Úvod > Aktuality > Tipy na první výlety roku 2020: kde najdete české Babylony?

Tipy na první výlety roku 2020: kde najdete české Babylony?

Vydáno 31. prosince 2019 Zážitky
Kdo by neznal pranostiku Jak na Nový rok, tak po celý rok? Vášniví cestovatelé by proto neměli sedět doma, ale vypravit se na první výlet v novém roce. Proč si jako cíl nezvolit některé z exotických míst, třeba Babylon?
Do starověkého Babylonu, který leží na území dnešního Iráku na březích řeky Eufrat jižně od Bagdádu, to máme ze střední Evropy poněkud z ruky. Ovšem právě s Babylonem český zeměpis nešetří a míst s tímto názvem u nás najdete několik desítek. Včetně rozhleden: ty připomínají starou legendu o Babyloňanech, kteří se rozhodli postavit věž až do nebe.
 

Dvě babylonské věže

Nejkrásnější rozhledna Babylon je ta nejstarší: kamennou věž nechal na Zeleném kopci u Kramolína na Třebíčsku postavit roku 1831 Jindřich Vilém III. Haugwitz, tehdejší majitel náměšťského zámku. Na ochoz jedné z nejstarších a nejkrásnějších vyhlídkových věží u nás vede 112 schodů, mimo sezonu je přístupná po telefonické domluvě. Uvidíte nejenom Českomoravskou vrchovinu a Pálavu, ale také jadernou elektrárnu Dukovany a výjimečně také Vídeň a Alpy. Také návštěvu druhé „babylonské věže“, rozhledny na kopci Babylon u Kozárova je mimo sezonu nutné domluvit předem.
 

Nejznámější Babylony pro zimu i léto

Zábavní a hotelový komplex Centrum Babylon zná každý, kdo někdy navštívil Liberec. Můžete tu navštívit aquapark inspirovaný příběhy z knížek Julese Verna, wellness centrum, lunapark ve stylu staročeské pouti, indoor adventure golf, golfový simulátor, bowling nebo laser game. Součástí komplexu je také Science center iQpark (a do Science centra iQlandia to máte jen pár kroků přes ulici) a labyrint s několika typy bludišť, od klasického zrcadlového přes temný labyrint se strašidly až po křišťálové bludiště se skly. Otevřeno je poslední den starého i první den nového roku!

Milovníci vodních radovánek si oblíbili také přírodní koupaliště Babylon na Domažlicku. Ani mimo koupací sezonu se tu nudit nebudete: nechte se Čertovou naučnou stezkou dovést k viklanu zvanému Čertův kámen. V zimě si výlet prodlužte přes Českou Kubicijeskyni Salka, kde voda z tajícího sněhu vytváří překrásnou ledovou výzdobu, podobnou, jako znáte z Brtnických ledopádůČeském Švýcarsku.
 

Dalších deset Babylonů

Pro novoroční procházku si můžete vybrat třeba Drahanskou vrchovinu , kde najdete dokonce dva Babylony: první kopec babylon leží u Protivanova, druhý u Horního Štěpánova. Přes třetí Babylon vede cesta z Tupadel do Koryt západně od Klatov, čtvrtý leží nad Svatoslaví jižně od Luk nad Jihlavou, pátý Babylon najdete v Železných horách u vsi Rovný a šestý Babylon objevíte cestou po modré turistické značce z Bystříce nad Pernštejnem do Nedvědice. Hezká vyhlídka se otvírá z úbočí sedmého Babylonu, vrchu jihozápadně od Lomnice nad Popelkou, a také z místa Na Babyloně v Javořické vrchovině východně od Bednárce.

Poslední dva Babylony, Malý a Velký, najdete na Šumavě. Velký Babylon byl původně sklárna, později královácký dvorec, Malý Babylon leží ještě hlouběji v lesích pod Sněžnými jámami. Kolem obou zaniklých vsí vede turistická trasa, spojující Dobrou Vodu u HartmanicKlášterským mlýnem a Rejštejnem.
 
Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

U obce Babylon na Domažlicku se ve vzdálenosti asi 500 m od rybníka nachází viklan - Čertův kámen, jehož délka je 4 metry a výška 1,5 metru. Kámen bochníkovitého tvaru vzniknul zvětráváním a erozí žuly v Babylonské kotlině. U kamene roste vzrostlý exemplář douglasky tisolisté.

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic

Přírodní koupaliště se nachází v obci Babylon cca 5 km jihozápadně od u Domažlic. Nabízí svým návštěvníkům travnatou pláž, kabinky, parkoviště a občerstvení. V provozu je sezónně přibližně od 15. května do 15. září.

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.

Rozhledna Babylon Kozárov

Rozhledna Babylon Kozárov

Krásný výhled až na Pálavu a Jeseníky budete mít z rozhledny Babylon u obce Kozárov na Blanensku. Dvaačtyřicetimetrová stavba na stejnojmenném kopci Babylon, vysokém 664 metrů nad mořem, je v Kozárově pro turisty jedním z mála lákadel.

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj - jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Potěšte své smysly a uvolněte se v jedinečném luxusním wellness centru. Rozmanité procedury aktivují všechny smysly a důkladně prohřejí vaše tělo.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Nebeské výlety na kole po Tišnovsku a na hrad Pernštejn

Nebeské výlety na kole po Tišnovsku a na hrad Pernštejn

Půjčte si kola a pojeďte Tišnovskem na nebeský výlet. Za dalekými výhledy, čarokrásnou přírodou, Portou coeli – Branou nebes. Za poklady v hlubinách země, drahými kameny, které ač pozemské, jsou přesto nebesky krásné. Navštivte bránu nebes - Portu coeli, jedinečný historický objekt.