Úvod > Aktuality > Templářské sklepy, to je vinařská tradice již z dob temného středověku
Zážitky

Templářské sklepy, to je vinařská tradice již z dob temného středověku

  • Vydáno13. července 2011
Ve středověku vzniklo v evropských zemích několik rytířských řádů, jejichž posláním byl boj proti pohanům a šíření křesťanské víry. Mezi ty již neexistující patří tajemný řád Templářů, po nichž zůstala řada památek i na našem území – například na jižní Moravě v Čejkovicích, kde nám zanechali unikátní sklepení vybudované pro skladování vína. V podzemí budete moci také ochutnat několik druhů vín a pokud budete mít chuť, můžete v průzkumu zdejší nabídky pokračovat ve stylové vinárně.
Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů. Ti přišli do Čejkovic ve 30. letech 13. století, přičemž první písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248. Společně se stavbou templářské tvrze začala i výstavba rozsáhlých vinných sklepů, které neměly na našem území obdoby. Zároveň začíná i nová epocha pěstování vinné révy v oblasti Čejkovic a okolních obcí. Čejkovickým panstvím prošlo po staletí několik významných rodů a řádů – páni z Lipé, rod Víckovců, Jesuité a Habsburkové.

Víno Templáři potřebovali někde skladovat a tak spolu s čejkovickou tvrzí vznikl i komplex rozsáhlých sklepů, který tehdy neměl na našem území obdoby. Podle pověsti dokonce vedlo z tvrze 24 km dlouhé sklepení až do městečka Skalica, jímž procházela Jantarová stezka. Dnes je přístupných asi 650 m podzemních chodeb. Nejspíše vás udiví svými rozměry, neboť jejich „projektanti“ museli myslet na to, aby pod zemí mohl projet vůz plně naložený zbožím i s ozbrojeným doprovodem na koni. A víno je pod zemí uloženo i dnes – přes 500 000 litrů vín tu v dubových sudech skladuje firma pojmenovaná jak jinak než Templářské sklepy, která roku 1992 navázala na činnost prvního zdejšího vinařského družstva založeného za první republiky. Hrozny odebírá ze tří různých vinařských oblastí a tak může nabídnout vína všeho druhu – jakostní odrůdová, přívlastková, ročníková, archivní, ledová či slámová...
 
Tradiční výroba a zrání vín se v Templářských sklepích Čejkovice snoubí s moderními postupy a technologiemi. Reduktivní technologie, řízené kvašení a odbourávání kyselin u vybraných partií vín zaručuje vysokou kvalitu konečného produktu, která je znásobena zráním v dubových sudech a po stočení do lahví uložením ve starých chodbách templářského sklepení.

Prohlídku téměř osm století starých sklepů vám v Čejkovicích okoření podrobným výkladem o osudech rytířů templu a určitě zbude trochu času i na povídání o vzácné knize Proces proti templářům vydanou Vatikánským tajným archivem. Vyšla v nákladu pouhých 800 kusů a obsahuje záznamy protokolů vedených s vyslýchanými templáři a také větu papeže Klimenta V., z níž vyplývá, že nařčení rytířů byla neoprávněná.
Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika