Úvod > Aktuality > Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy
Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

  • Vydáno23. ledna 2022
Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.
Zoo PrahaAčkoliv by si leckdo mohl myslet, že papoušci vyhledávají pouze prostředí s vyšší teplotou, ve venkovní expozici Rákosova pavilonu pražské zoologické zahrady se nachází i papoušek, kterému zima nevadí. Nestor kea obývá vysokohorské oblasti na Novém Zélandu a je dokonce jediným typicky alpínským druhem, protože se zdržuje v polohách nad 1 000 metrů nad mořem a byl zaznamenán dokonce ve výšce až 2 400 metrů nad mořem, což je o 800 výše než vrchol Sněžky. Naše zimy jsou pro něj docela mírné a návštěvníci jej mohou pozorovat venku po celý rok.

zoo prahaI když je venkovní teplota lehce pod bodem mrazu, chodí kolem poledne do výběhu také sloni indičtí. Problém by pro tyto mohutné savce mohl představovat kluzký zledovatělý povrch na strmém koridoru vedoucím ze stájí do výběhů. Z pavilonu proto vychází po speciálně vyhřívaném chodníku, který nedovolí, aby se sníh na něm usadil. Suchý mráz slonům nevadí, ven je ošetřovatelé nepouští pouze, pokud je vlhko, vítr či vánice. Sníh je pro ně naopak příjemným zpestřením. Slůňata Lakuna a Amalee se sněhem ráda pohazují a ochutnávají ho. Slonice Shanti dokonce umí chobotem vytvořit sněhové koule.

Zoo PrahaNejodolnějším zimním zvířetem v Zoo Praha není překvapivě lední medvěd, ale vlk euroasijský. Ačkoliv mají vlci k dispozici suchou stáj, leží i v mrazu a sněžení ve výběhu, kde si pouze jako závětří vyhrabávají dolíky, do kterých se ukládají ke spánku. Stejně jako u většiny savců je vlčí srst tvořena podsadou a pesíky, které jsou na plecích tuhé a dlouhé. Vytváří tak přes huňatou podsadu pláštík, po kterém déšť snadno steče a sníh sklouzne, aniž by roztál. Jeho kožich je tak všem rozmarům počasí dokonale přizpůsoben.
 

Medvědi těší velké mrazy, zato tučňáci si v nich nelibují

medvědPřekvapením pro některé návštěvníky může naopak být, že tučňáci Humboldtovi si v pobytu v mrazivějších teplotách nijak nelibují. Pochází totiž z Jižní Ameriky, kde okolní vzduch může dosahovat tropických teplot a voda na pobřeží se ochlazuje díky Humboldtově neboli Peruánskému proudu. Když napadne sníh, musí ošetřovatelé tučňákům ve venkovním výběhu zamést cestičku, která vede až k bazénu. Tučňáci mají k dispozici samozřejmě mírně vytápěný pavilon. Pokud ale venku opravdu mrzne, pouští se ven jen na pár hodin denně.

Zastavte se také u ledních medvědů, kterým k úplnému štěstí chybí jen velký mráz a pořádná pokrývka sněhu (ale i ten by měl v nejbližších dnech napadnout). Ve venkovních výbězích nechybí ani řada kopytníků, na sněhu potkáte i zebry, které ale chodí přes noc spát do vytápěného zázemí. A pokud by byla zima i vám, můžete se ohřát v jednom z devíti vyhřívaných pavilonů nebo u horkého čaje v některé z restaurací.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.