Úvod > Aktuality > Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu
Památky

Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

  • Vydáno28. listopadu 2021
Plzeňská Stará synagoga, skrývající se ve Smetanových sadech, si pro veřejnost letos připravila netradiční oslavu židovského svátku Chanuka. Ve dnech 28. listopadu až 6. prosince se Stará synagoga i prostor kolem ní rozzáří prostřednictvím unikátní světelné instalace nazvané Osm světel. Stejně jako se po osm dní postupně zapalují svíčky na Chanukiji, tak i tato akce bude každým dnem gradovat. Slavnostní zahájení proběhne společně se zapálením první chanukové svíčky za přítomnosti vážených hostů, doprovázené tradičními chanukovými písněmi v podání Plzeňské konzervatoře.
stará synagogaV rámci židovského svátku chanuka, kterému se také říká "svátek světel" připravuje židovská obec v Plzni zajímavý program pro širokou veřejnost. Po osm dnů, kdy svátek trvá, rozzáří ojedinělá světelná instalace "Osm světel" Starou synagogu v Plzni. Světelné divadlo bude možné spatřit denně od 28. listopadu do 6. prosince od 16:30 do 20:00 hodin. Instalaci připravili studenti ateliéru multimediální tvorby Fakulty designu a umění pod vedením Jana Morávka.

židéPodobně, jako se na chanukovém svícnu zapaluje každý den jedna svíce, bude i plzeňský projekt gradovat. Jedná se o hru světel a ornamentu, která podporuje ducha místa. Při slavnostním zahájení vystoupí studenti plzeňské konzervatoře, kteří nastudovali tradiční židovské písně a modlitby. Dirigent a skladatel Václav Benjamín Špíral připravil aranže a inspirovaný tradičním židovským nápěvem zhudebnil jednu z modliteb. Projekt Osm světel zakončí 6. prosince v 18:00 koncert Nikdy ne 2x stejně v podání Zelí-Potkan Orchestra konzervatoře.

Součástí chanukových oslav bude také výstava Světlo v tmách plzeňského fotografa Radovana Kodery. Výstava černobílých snímků z interiéru Velké synagogy bude ve Staré synagoze k vidění do poloviny ledna.
 

Chanuka připomíná zázrak s olejem

ChanukaChanuka je svátek, který trvá osm dnů a připomíná záchranu židovského národa úspěšným makabejským povstáním proti náboženské a fyzické perzekuci vyvolané helenizovanými Syřany. Stalo se tak ve 2. století před naším letopočtem. Jeruzalémský Chrám byl mimo jiné znesvěcen pohanskými syrsko-helenistickými obřady. Když Izraelité chtěli chrám opět vysvětit, našli jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem. Díky ní by chrámový svícen hořel jen jeden den... Nakonec ale zázračně plál celých osm dní, potřebných k vytvoření a posvěcení nového oleje. Židé v upomínku na tuto událost zapalují svíčky a připravují jídla smažená v oleji – koblihy a bramborové placky.
Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.
Plzeňský kraj | Zážitky

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 26. května 2023.
Plzeňský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
Plzeňský kraj | Kultura

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již potřicáté v sobotu 20. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
Plzeňský kraj | Památky

V Plzni startuje Rock in Town, festival se pak ukáže v dalších městech

V pátek odpoledne otevírá své brány festival Rock in Plzeň I, od 14 hodin se můžete těšit na rockové kapely na ploché dráze na Borech. Rock in Town se posléze ukáže například v Praze, Brně, Ostravě ale i v menších amfiteátrech na Konopišti, či Lokti. Podívejte s Kudy z nudy, kam vyrazit na pořádný rockový mejdan.
Plzeňský kraj | Kultura

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
Plzeňský kraj | Letní sporty

Kudy chodil Karel Klostermann: Projděte si Šumavu podle jeho románů

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stachů, Kašperských Hor, Srním a Modravou. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
Plzeňský kraj | Kultura