Úvod > Aktuality > Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko
Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko
"> "> "> ">

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Vydáno 10. září 2019 Kultura
Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 12. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 14. a 15. září 2019 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.

Skleněný Železný Brod

Železný BrodŽelezný Brod se nachází v Libereckém kraji, kde má historie sklářského průmyslu ty nejhlubší kořeny, bylo by tedy s podivem, kdyby město, nacházející se pouhých 11 kilometrů od Jablonce nad Nisou, zůstalo sklářstvím nepolíbené.

Od 14. do 15. září se mohou všichni obdivovatelé sklářského umění těšit na městskou slavnost uspořádanou v Železném Brodě na jeho počest. Skleněné městečko začínalo ve velmi skromných podmínkách, avšak dnes patří mezi jednu z největších kulturně-společenských událostí ve městě.

Veřejnost bude mít možnost obdivovat kreativitu a řemeslnou zručnost studentů sklářské školy nebo se aktivně zapojit do speciálního programu "tvůrčích sklářských dílen", který je pro ně připraven v několika oborech. Na Malém náměstí, ve sklářské škole a v několika firemních prodejnách budou nejen prezentována a předváděna sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale přichozí si budou moci zakoupit sklářské výrobky a bižuterii. Slavnostní zahájení Skleněného městečka se uskuteční v sobotu 14. 9. 2019 od 10:00 hodin na Malém náměstí.
 

Skleněné městečko 2019 a "domácí" sklářské dílny

Na Malém náměstí v Železném Brodě, ve sklářské škole a v několika firemních prodejnách se budou předvádět sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale také prodávat zdejší sklářské výrobky a bižuterie.

Ve Sklářské škole budou připraveny tvůrčí dílny, hravé laboratoře, předvádění řemesla na sklářské huti, prezentaci sklářských firem s prodejem. Partnerský spolek Andílek připraví aktivity pro nejmenší na přilehlých školních pozemcích s možností občerstvení.  Škola bude veřejnosti otevřena v sobotu 14. 9. od 10:00 do 17:00 hodin a v neděli 15. 9. od 10:00 do 16:00 hodin.

DeteskK návštěvě budou lákat také sklářské provozovny a obchody se sklem. Navštívit můžete firemní prodejnu DT Glass, s. r. o. na nábřeží Obránců míru (50 m od Malého náměstí, vedle restaurace U Zvonice). O víkendu zde bude otevřeno od 9 do 17 hod. Těšit se můžete na dekorační a technické sklo, či předvádění výroby u kahanu.

Prodejna společnosti Detesk s.r.o. na náměstí 3. května 20 nabízí široký sortiment výrobků dárkového a dekoračního charakteru včetně dárkových láhví plněných alkoholem. Otevřeno zde bude od 9 do 17 hodin.

Do Lampglas s. r. o. na ulici Štefánikova (směr Jablonec n. Nisou) můžete přijít od 9:30 do 17:00 hod. Nachází se zde prodejna vinutých perlí, originální šperky a dětská skleněná bižuterie.

SkloSklo Bursa v Železné ulici č. 98 bude mít otevřeno od 10:30 do 16:00 hodin. Probíhat zde bude prodej dekoračního skla a nebude chybět ani předvádění výroby na kahanu.

Poslední otevřenou dílnou bude Misamo AAC, s.r.o. – sklářská dílna s prodejnou originálních skleněných šperků v Jirchářské ulici č. 50. Prezentace technologie vinutí s možností vlastnoruční výroby u sklářského kahanu zde bude k dispozici od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Dny EHD 2019 v Železném Brodě a na Krásné

železný brod muzeumPo dobu konání Skleněného městečka se budou konat také Dny evropského dědictví (EHD), v jejichž rámci se milovníkům historie a architektury otevírají běžně nepřístupná místa, ale také ostatní památky, které mívají vstup zdarma. V Železném Brodě a jeho okolí budou Dny evropského dědictví probíhat po celý víkend, tedy 14. a 15. září 2019.

Přímo ve městě bude k vidění národopisná expozice Běliště 57, vstup je zdarma od 9 do 17 hodin. Dále bude také bezplatně otevřeno Městské muzeum, a to od 9 do 17 hodin. Ve sklářské expozici budou probíhat dvě výstavy. První výstava je zaměřena na nové přírůstky do sbírky skla. V druhé budou představeny výsledky sklářského symposia Letní sklářská dílna 2019. V sobotu 14. 9. se ve 13:00 uskuteční komentovaná prohlídka stálé expozice. Objekt čp. 37 v Železném Brodě tzv. "Klemencovsko" pochází z roku 1792.

Ze sakrálních památek bude přístupná Dřevěná zvonice v areálu kostela sv. Jakuba Většího, a to od 10:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 15:00 hodin se vstupem zdarma. Ve 12:00 se ve zvonici rozezní zvony a každý zájemce bude mít možnost si sám zazvonit. Vstup bude možný také do samotného kostela sv. Jakuba Většího (ve stejný čas a zdarma), od 14 hodin se uskuteční krátký varhanní koncert.
 

Na Dny evropského dědictví lákají i Alšovice a Krásná

KorálkyAsi 8 km severně od Železného Brodu naleznete vesničku Alšovice, kde se nachází firma Skleněná bižuterie s muzeem výroby korálků. Muzeum bude otveřeno od 10 do 17 hodin a poskytne 50% slevu na vstupné, možnost tvoření pro rodiny s dětmi či jednotlivce v kreativních dílničkách. Muzeum v Alšovicích je otevřeno v rámci EHD po celý týden 7. - 15. 9. 2019 a příchozím ve všední dny nabízí komentované prohlídky výroby korálků zdarma ve vybraných časech (10, 11, 12, 13 hod.), při nichž nahlédnete do reálné výroby, kde je k vidění ruční a strojní mačkání korálků, broušení a tepelné leštění perlí.

BurkNecelé 2 km z Alšovic je to do Pěnčína, kde se bude program EHD konat pouze v neděli 15. 9. 2019. Najdete zde od 12:00 do 17:00 otevřenou faru. Ve 12:30 hodin zde známý výtvarník a sklář Zdeněk Lhotský seznámí hosty s dokumentem a knihou Sarkofág pro královnu. Od 13 hodin jsou pro děti připraveny tvořivé dílničky. Ve 14:30 hod. před farou proběhne komponovaný pořad Písně duší, přednese Jan F. Medvin, Zuzana Landová, Lucie Hlaváčová. Otevřen příchozím bude i kostel sv. Josefa v Pěnčíně od 10:00 do 17:00. Největším lákadlem však bude Kittelův dům Burk, nedávno otevřená památka na tajemného doktora Jizerských hor. Ten bude otevřen od 9 do 17 hodin za běžné vstupné. V 10, 12, 14 a 16 hodin se uskuteční komentované prohlídky Kittelova domu.
Skleněné městečko Železný Brod 2020

12.9.
13.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2020

Městská slavnost zaměřená na oslavu sklářství se odehraje v Železném Brodě 12. a 13. září. Tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Letos se koná 14. ročník.

Běliště - Národopisná expozice Městského muzea

Běliště - Národopisná expozice Městského muzea

V největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště je umístěna národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Galerie a dílna uměleckého rytého skla Čambalová v Železném Brodě

Galerie a dílna uměleckého rytého skla Čambalová v Železném Brodě

Ateliér najdete v Masarykově ulice v Železném Brodě. Pavlína Čambalová se zabývá rytím a pískování skla.

Sklo Bursa - ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Sklo Bursa - ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Firma Sklo Bursa vznikla v roce 1992 v Železném Brodě, ve městě s dlouholetou sklářskou tradicí. Sklo Bursa je menší firma rodinného typu, která se zabývá ruční výrobou dekorativního a technického skla nad sklářským kahanem.

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Přijďte si prohlédnout sbírku Aleny Kortanové s více než 60 skleněnými betlémy, ty jsou fenoménem Železného Brodu. Je zde také prodejna skla s figurkami, korálky a betlémy, ale i kreativní dílnička pro děti. V létě uvidíte po většinu dní i živé předvádění výroby korálků u sklářského kahanu.

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Prodejna korálků, skleněných figurek a bižuterie s předváděním výroby v Železném Brodě

Podívejte se na tradiční výrobu u sklářského kahanu. Máte zájem se dozvědět zajímavosti o sklářství v tomto regionu? Vyzkoušejte si ruční výrobu na vlastní kůži! Každý kus je de facto originálem, skleněné výrobky si můžete také koupit.

Poznávací okruh Trávníky v Železném Brodě

Poznávací okruh Trávníky v Železném Brodě

Poznávací okruh Trávníky v Železním Brodě vás zavede do historického prostředí roubených a zděných staveb památkové zóny a památkové rezervace Trávníky. Poznáte řadu památek lidové architektury, zděné klasicistní domy i pískovcové kašny.

Městské muzeum Železný Brod - vypravte se za skleněnou krásou

Městské muzeum Železný Brod - vypravte se za skleněnou krásou

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. V prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory - vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod - výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Městské muzeum v Železném Brodě

Městské muzeum v Železném Brodě

Muzeum má dvě stálé expozice umístěné odděleně ve dvou historicky zajímavých budovách. Sklářská expozice se nachází na náměstí ve funkcionalistické budově z r. 1936, národopisná expozice sídlí od roku 1998 v roubeném stavení zvaném Běliště z r. 1807.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě - jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě - jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě

Přímo v Železném Brodě, v areálu bývalého hřbitova, se nachází kostel svatého Jakuba Většího. Jeho areál sestává z vlastní kostelní budovy, roubené zvonice, kostnice napojené na zeď později zrušeného hřbitova, a z několika barokních soch.

Zvonice v Železném Brodě

Zvonice v Železném Brodě

Železnobrodská zvonice, která doplňuje kostelní vršek je unikátní svou dřevěnou konstrukcí dvou na sobě nezávislých stojen, z nichž jedna nese plášť stavby a druhá zavěšené zvony. Původní zvonice z roku 1761 podlehla téměř celá požáru v roce 2007. O rok později byla rekonstruovaná do původní podoby.

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků a kreativní dílny pro děti v Pěnčíně

Muzeum výroby korálků je zaměřeno na historii výroby. Najdete zde kreativní dílny pro děti a novou prodejnu, kde si můžete zakoupit korálky volné, navlečené na silonu, bižuterii,komponenty pro výrobu bižuterie, dárkové a upomínkové předměty, hračky a hry. Nově si můžete zakoupit netradiční zážitek.

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

Historický areál Burk na Kittelovsku - místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.