Úvod > Aktuality > Slavnosti lovu na hradě Svojanov připomenou zábavu bývalých majitelů
Slavnosti lovu na hradě Svojanov připomenou zábavu bývalých majitelů
"> "> ">
Památky

Slavnosti lovu na hradě Svojanov připomenou zábavu bývalých majitelů

  • Vydáno15. září 2014
O víkendu 20. – 21. září proběhne na hradě Svojanově zcela originální kulturní akce – Slavnosti lovu. Akce připomene oblíbenou zábavu majitelů hradu v 19. století. Do počátku 19. století hrad Svojanov vkročil jako romantická zřícenina, kde jedinou zachovanou a užívanou stavbou byla vstupní budova, sloužící jako kanceláře a byty pro úředníky správy velkostatku.
Po roce 1800 byl hrad Svojanov v duchu dobových tendencí, kdy se šlechta ráda vracela k minulosti, tedy k dobám své největší moci, znovu dostavěn a zastřešen původní hradní palác. Byl upraven k obytným účelům a vznikl tak malý pohodlný zámeček uprostřed starých zřícenin.
 
Po požáru v roce 1842 byl spolu se vstupní budovou upraven v empírovém stylu. Tento zámeček nesloužil k trvalému bydlení, svým majitelům sloužil jako místo občasných pobytů. Jezdili sem za zábavou a pořádali hony v okolních hlubokých hvozdech. Zámeček byl vyzdoben četnými loveckými trofejemi. Do této doby hrad vrací nedávná rekonstrukce.
 
Chcete – li zažít tradiční panský hon, navštivte hrad o tomto víkendu. Uvidíte nejen skutečné lovčí se psy a ukázkami výcviku, ale i sokolníka, trubače, ukázky šermu nebo večerní ohnivé vystoupení.

V měsíci září je hrad Svojanov otevřen denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hradní penzion Svojanov – ubytování přímo v areálu hradu

Hrad Svojanov nabízí ojedinělou možnost ubytování přímo ve vlastním areálu. Pokoje penzionu jsou situovány v prvním patře empírové vstupní budovy. V minulosti tyto prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.