Úvod > Aktuality > #světovéČesko a valašský Balaton v podhůří Javorníků
Letní sporty

#světovéČesko a valašský Balaton v podhůří Javorníků

  • Vydáno31. července 2020
Kam vyrazit za teplého letního dne k vodě? Zkuste Balaton – a nemusíte kvůli tomu opouštět hranice naší republiky. Vyhlášenou vodní nádrž naleznete v Javorníkách mezi Novým Hrozenkovem a Karolinkou. Aby bylo cestovatelům hned jasno, kde přírodní koupaliště hledat, dostala nádrž přízvisko valašský Balaton.

Valašský Balaton má rozlohu 9,5 ha. Nachází se na Vsetínsku u obce Nový Hrozenkov.

Valašský Balaton
Maďarský Balaton
valašský balatonUmělé jezero Balaton na hranici města Karolinka a obce Nový Hrozenkov nabízí přírodní koupaliště zvané Na Stanoch. V letních, horkých dnech se jinak klidná hladina "Balatonu" o rozloze 9,5 ha rozvíří a stává se centrem osvěžení, vodních radovánek, sportů a zábavy pro návštěvníky z okolních obcí.

Valašský Balaton nabízí travnaté, ale i písečné pláže. Návštěvníci mají k dispozici přímo v areálu hygienické zařízení (převlékárny, sprchy, WC), nechybí ani stánky s občerstvením, dětské hřiště či plocha pro plážový volejbal. V letních večerech jsou pak zde pořádány různé hudební, taneční akce. U jezera nechybí možnost parkování.
 

Valašský Balaton vznikl po těžbě štěrkopísku

valašský balatonVodní plocha vznikla v areálu bývalého štěrkopískového lomu. Má průzračnou, chladnou a dost hlubokou vodu. Mohou za to příkré písečné svahy, kde dříve probíhala těžba. Díky tomu ale vznikly výborné podmínky pro akrobatické skoky do vody a na jezeře mohl být vybudován areál s rampami pro skoky na prknech a lyžích.

Jezero je určeno i pro sportovní rybolov a v zimě, když plocha zamrzne, areál navštěvují příznivci bruslení a najdou se také otužilci, kteří si do vysekané díry v ledu chodí každoročně v mrazivých dnech zaplavat.
 

Za originálním Balatonem musíte do Maďarska

BalatonBalaton je největším jezerem ve střední Evropě, které láká rybáře, jachtaře, surfaře i cyklisty. Jeho voda je nadstandardně teplá – v létě mívá teplotu od 26 do 28 stupňů. Kvalita vody je také velmi dobrá, pláže s nejkvalitnější vodou poznáte podle modré vlajky, která vlaje u břehu. Takovou najdete například v Balatongyöröku.
 
Oblíbené jezero, přezdívané místními „Maďarské moře“, měří na délku 78 km, jeho šířka je až 14 km a délka pobřeží činí 236 km. Vodní plocha zabírá rozlohu zhruba 600 km² (60 000 ha). Voda je zde v létě příjemně teplá díky poměrně mělkému dnu (průměrná hloubka je 3 m, nejhlubší místo má 11 m). Traduje se, že v Balatonu můžete nachodit kilometry a voda vám dosáhne sotva k pasu. Tak tomu však je pouze u jižního břehu, který je pro velmi pozvolný terén vhodný pro rodiny s malými dětmi i pro ty, kteří se teprve učí plavat.
 
balatonNaopak na severu přechází voda prudčeji do hloubky a po 30 až 50 metrech již nedosáhnete na dno. Severní břeh je také známý pěstováním rákosu, ze kterých se vyrábí tradiční krytina na střechy domů. Často zde proto narazíte na mola (zejména mimo kempy nebo na menších plážích), ze kterých sestoupíte do hluboké vody a hned musíte plavat. Taková místa najdete v okolí Szigligetu nebo na poloostrově Tihany.
Přírodní koupaliště Na Stanoch – valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště Na Stanoch – valašský Balaton v Novém Hrozenkově

Přírodní koupaliště zvané Na Stanoch v obci Nový Hrozenkov na Vsetínsku se nachází u umělého jezera Balaton, které má rozlohu 9,5 ha. To leží na hranici města Karolinka a obce Nový Hrozenkov. V areálu je sociální zařízení, bufet, hřiště na plážový volejbal.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura