřítky a jiná důlní strašidla!
 

Příbramští permoníci v akci

HorníkHorníci to nikdy neměli jednoduché; při nebezpečné práci hluboko pod zemí jim každý den hrozily závaly, záplavy, výbuchy a úrazy. Není divu, že kdejaké podezřelé zvuky, šramocení, klepání a ťukání z opuštěných tmavých koutů si havíři vysvětlovali jako rošťárny permoníků a důlních duchů. V chodbách horníci pro permoníky často nechávali něco na zub – snad na usmířenou, snad proto, aby jim pomáhali v tvrdé práci. Právě tak na den svaté Barbory, tradiční patronky všech havířů v českých zemích, ve štolách přes noc hořívaly kahany, takzvaná Barbořina světla, která měla horníky ochránit před smrtí a úrazy.

Příbrami to horníci zřejmě s Barbořinými světly uměli, a tak patronka ochránila nejenom je, ale i permoníky. Ti se tu dodnes objevují dvakrát do roka – a nejbližší příležitost k setkání s podivuhodnými důlními skřítky i jejich vládcem Permonem máte právě v květnu.
 

Sobotní představení pro rodiny

Hornické muzeum PříbramZábavně naučná pohádková prohlídka návštěvníky přenese do dávných dob, kdy ve zdejších dolech havíři dobývali stříbrnou a olověnou rudu.

Tento oblíbený program se v letošním roce koná na Ševčinském dole. Je připraven nový scénář, který dětem i jejich rodičům přiblíží tento atraktivní areál a práci horníků před 150 lety. V rámci doprovodného programu se návštěvníci také seznámí s hrami a hračkami dětí ve zmíněném období. Nebude chybět ani jízda hornickým vláčkem po povrchu. Z důvodu omezené kapacity vláčku je nutné si prohlídku předem rezervovat na telefonním čísle 318 626 307.

V sobotu 25. 5. bude program probíhat od 10 do 16 hodin (začátek představení každou půl hodinu, poslední představení v 15 hodin). Jednotné vstupné stojí 40 korun.
Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum v Příbrami - fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Hornické muzeum Příbram založené v roce 1886 je největším hornickým muzeem v České republice. Nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách.

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jízda hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem v Příbrami

Jedná se o obnovenou historickou dráhu, vybudovanou po roce 1884 pro dopravu stříbrné a olověné rudy. Hornické muzeum Příbram zprovoznilo tuto ojedinělou technickou zajímavost a atrakci pro děti i dospělé na trase v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách.