Úvod > Aktuality > Úspěšná výstava Angličáci /Matchbox je prodloužena
Úspěšná výstava Angličáci /Matchbox je prodloužena
"> ">
Kultura

Úspěšná výstava Angličáci /Matchbox je prodloužena

  • Vydáno27. března 2013
Pro velký zájem ze strany veřejnosti se Uměleckoprůmyslové museum v Praze rozhodlo prodloužit výstavu Angličáci/Matchbox až do neděle 21. dubna 2013. Výstavu již zhlédlo přes 20 tisíc návštěvníků.
Uměleckoprůmyslové Muzeum v Praze současně také připravilo další akce pro veřejnost.

Ve čtvrtek 4. dubna 2013 od 17 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka se sběratelem Angličáků, PhDr. Alexandrem Goldscheiderem. V neděli 7. dubna 2013 od 10 do 18 hodin proběhne Výtvarná dílna pro děti i dospělé „Angličáci“ pořád frčí! Návštěvníci si mohou porovnáním s exponáty zjistit, jaké sběratelské poklady mají doma a vytvořit si v ateliéru UPM originální doplňky ke hře inspirované výstavou (autodráhu, krabičku, autobrož...).

Výstava je otevřena i přes velikonoční svátky, včetně Velikonočního pondělí od 10 do 18 hodin.

Modely Matchbox jsou dílem významné anglické firmy Lesney (1947–1982) a později jejích nových vlastníků – společností Universal International, Tyco a Mattel. Celkový počet vystavených exponátů dosahuje bezmála patnácti set předmětů a soustřeďuje se na produkci firmy Lesney – od prvních hraček přes sérii 1–75 (miniaturní modely aut), řadu Superfastů (auta s „extra rychlými koly“), Major Packs a King Size (řady aut větších rozměrů, stavební a zemědělské stroje), řadu doplňků (Accessory Packs) až po sérii veteránů (Models of Yesteryear).

Nedílnou součást modelů od počátku tvořil obal, jemuž byla věnována velká pozornost. Původní myšlenka byla vytvořit auta tak malých rozměrů, aby se vešla do krabiček od sirek. Není bez zajímavosti, že se společnost Lesney inspirovala krabičkami Norvic, které tehdy vyráběla československá firma SOLO Sušice.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.