Úvod > Aktuality > Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko
Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

  • Vydáno14. září 2023
Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.

Skleněný Železný Brod

Železný BrodŽelezný Brod se nachází v Libereckém kraji, kde má historie sklářského průmyslu ty nejhlubší kořeny, bylo by tedy s podivem, kdyby město, nacházející se pouhých 11 kilometrů od Jablonce nad Nisou, zůstalo sklářstvím nepolíbené.

O víkendu 16. a 17. září se mohou všichni obdivovatelé sklářského umění těšit na městskou slavnost uspořádanou v Železném Brodě na jeho počest. Skleněné městečko začínalo ve velmi skromných podmínkách, avšak dnes patří mezi jednu z největších kulturně-společenských událostí ve městě.

Veřejnost bude mít možnost obdivovat kreativitu a řemeslnou zručnost studentů slavné Sklářské školy nebo se aktivně zapojit do speciálního programu "tvůrčích sklářských dílen", který je pro ně připraven v několika oborech. Na Malém náměstí, ve Sklářské škole a v několika firemních prodejnách budou nejen prezentována a předváděna sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale přichozí si budou moci zakoupit sklářské výrobky a bižuterii. Slavnostní zahájení Skleněného městečka se uskuteční v sobotu 16. 9. 2023 od 10:00 hodin na Malém náměstí.
 

Skleněné městečko 2023 a "domácí" sklářské dílny

skleněné městečkoNa Malém náměstí v Železném Brodě, ve Sklářské škole a v několika firemních prodejnách se budou během víkendu předvádět sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale také prodávat zdejší sklářské výrobky a bižuterie. Ve Sklářské škole budou připraveny tvůrčí dílny, hravé laboratoře, předvádění řemesla na sklářské huti, prezentaci sklářských firem s prodejem. Mimo to si zde zájemci prohlédnou výstavu Sklo a Design.

K návštěvě budou lákat také sklářské provozovny a obchody se sklem. Navštívit můžete firemní prodejnu DT Glass, s. r. o. na nábřeží Obránců míru (50 m od Malého náměstí, vedle restaurace U Zvonice). Těšit se můžete na dekorační a technické sklo, či předvádění výroby u kahanu. Děti zde budou mít příležitost si vyfouknout vlastní skleněnou kuličku. Prodejna společnosti Detesk s.r.o. na náměstí 3. května 20 nabízí široký sortiment výrobků dárkového a dekoračního charakteru včetně dárkových láhví plněných alkoholem. Do Lampglas s. r. o. na ulici Štefánikova (směr Jablonec n. Nisou) můžete přijít do  prodejny vinutých perlí, originálních šperků a dětské skleněné bižuterie.


Schránky skleněné paměti, skleněný bleší trh a Banka, jak ji neznáte!

Městské muzeum v Železném Brodě vás dovnitř nepozve – skleněné městečkoje uzavřeno kvůli rekonstrukci. Jeho sbírky si ale prohlédnete v Městské galerii Vlastimila Rady v budově radnice. Výstava Schránky skleněné paměti představuje doposud neznámé historické sklo ze sbírek Městského muzea a je tak jedinečnou příležitostí pro milovníky umění, historie a sklářského řemesla, aby se prostřednictvím užitných, svátečních i uměleckých děl ponořili do fascinujícího světa skla, objevovali jeho neuvěřitelné bohatství a rozmanitost.

Můžete postrádat nějaké sklo ze svých sklepů, půd či domácností? Chcete svůj domov obohatit o nějaký pěkný skleněný kousek? Na tradičním Bleším trhu se sklem máte příležitost sklo prodat i koupit. Najdete zde poklady, kterými uděláte radost sobě i blízkým! Bleší trh se bude konat ve Šroubárně (ul. Štefánikova, 150 m od náměstí směr Jablonec nad Nisou) v sobotu od 10:00 do 13:00 hodin.

Česká spořitelna v Železném BroděLetos návštěvníci Skleněného městečka mohou v sobotu 16. 9. navštívit i pobočku České spořitelny v Železném Brodě, kde se budou konat komentované prohlídky. Jedná se o unikátní budovu ze 30. let, postavenou ve funkcionalistickém slohu, se zakomponovaným průčelím jednoho z nejstarších roubených stavení ve městě, tzv. Klemencovska. Interiéry budovy jistě stojí za návštěvu! V bance se vás navíc „ujmou“ maskované osoby! K obavám ale není důvod. Nestanete se obětí loupežného přepadení, nýbrž nevšední prohlídky interiéru... A příklad? Úsloví „kdo šetří, má za tři“ zná každý. Ale všimli jste si, že je vyleptané i na sklech v železnobrodské pobočce? Anebo že při vstupu do banky na vás shlíží Práce i Spořivost?
Firemní prodejna Lampglas

Firemní prodejna Lampglas

Podívejte se do firemní prodejny, kde je možné si vyzkoušet a zakoupit unikátní šperky z perel Lampglas, které vyrábíme ručně ze skla nad ohněm. Po domluvě je možné se podívat i do výroby.

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Minimuzeum skleněných betlémů Železný Brod

Sbírka Aleny Kortanové s 80 skleněnými betlémy, historickými i moderními. Uvidíte betlémy figurkové, hutní, broušené, ryté, korálkové i velkou mozaiku. Je zde také prodejna skla s figurkami, korálky a betlémy a také kreativní dílnička pro děti.

Galerie a dílna uměleckého rytého skla Čambalová v Železném Brodě

Galerie a dílna uměleckého rytého skla Čambalová v Železném Brodě

Ateliér najdete v Masarykově ulice v Železném Brodě. Pavlína Čambalová se zabývá rytím a pískování skla.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory – vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Detesk Železný Brod – výroba dekorativního a technického skla

Sklářská firma Detesk s.r.o. se zabývá výrobou foukaného dekoračního a technického skla. V rámci turistického programu můžete během hodinové prohlídky zhlédnout nejenom práci sklářů, ale také se v klidném prostředí výstavních prostor seznámit s historií sklářství na Železnobrodsku.

Sklo Bursa – ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Sklo Bursa – ruční sklářská výroba v Železném Brodě

Firma Sklo Bursa vznikla v roce 1992 v Železném Brodě, ve městě s dlouholetou sklářskou tradicí. Sklo Bursa je menší firma rodinného typu, která se zabývá ruční výrobou dekorativního a technického skla nad sklářským kahanem.

Další aktuality

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem listopadu, přesněji řečeno 25. a 26. 11. 2023, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
Liberecký kraj | Zážitky

Víkend Křišťálového údolí 2023: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po čtvrté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 25. a 26. listopadu 2023. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
Liberecký kraj | Zážitky