Úvod > Aktuality > Unikátní expozici o historii celnictví zhlédnete v Plzni
Celní úrad v Plzni nabízí všem zájemcum možnost návštevy stálé výstavní expozice historie celnictví
"> Celní úrad v Plzni nabízí všem zájemcum možnost návštevy stálé výstavní expozice historie celnictví "> Expozici na ploše pres 100 metru ctverecních zrídili sami celníci ve sklepeních úradu "> rohlídka expozice celní správy není zpoplatnena a je možná v predem dohodnutém termínu návštevy
Kultura

Unikátní expozici o historii celnictví zhlédnete v Plzni

  • Vydáno5. února 2014
Celní úřad pro Plzeňský kraj nabízí všem zájemcům možnost návštěvy stálé výstavní expozice historie celnictví. Expozice zachycuje minulost i přítomnost celnictví v českých zemích od středověku po současnost. Mezi dochovanými artefakty uvidíte například raritní karabinu vzor 33, destilační přístroj černých lihovarníků či kancelář finanční stráže z doby před rokem 1918.
Celní kancelářExpozici na ploše přes 100 metrů čtverečních zřídili sami celníci ve sklepeních úřadu. K vidění jsou zde zejména uniformy, štíty, znaky, některé celní pomůcky a také ukázky pašovaného zboží. Ve zbraňové části, kde je přes 20 zbraní, je také raritní karabina vzor 33 a dva celnické prvorepublikové mečíky typu lvice i lva. 

Z papírových materiálů je nejcennější kopie Stichovy celní mapy Čech z druhé poloviny 17. století. Byla objevena ve 30. letech minulého století v depozitu mikulášského kostela. Celní písař Stich tam vykreslil celnice a historické cesty a mapu vod. Expozice nabízí také pohled do kanceláře finanční stráže z doby před rokem 1918, ukázku padělatelské dílny tabákových výrobků z 90. let minulého století a destilační přístroj černých lihovarníků.

Prohlídka expozice celní správy není zpoplatněna a je možná v předem dohodnutém termínu návštěvy, včetně víkendu. Zájemci se mohou objednat na telefonním čísle 377 204 111 či emailu depozitar1601@cs.mfcr.cz.
Historie celnictví na Celním úřadě v Plzni

Historie celnictví na Celním úřadě v Plzni

Celní úřad pro Plzeňský kraj nabízí všem zájemcům možnost návštěvy stálé výstavní expozice historie celnictví. Expozice zachycuje minulost i přítomnost celnictví v českých zemích od středověku po současnost.