Úvod > Aktuality > Synagoga v Lipníku nad Bečvou v novém
Synagoga v Lipníku nad Bečvou v novém
">
Památky

Synagoga v Lipníku nad Bečvou v novém

  • Vydáno26. dubna 2011
Synagoga v Lipníku nad Bečvou má nejen nové vedení, ale hlavně bude celá vymalována a budou zde nainstalovány fotografie, z doby, kdy zde opravdu žili židé.
Synagogu hned po 2. světové válce získala do svého majetku církev Československá husitská. Nyní po několika letech se ustanovila nová Rada starších, která začala pracovat v náboženské obci Lipník nad Bečvou. Paní předsedkyně Rady starších, která je pověřena jednat jménem náboženské obce navázala kontakt s městem Lipník nad Bečvou a společně se pokusí najít cestu ke vzájemné spolupráci.

Město Lipník nad Bečvou je hrdé na druhou nejstarší synagogu v České republice, první písemná zmínka o její existenci spadá až do r. 1540. Jako poslední dům v řadě byla v té době synagoga svojí západní stranou přistavěna k vnitřní zdi městské hradby. Turistické informační centrum už pátým rokem provádí turisty po významných památkách města, synagoga je jedním z největších lákadel města Lipníku nad Bečvou. Návštěvníci obdivují především stropní síťovou žebrovou klenbu mimořádné historické hodnoty, která je zachována ve stylu pozdní vladislavské gotiky počátku 16. století.

Synagoga je již léta špatně udržovaná a prostory opotřebovány. Spolupráce města a církve vyústila v 60 tisícovou dotaci města na výmalbu a základní údržbu.

Kulturně turistické dění ve městě se bez prostor Synagogy již neobejde, židé k Lipníku neodmyslitelně patří a turisté Lipník i díky židovským památkám vyhledávají.
Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Synagoga v Lipníku nad Bečvou je nejstarší synagogou na Moravě. Byla vystavěna ve 2. nebo 3. desetiletí 16. století, vzápětí po vybudování hradeb, ke kterým byla přimknuta. Je také po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší synagogou v České republice.