Úvod > Co chcete dělat? > Johanitská komenda v Českém Dubu
Kultura

Johanitská komenda v Českém Dubu

Johanitská komenda sv. Zdislavy a Havla z Lemberka v Českém Dubu nabízí ke zhlédnutí nedávno objevené a postupně prozkoumávané a rekonstruované podzemí. Prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele tvoří samostatnou expozici Podještědského muzea.
Historie komendy sv. Zdislavy a Havla z Lemberka sahá až do 13. století, kdy se král Václav I. rozhodl zabezpečit obchodní stezku řadou komend rytířského a špitálního řádu johanitů. Tyto kláštery měly vedle náboženské úlohy i úlohu polovojenskou a povinnost starat se o poutníky. V roce 1425 přilehlý klášter vypálili husitští sirotci a roku 1564 zde byl vystavěn renesanční zámek.

Dlouhá léta se mělo za to, že komenda zanikla v dobách husitských válek, avšak v letech 1991–1993 byla znovu objevena a zpřístupněna veřejnosti. V současné době je přístupná románská kaple sv. Jana Křtitele z doby kolem roku 1240, románsko-gotická velká síň o třech klenebních polích a menší sál konventu ze 40. let 13. století. V románské kapli sv. Jana Křtitele se na stěnách dochovaly mimo jiné i původní konsekrační kříže. Součástí komendy jsou i pozdně gotické podzemní prostory s 80 metrů dlouhou únikovou chodbou. Stáří románských a gotických památek tvoří naprostý historický unikát v českých zemích.

V nedaleké Blaschkově vile, kde sídlí Podještědské muzeum se můžete seznámit s historií Podještědí, a to i s lidmi, kteří jsou spjati s Podještědím i s Českým Dubem.

 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Penzion a restaurace Golf Ještěd

Český Dub, Liberecký kraj
Treehouse pod Ještědem

Treehouse pod Ještědem

Proseč pod Ještědem, Liberecký kraj
Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Chalupa 33 – kvalitní ubytování v Hořeních Pasekách

Světlá pod Ještědem, Liberecký kraj
Resort Slunce

Resort Slunce

Osečná, Liberecký kraj