Úvod > Aktuality > #světovéČesko a valašský Balaton v podhůří Javorníků
#světovéČesko a valašský Balaton v podhůří Javorníků
"> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a valašský Balaton v podhůří Javorníků

  • Vydáno31. července 2020
Kam vyrazit za teplého letního dne k vodě? Zkuste Balaton – a nemusíte kvůli tomu opouštět hranice naší republiky. Vyhlášenou vodní nádrž naleznete v Javorníkách mezi Novým Hrozenkovem a Karolinkou. Aby bylo cestovatelům hned jasno, kde přírodní koupaliště hledat, dostala nádrž přízvisko valašský Balaton.

Valašský Balaton má rozlohu 9,5 ha. Nachází se na Vsetínsku u obce Nový Hrozenkov.

Valašský Balaton
Maďarský Balaton
valašský balatonUmělé jezero Balaton na hranici města Karolinka a obce Nový Hrozenkov nabízí přírodní koupaliště zvané Na Stanoch. V letních, horkých dnech se jinak klidná hladina "Balatonu" o rozloze 9,5 ha rozvíří a stává se centrem osvěžení, vodních radovánek, sportů a zábavy pro návštěvníky z okolních obcí.

Valašský Balaton nabízí travnaté, ale i písečné pláže. Návštěvníci mají k dispozici přímo v areálu hygienické zařízení (převlékárny, sprchy, WC), nechybí ani stánky s občerstvením, dětské hřiště či plocha pro plážový volejbal. V letních večerech jsou pak zde pořádány různé hudební, taneční akce. U jezera nechybí možnost parkování.
 

Valašský Balaton vznikl po těžbě štěrkopísku

valašský balatonVodní plocha vznikla v areálu bývalého štěrkopískového lomu. Má průzračnou, chladnou a dost hlubokou vodu. Mohou za to příkré písečné svahy, kde dříve probíhala těžba. Díky tomu ale vznikly výborné podmínky pro akrobatické skoky do vody a na jezeře mohl být vybudován areál s rampami pro skoky na prknech a lyžích.

Jezero je určeno i pro sportovní rybolov a v zimě, když plocha zamrzne, areál navštěvují příznivci bruslení a najdou se také otužilci, kteří si do vysekané díry v ledu chodí každoročně v mrazivých dnech zaplavat.
 

Za originálním Balatonem musíte do Maďarska

BalatonBalaton je největším jezerem ve střední Evropě, které láká rybáře, jachtaře, surfaře i cyklisty. Jeho voda je nadstandardně teplá – v létě mívá teplotu od 26 do 28 stupňů. Kvalita vody je také velmi dobrá, pláže s nejkvalitnější vodou poznáte podle modré vlajky, která vlaje u břehu. Takovou najdete například v Balatongyöröku.
 
Oblíbené jezero, přezdívané místními „Maďarské moře“, měří na délku 78 km, jeho šířka je až 14 km a délka pobřeží činí 236 km. Vodní plocha zabírá rozlohu zhruba 600 km² (60 000 ha). Voda je zde v létě příjemně teplá díky poměrně mělkému dnu (průměrná hloubka je 3 m, nejhlubší místo má 11 m). Traduje se, že v Balatonu můžete nachodit kilometry a voda vám dosáhne sotva k pasu. Tak tomu však je pouze u jižního břehu, který je pro velmi pozvolný terén vhodný pro rodiny s malými dětmi i pro ty, kteří se teprve učí plavat.
 
balatonNaopak na severu přechází voda prudčeji do hloubky a po 30 až 50 metrech již nedosáhnete na dno. Severní břeh je také známý pěstováním rákosu, ze kterých se vyrábí tradiční krytina na střechy domů. Často zde proto narazíte na mola (zejména mimo kempy nebo na menších plážích), ze kterých sestoupíte do hluboké vody a hned musíte plavat. Taková místa najdete v okolí Szigligetu nebo na poloostrově Tihany.
Přírodní koupaliště Na Stanoch – valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště Na Stanoch – valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště zvané Na Stanoch v obci Nový Hrozenkov na Vsetínsku se nachází u umělého jezera Balaton, které má rozlohu 9,5 ha. To leží na hranici města Karolinka a obce Nový Hrozenkov. V areálu je sociální zařízení, bufet, hřiště na plážový volejbal.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Další aktuality

24.6.
2022
Vychutnejte si festival česneku na zámku Buchlovice

Vychutnejte si festival česneku na zámku Buchlovice

Zlínský kraj | Zážitky
23.6.
2022
Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk

Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk

Zlínský kraj | Životní styl
21.6.
2022
Ve Velkých Karlovicích se naučíte péct frgály

Ve Velkých Karlovicích se naučíte péct frgály

Zlínský kraj | Gurmánská turistika