Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Trutnov: město moderního artistického umění chystá Cirkusový festival Cirk-UFF
#světovéČesko a Trutnov: město moderního artistického umění chystá Cirkusový festival Cirk-UFF
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a Trutnov: město moderního artistického umění chystá Cirkusový festival Cirk-UFF

  • Vydáno14. září 2020
Trutnov pod vrcholky našich nejvyšších hor Krkonoš je tradičním městem nového cirkusu, tedy moderního artistického umění, kterému je každoročně věnován mezi diváky velmi oblíbený festival. Na něj se sjíždějí cirkusové špičky z celého světa a nechybí samozřejmě vynikající čeští artisté. Festival vznikl v roce 2011 a své pojmenování dostal podle multifunkčního centra Uffo, před kterým (i ve kterém) se nachází část cirkusové scény.

Novocirkusový festival Cirk-UFF ovládne podkrkonošskou metropoli Trutnov již podesáté

Cirkus La Putyka
Group Artistique de Tanger
Cirk UffOblíbený, v rámci republiky i ve světě respektovaný, novocirkusový festival Cirk-UFF ovládne podkrkonošskou metropoli Trutnova již podesáté. Tradiční svátek milovníků adrenalinu, euforické zábavy i experimentálního umění proběhne ve dnech 23. – 27. září 2020 v šapitó, v divadle Uffo a v ulicích města Trutnova. Jako každý rok nebude chybět česká tvorba v čele se souborem La Putyka.

Největším lákadlem festivalu bude vystoupení Groupe Acrobatique de Tanger z Maroka – živelná akrobacie s divokými skoky, lidskými pyramidami a orientální energickou hudbou.
 

Co je vlastně nový cirkus?

nový cirkusUmělecký charakter nového cirkusu se zakládá na fúzi jednotlivých druhů umění (tanec, hudba, divadlo, výtvarné umění, film) s cirkusem. Důležitou součástí nového cirkusu je artistika, tedy druh scénického umění, jehož podstatou je dokonalý fyzický projev spojující ladnost a vrcholnou obtížnost v harmonický celek. Fyzická dovednost – cirkusová disciplína – je východiskem pro vytvoření nového scénického jazyka.

Materiálem k vytvoření estetického účinku v oboru cirkusu je artistovo tělo, ve kterém je do značné míry rozpoznatelný artistův fyzický vklad, přičemž tuto všudypřítomnou fyzičnost můžeme nazývat fyzičností extrémní. Artistika je v novém cirkuse využívána jako východisko, nikoli jako cíl.
 

La Putyka, Bratři v triku, Bold & Bald a artisté z Maroka

Cirk Uff TrutnovMezi hlavní lákadla letošního festivalu patří africké představení souboru Groupe Acrobatique de Tanger (Akoreacro), který zazářil na vůbec prvním Cirk-UFFu v roce 2011.

Před Uffem předvede dechberoucí show i český soubor La Putyka se svou novinkou Kaleidoscope, tedy inscenací připravenou během koronavirové pandemie, která měla mít premiéru právě na Cirk-UFFu v původním, červnovém termínu. Diváci uvidí šílené skoky na obřím teeterboardu, závěsnou akrobacii i lety na trampolíně. Vzdušnou akrobacii na šálách předvede v šapitó také Ivana Kolcunová se svým týmem, a to v představení o proměnách a fázích, kterými prochází ženy. Ženský či dívčí rozměr přiveze i trio českých performerek Holektiv, jež přijede na festival s něžným dobovým zpracováním příběhu první české pilotky, která mnoho věcí chtěla, ale méně jich skutečně dokázala. Jejich nové představení Božena propojuje současný tanec, divadlo a nový cirkus. 

Bold & Bald uffoFestivalou atmosféru doplní duo Bold & Bald s komickou pouliční pantomimou o dvou robotech, kteří už nemůžou nikomu posloužit, a tak radši baví sami sebe. Chybět nebudou ani Bratři v triku nebo Mr. Moss, elektroswingová formace z Hradce Králové, která ve své hudbě spojuje taneční hudbu se swingovou klasikou, prvky elektra a jazzu.
 

Co nabídne Cirk-UFF dětem?

Cirk-UFFTrutnovský novocirkusový festival nezapomíná ani na nejmladší diváky. Vidět mohou představení souboru FysioART: Hnízdo na nitkách, které nabídne v šapitó interakci s dětmi od 3 let, cirkusové dílny nebo vzdušnou akrobacii a fyzické divadlo. Soubor Bratři v tricku, kteří na Cirk UFF zavítají každoročně, přivezou nejen pro malé diváky představení Hra o trůn. Zvou také na Bratří speciál, který nabídne dětem i dospělým neutuchající studnici humoru – laskavého i sebeironického, v kombinaci s bravurně zvládnutým žonglérstvím.

Děti i dospělé bude bavit před Uffem rovněž klaunské vystoupení Teatro Piccolino nebo vystoupení Václava Strassera s mýdlovými bublinami.
 

Groupe Acrobatique de Tanger – akrobaté z Maroka

Group Acrobatique de TangerMaročtí akrobaté čerpají z kořenů tradičního marockého umění, vytváří lidské pyramidy, předvádí skoky a přemety. Patnáct umělců z Groupe Acrobatique de Tanger (mladých i starých, žen a mužů, akrobatů a virtuózních umělců městských tanců) vkládá do představení FIQ ("Probuď se") nejen svou energii, ale také svá srdce. Divákům nabízí představení plné poezie, orientálních melodií se zvuky bubnů a bubínků, a jejich výkony doprovázejí typické doplňky, jako jsou šátkové opasky, velké kovové nádoby nebo písek. Právě písek, se kterým umělci ve svém představení pracují, má evokovat vzdálené Maroko a město Tanger, odkud artisté pocházejí. Díky francouzské produkci se v představení mísí tradiční Afrika se současnou Evropou, ovšem tato show je rozhodně více cirkusové umění než divadlo.
 
Město Tanger se nachází na severu Maroka, těsně u Gibraltarského průlivu. Jeho historie sahá až do 2. tisíciletí před naším letopočtem. V té době zde byla fénická osada s významným přístavem. Ostatně, ten je zde i v současnosti a navíc se jedná o druhý největší přístav v zemi.
Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem

Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem

V Trutnově slouží konce roku 2010 místním i návštěvníkům města nové kulturní centrum Uffo. Budova umožňuje různé možnosti uspořádání – od divadelní scény až po koncertní úpravu, která nabízí místo až pro 700 návštěvníků. Ve společenském centru Uffo je i nejmodernější divadlo v republice.