Úvod > Aktuality > Netradiční tipy na první výlety roku 2024: kde najdete české Babylony?
Zážitky

Netradiční tipy na první výlety roku 2024: kde najdete české Babylony?

Poslechněte si audio verzi článku
Kdo by neznal pranostiku Jak na Nový rok, tak po celý rok? Vášniví cestovatelé by proto neměli sedět doma, ale vypravit se na první výlet v novém roce. Proč si jako cíl nezvolit některé z exotických míst, třeba Babylon?
Do starověkého Babylonu, který leží na území dnešního Iráku na březích řeky Eufrat jižně od Bagdádu, to máme ze střední Evropy poněkud z ruky. Ovšem právě s Babylonem český zeměpis nešetří a míst s tímto názvem u nás najdete několik desítek. Včetně rozhleden: ty připomínají starou legendu o Babyloňanech, kteří se rozhodli postavit věž až do nebe. Podle biblické knihy Genesis se jednalo o ohromnou budovu, kterou některé teorie ztotožňují s chrámem boha Marduka v Babylóně. Ten se prý tyčil do výšky 91 metru.
 

Dvě babylonské věže

Nejkrásnější rozhledna Babylon je ta nejstarší: kamennou věž nechal na Zeleném kopci u Kramolína na Třebíčsku postavit roku 1831 Jindřich Vilém III. Haugwitz, tehdejší majitel náměšťského zámku. Na ochoz jedné z nejstarších a nejkrásnějších vyhlídkových věží u nás vede 112 schodů, mimo sezonu je přístupná po telefonické domluvě. Uvidíte nejenom Českomoravskou vrchovinu a Pálavu, ale také jadernou elektrárnu Dukovany a výjimečně také Vídeň a Alpy.

Také návštěvu druhé „babylonské věže“, rozhledny na kopci Babylon u Kozárova je mimo sezonu nutné domluvit předem. Na vyhlídkovou terasu, umístěnou 24 metrů nad zemí, se dostanete po 139 schodech.  Z rozhledny je krásný výhled až na Pálavu a Jeseníky.
 

Nejznámější Babylony pro zimu i léto

Babylon LiberecZábavní a hotelový komplex Centrum Babylon zná každý, kdo někdy navštívil Liberec. Můžete tu navštívit aquapark inspirovaný příběhy z knížek Julese Verna, wellness centrum, lunapark ve stylu staročeské pouti, indoor adventure golf, golfový simulátor, bowling nebo laser game. Součástí komplexu je také Science center iQpark (a do Science centra iQlandia to máte jen pár kroků přes ulici) a labyrint s několika typy bludišť, od klasického zrcadlového přes temný labyrint se strašidly až po křišťálové bludiště se skly. Na Nový rok je Babylon otevřen od 10:00 do 21:00 hodin.

Milovníci vodních radovánek si oblíbili také přírodní koupaliště Babylon na Domažlicku. Ani mimo koupací sezonu se tu nudit nebudete: nechte se Čertovou naučnou stezkou dovést k viklanu zvanému Čertův kámen. V zimě si výlet prodlužte přes Českou Kubicijeskyni Salka, kde voda z tajícího sněhu vytváří překrásnou ledovou výzdobu, podobnou, jako znáte z Brtnických ledopádůČeském Švýcarsku.
 

Dalších deset Babylonů

zimní krajinaPro novoroční procházku si můžete vybrat třeba Drahanskou vrchovinu, kde najdete dokonce dva Babylony: první kopec babylon leží u Protivanova, druhý u Horního Štěpánova. Přes třetí Babylon vede cesta z Tupadel do Koryt západně od Klatov, čtvrtý leží nad Svatoslaví jižně od Luk nad Jihlavou, pátý Babylon najdete v Železných horách u vsi Rovný a šestý Babylon objevíte cestou po modré turistické značce z Bystříce nad Pernštejnem do Nedvědice. Hezká vyhlídka se otvírá z úbočí sedmého Babylonu, vrchu jihozápadně od Lomnice nad Popelkou, a také z místa Na Babyloně v Javořické vrchovině východně od Bednárce.

Poslední dva Babylony, Malý a Velký, najdete na Šumavě. Velký Babylon byl původně sklárna, později královácký dvorec, Malý Babylon leží ještě hlouběji v lesích pod Sněžnými jámami. Kolem obou zaniklých vsí vede turistická trasa, spojující Dobrou Vodu u HartmanicKlášterským mlýnem a Rejštejnem.
Autokemp Babylon v Českém lese

Autokemp Babylon v Českém lese

Kemp poskytuje ubytování ve dvou, třech, čtyř a šestilůžkových chatkách se společným sociálním zařízením. K dispozici jsou také pětilůžkové chatky mimo areál, kde naleznete sociální zařízení a kuchyň. Nechybí místa pro stany i karavany.

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Navštivte unikátní zrcadlový labyrint! Největší stacionární zrcadlové bludiště na kontinentě vybavené 120 velkoplošnými zrcadly rozmístěnými po chodbách, jejichž délka dosahuje 200 metrů.

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

Viklan Čertův kámen u Babylonu nedaleko Domažlic

U obce Babylon na Domažlicku se ve vzdálenosti asi 500 m od rybníka nachází viklan – Čertův kámen, jehož délka je 4 metry a výška 1,5 metru. Kámen bochníkovitého tvaru vzniknul zvětráváním a erozí žuly v Babylonské kotlině. U kamene roste vzrostlý exemplář douglasky tisolisté.

Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Babylon

Babylon

Prozkoumejte obec Babylon a nabídku turistických atraktivit. Okolím Babylonu i obcí samotnou vede 11 km dlouhá Čertova naučná stezka, která vás provede nejzajímavějšími místy. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Aquapark Babylon v Liberci

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do unikátně vyzdobeného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.

Čertova naučná stezka

Čertova naučná stezka

Okolím Babylonu je vedena Čertova naučná stezka o 21 zastávkách v délce 11 km.

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic

Přírodní koupaliště Babylon u Domažlic

Přírodní koupaliště se nachází v obci Babylon cca 5 km jihozápadně od u Domažlic. Nabízí svým návštěvníkům travnatou pláž, kabinky, parkoviště a občerstvení. V provozu je sezónně přibližně od 15. května do 15. září.

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.

Rozhledna Babylon Kozárov

Rozhledna Babylon Kozárov

Krásný výhled až na Pálavu a Jeseníky budete mít z rozhledny Babylon u obce Kozárov na Blanensku. Dvaačtyřicetimetrová stavba na stejnojmenném kopci Babylon, vysokém 664 metrů nad mořem, je v Kozárově pro turisty jedním z mála lákadel.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Rozhledna na Krásenském Vrchu

Pár kilometrů od obce Krásno, uprostřed Slavkovského lesa stojí jedna z nejpozoruhodnějších rozhleden u nás. Unikátní tvar pětadvacetimetrové věže, jejíž spirálovité schodiště se neobvykle vine po vnějším obvodu, může připomínat babylonský zikkurat.

Wellness Hotel Babylon

Wellness Hotel Babylon

Apartmány pro nezapomenutelné romantické pobyty a výjimečné příležitosti nebo rodinné pokoje pro krásné chvilky s Vašimi blízkými! To vše a zábavu na celý den najdete u nás pod jednou střechou.

Další aktuality

Poznejte národní kulturní památky v kraji Vysočina

Věděli jste, že je Vysočina krajem s nevyšším počtem UNESCO památek v ČR? Kromě toho ale nabízí i řadu dalších kulturních pamětihodností, mezi které patří hrady, zámky, kostely a chrámy, podzemí i významné židovské památky. Mnohé z nich se počítají mezi národní kulturní památky (NKP). Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. V kraji Vysočina naleznete 15 nemovitých národních kulturních památek. Podívejte se s Kudy z nudy, které to jsou.
Kraj Vysočina | Památky

V Novém Městě na Moravě se chystá Mistrovství světa v biatlonu. Sněhu je dost

Nové Město na Moravě bude od 7. do 18. února 2024 opět po jedenácti letech dějištěm Mistrovství světa v biatlonu. Na Vysočině se sejde světová biatlonová špička a utká se ve všech disciplínách, které se jezdí během světového poháru. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody, vytrvalostní závody, závody s hromadným startem i štafety. Chybět nebude smíšená štafeta a smíšený závod dvojic. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí. Stav tratí ve Vysočina Areně pochválil i rozhodčí IBU.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Kraj Vysočina | Životní styl

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od středy 31. ledna do neděle 4. února 2024 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
Kraj Vysočina | Příroda

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby jsou někdy zahalené do bílého pláště a jindy zase moc zimně nevypadají. Přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady, i na březích, vždycky co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou sobotu ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Třebíče a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vydejte se okolo řeky Jihlavy do židovské čtvrti, zkuste zachytit baziliku sv. Prokopa, objevte Gnómon v Tyršových sadech anebo větrný mlýn v Borovině.
Kraj Vysočina | Zážitky