Úvod > Aktuality > Světová rarita: mlýn, který přemílá baby na mladá děvčata
Již od roku 1785 vyrábí v Kolovci rod Volfu tradicní lidovou keramiku
"> Již od roku 1785 vyrábí v Kolovci rod Volfu tradicní lidovou keramiku "> Legendární mlýn k premílání starých bab na mladá devcata skutecne existuje "> Muzeum techniky a remesel výstavuje na ploše 1000 m² více než 7000 exponátu
Památky

Světová rarita: mlýn, který přemílá baby na mladá děvčata

  • Vydáno16. srpna 2016
Máte-li kde starou babu, škaredou a zvetšelou, pošlete ji do Kolovče, oni vám ji přemelou; tento výrobní postup doporučuje básník Jan Neruda. Přemílání starých bab na mladá děvčata v kolovečském mlýnu můžete zažít během tradiční Kolovečské pouti, která se koná v neděli 21. srpna 2016.

KolovečNevěříte? Legendární mlýn k přemílání starých bab na mladá děvčata skutečně existuje a prohlédnete si jej právě v Muzeu techniky a řemesel v Kolovči. Mele v poměru 7:1, tedy sedm bab na jednu dívku, a v provozu jej můžete vidět například při srpnové pouti tento víkend, ale i řadě dalších akcí.

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Nedávno byly prostory muzea rozšířeny o další expozice.

Již od roku 1785 vyrábí v Kolovči rod Volfů tradiční lidovou keramiku. Hrnčířské řemeslo se v této rodině již po sedm generací předává z otce na syna. Rodinnou tradici založil Lambert Wolf a v současnosti v ní pokračuje Rudolf Volf se synem Martinem.