Úvod > Aktuality > V Novém Boru probíhá světový festival skla
V Novém Boru probíhá světový festival skla
">
Kultura

V Novém Boru probíhá světový festival skla

  • Vydáno4. října 2018
Sklo nás spojuje. To je nové motto pro XIII. ročník Mezinárodního sklářského sympozia (IGS), které probíhá v Novém Boru od 4. do 7. října 2018. Kromě českých sklářů se na festivalu setkáte také s účastníky z Finska, Argentiny, Japonska nebo USA. Na padesát umělců tvoří během sklářského sympozia ve sklárnách po celém regionu. Návštěvníci jim mohou během sobotního dne otevřených dveří nahlédnout pod ruce.
SklářNovoborský svátek skla představuje zhruba 50 výtvarníků a designérů ze všech světadílů, místní firmy jim poskytnuly své dílny i špičkové řemeslníky. Návštěvníci sympozia se tak mohou seznámit opět s prací sklářských řemeslníků firem Ajeto, AveClara, Crystalex, Egermann, Jiří Pačinek, Kolektiv, Preciosa-Lustry, Sklárna Slavia a TGK, ale také novoborské sklářské školy. Nově se k nim přidal také AZ Design Aleše Zvěřiny, sklárna Anna a sklářská škola v Kamenickém Šenově.

SkloUnikátní setkání umělců z celého světa odstartuje ve čtvrtek 4. 10. na huti novoborské sklářské školy, kde od 16 hodin předvede svou show legenda českého ateliérového skla a designu Jiří Šuhájek. Ten bude o několik hodin později uveden do Síně slávy IGS. Slavnostní okamžik široké veřejnosti zprostředkuje videomapping, který po setmění ve 21:00 promění tvář městského divadla. Doplní ho vystoupení žonglérů a artistů a závěrečný ohňostroj.

Pátek 5. 10. bude zaměřen na odbornou veřejnost, příznivci skla se však mohou těšit na večerní akci Kolektiv by Night Vol. 3, která nabídne vystoupení oblíbených interpretů. V areálu Kolektiv Ateliers ve Sklářské ulici mimo jiné vystoupí Ivan Mládek, který bude v místní sklárně během sympozia také tvořit.
 

Sobotní skleněná cesta za sklářskými zážitky

SkloPro návštěvníky Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2018 je na sobotu 6. 10. připraveno hned několik tras Skleněné cesty, která bude mít 14 zastávek! Podle připravené mapy mohou návštěvníci zamířit za nevšední podívanou do Lindavy, Kunratic u Cvikova, na Polevsko, do Skalice u České Lípy či do Kamenického Šenova. Mapku s vyznačenými místy, která bude možné navštívit si můžete vyzvednout ve sklářském muzeu na náměstí Míru.

Ve všech těchto směrech totiž přepraví zájemce speciální autobusy IGS na čtyřech trasách ze společné výchozí stanice v ulici Smetanova.

První nedočkavci mohou vyrazit za zážitky již v 8 hodin ráno. Ve všech sklářských provozech, jež budou lákat na ukázku tvorby umělců zvučných jmen, jsou dveře otevřené do 15 hodin. Své dveře návštěvníkům otevřou i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, aby všem ukázaly, že české sklo v nich má svou budoucnost. Do svých prostor také pozvou návštěvníky muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo. Po těch v blízkosti náměstí Míru provede zájemce pěší trasa. Na náměstí je navíc připraven celodenní program, takže procházku za sklářskými zážitky bude možno doplnit i zážitky z jiných oblastí kultury.

sklárna nový borPoslední svozy návštěvníků na autobusových trasách budou probíhat mezi 15 a 16 hodinou. Vzhledem k tomu, že autobusy nemají pravidelný jízdní řád, je třeba vyčkat na označené stanici na jejich příjezd. Na unavené sklářské poutníky pak bude čekat na náměstí Míru občerstvení a až do půlnoci program, v němž budou hudbu střídat adrenalinová slackline exhibice, taneční show, filmová exkurze do historie IGS či videomapping k významným osmičkovým výročím.

 

Co dalšího bude možné navštívit

Sklářské muzeum Nový BorNa návštěvu zve od úterý do neděle Sklářské muzeum Nový Bor (náměstí Míru 105), otevřeno zde je od 9 do 17 hodin. Pokud vydrží pěkné počasí, bude hezká procházka po naučné stezce "Po stopách sklářských řemesel".

Den otevřených dveří bude mít také Novotny Glass (Nový Bor, T. G. Masaryka 805), kam můžete zajít na setkání s umělci u sklářské pece, prohlédnout si show na huti a navštívit celý sklářský komplex. Nebude chybět ani hudební doprovod. Muzeum je otevřené denně od 9 do 17 hodin. Přístupná tu bude výstava Jana Joopa Ruische a Lenky Jarošové a také autorská výstava Jana Falty.

Do své firemní prodejny láká také Galerie Ajeto původem lidnavské sklárny (T. G. Masaryka 278, Nový Bor), zde bude otevřeno také od 9 do 17 hodin. Otevřena bude též firemní prodejna firmy Crystalex (B. Egermanna 634, Nový Bor), ve všední dny od 8 do 18, v sobotu pouze do 15 hodin. Stejně tak můžete navštívit Glassbor – firemní prodejnu (Purkyňova 227, Nový Bor), a to denně od 9 do 17 hodin.

korálekPřímo pod ruce šikovných mistrů sklářů se podíváte v Galerii David Wünsch (nám. Míru 101, Nový Bor), kde se bude předvádět sklo foukané nad kahanem. Natělo – prodejní minigalerie autorského skleněného šperku novoborské výtvarné skupiny (T. G. Masaryka 849, Nový Bor) je přístupná od čtvrtka do pátku 9 až 17 hodin, v sobotu pak do 20 hodin. Současné sklo a autorský šperk nabízí Galerie Zikmundová – Bartko (Alšova149, Nový Bor) a další sklářský ateliér Astera můžete navštívit denně od 10 do 17 hodin (Smetanova 548, Nový Bor). Autorská výstava Magický svět rytin Arno Čančíka na vás čeká v Glass District (Purkyňova 173, Nový Bor), prohlédnout si ji lze denně od 10 do 17 hodin.

KorálkyKamenický Šenov nabízí prohlídku Sklářského muzea (Osvobození 69, út-Ne 10:00-11:30, 12:30-16:00 hod.), stálou expozici rytého a broušeného skla „Odkud pocházíme, kdo jsme a kam jdeme?“ i výstavu 100 let od vzniku pobočky firmy J. & L. Lobmeyr v Kamenickém Šenově. Den otevřených dveří bude mít v sobotu Preciosa (Nový Svět 915, Kamenický Šenov).

Pozadu nezůstává ani Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (U muzea 398/4), kde na vás čekají od 9:00 do 17:00 hodin stálé expozice „Čarovná zahrada – České sklo sedmi století“, „Nekonečný příběh bižuterie“ i výstavy „Jablonec nad Nisou – Mincovní město České republiky“ a „IRDS“.
 

Z historie festivalu

skloTradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádějí své umění. V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem.
Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Relaxace spojená s poznáváním sklářského řemesla v Novém Boru

Relaxace spojená s poznáváním sklářského řemesla v Novém Boru

Parkhotel v Novém Boru poskytuje zázemí pro váš odpočinek, ale zároveň vám zajistí bohatý program, návštěvou sklárny počínaje a zábavnými aktivitami po teambuilding konče.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Další aktuality