!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu
Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

  • Vydáno28. listopadu 2021
Plzeňská Stará synagoga, skrývající se ve Smetanových sadech, si pro veřejnost letos připravila netradiční oslavu židovského svátku Chanuka. Ve dnech 28. listopadu až 6. prosince se Stará synagoga i prostor kolem ní rozzáří prostřednictvím unikátní světelné instalace nazvané Osm světel. Stejně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na Chanukiji, tak i tato akce bude každým dnem gradovat. Slavnostní zahájení proběhne společně se zapálením první chanukové svíčky za přítomnosti vážených hostů, doprovázené tradičními chanukovými písněmi v podání Plzeňské konzervatoře.
stará synagogaV rámci židovského svátku chanuka, kterému se také říká "svátek světel" připravuje židovská obec v Plzni zajímavý program pro širokou veřejnost. Po osm dnů, kdy svátek trvá, rozzáří ojedinělá světelná instalace "Osm světel" Starou synagogu v Plzni. Světelné divadlo bude možné spatřit denně od 28. listopadu do 6. prosince od 16:30 do 20:00 hodin. Instalaci připravili studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění pod vedením Jana Morávka.

židéPodobně, jako se na chanukovém svícnu zapaluje každý den jedna svíce, bude i plzeňský projekt gradovat. Jedná se o hru světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Při slavnostním zahájení vystoupí studenti plzeňské konzervatoře, kteří nastudovali tradiční židovské písně a modlitby. Dirigent a skladatel Václav Benjamín Špíral připravil aranže a inspirovaný tradičním židovským nápěvem zhudebnil jednu z modliteb. Projekt Osm světel zakončí 6. prosince v 18:00 koncert Nikdy ne 2x stejně v podání Zelí-Potkan Orchestra konzervatoře.

Součástí chanukových oslav bude také výstava Světlo v tmách plzeňského fotografa Radovana Kodery. Výstava černobílých snímků z interiéru Velké synagogy bude ve Staré synagoze k vidění do poloviny ledna.
 

Chanuka připomíná zázrak s olejem

ChanukaChanuka je svátek, který trvá osm dnů a připomíná záchranu židovského národa úspěšným makabejským povstáním proti náboženské a fyzické perzekuci vyvolané helenizovanými Syřany. Stalo se tak ve 2. století před naším letopočtem. Jeruzalémský Chrám byl mimo jiné znesvěcen pohanskými syrsko-helenistickými obřady. Když Izraelité chtěli chrám opět vysvětit, našli jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem. Díky ní by chrámový svícen hořel jen jeden den... Nakonec ale zázračně plál celých osm dní, potřebných k vytvoření a posvěcení nového oleje. Židé v upomínku na tuto událost zapalují svíčky a připravují jídla smažená v oleji – koblihy a bramborové placky.
Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

První novodobá plzeňská synagoga je ukrytá ve vnitrobloku mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Další aktuality

17.1.
2022
Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Plzeňsko a Český les | Životní styl
13.1.
2022
10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Plzeňsko a Český les | Památky
24.12.
2021
Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

Zoo Plzen chová takiny, přijďte se na ně podívat!

Plzeňsko a Český les | Příroda
22.12.
2021
V klášteře Kladruby se bude rozdávat Betlémské světlo

V klášteře Kladruby se bude rozdávat Betlémské světlo

Plzeňsko a Český les | Památky