Úvod > Aktuality > Už jste s dětmi byli v Národním muzeu?
Už jste s dětmi byli v Národním muzeu?
">
Kultura

Už jste s dětmi byli v Národním muzeu?

  • Vydáno1. března 2011
Budovu Národního muzea, která uzavírá horní stranu Václavského náměstí, zná snad každý, ale víte, že muzeum se sem přestěhovalo až po několika desetiletích své existence? Největší muzejní instituce České republiky, založená roku 1818, musela mnohokrát řešit svízelný problém: kde uložit muzejní sbírky a jak je důstojně prezentovat veřejnosti. Expozice byly zpočátku ve Šternberském paláci na Hradčanech, od roku 1846 v Nostickém paláci v ulici Na Příkopě.
Monumentální novorenesanční budova na Václavském náměstí s devětatřiceti výstavními sály, Panteonem, velkolepým schodištěm a bohatou malířskou a sochařskou výzdobou byla slavnostně otevřena 18. května 1891 u příležitosti Jubilejní výstavy.
 
Kromě pravidelně se obměňujících výstav můžete v prvním patře navštívit archeologickou expozici, věnovanou pravěkým dějinám Čech, Moravy a Slovenska, a mineralogickou expozici s více než 10 000 vzorky nerostů, broušených drahých kamenů, hornin, meteoritů a dalších zajímavostí. Ve druhém patře objevíte atraktivní expozice zoologické, antropologické, paleontologické a osteologické s lebkami a kostrami savců. Jedním z nejpřitažlivějších exponátů

Národního muzea vždy býval impozantní skelet velryby, jediná úplná kostra svého druhu na území České republiky. V druhé polovině roku 2011 bude budova uzavřena z důvodu nadcházející rekonstrukce.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.