Úvod > Aktuality > Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i výstavy

Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i výstavy

Vydáno 22. září 2018 Životní styl
Toužíte po dovolené ve stylu první republiky? Míst, kde vládne styl dvacátých a třicátých let minulého století, není mnoho, ale my je známe. Jedním z nich je Letohrádek sv. Vojtěcha u Počátek, do prvorepublikových časů se můžete vrátit i na Rejvízu, v Luhačovicích nebo v Opavě.
V prastarém mlýně u Počátek na Vysočině si kdysi Vilém Smrčka, majitel pily a továrny na pletené zboží, zřídil letní sídlo. To se nyní proměnilo v unikátní hotel, který nabízí ubytování v jedenácti dobově zařízených pokojích a apartmánech, pojmenovaných po slavných prvorepublikových hercích a herečkách. A protože k němu vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha a v přilehlém parku je socha tohoto světce, dostal zámeček nové jméno: Letohrádek sv. Vojtěcha.
 

Dovolená v Letohrádku sv. Vojtěcha

Pobyt v Letohrádku svatého Vojtěcha je prý jako návrat zpět se strojem času. Skutečným skvostem jsou zejména tematické pokoje, kde o vás budou pečovat komorníci a služebné – přesně tak, jak to znáte z filmů pro pamětníky. Jedenáct luxusně vybavených apartmánů a pokojů se inspirovalo známými tvářemi první republiky; vybrat si můžete například půvabný interiér s bílým malovaným nábytkem Hany Vítové, pokoj s krásným červeným nábytkem Věry Ferbasové, prostorný pokoj laděný do pánského prvorepublikového stylu Hugo Haase, noblesní pokoj Nataši Gollové, stylový pokoj Oldřicha Nového s možností vlastního vstupu do wellness a balkonem či luxusní apartmány Svatopluka Beneše a Adiny Mandlové.

Navíc vás čeká restaurace, jejíž nabídka vychází z dobových kuchařek, wellness se saunou, bylinnou parní lázní a venkovní vířivkou a jako třešnička na dortu muzeum Tři oříšků pro Popelku. V hlavě majitele hotýlku se zrodilo během svatby Pavla Trávníčka, která se konala právě v Letohrádku sv. Vojtěcha, slavnostně bylo otevřeno v roce 2016. Co tu uvidíte? Fotografie, rekvizity i originální kostýmy, navíc se podíváte na film o natáčení pohádky.
 

Do hor nebo do lázní?

Počátecký hotýlek ale není jediný, který slibuje kouzlo první republiky. Výjimečnou prvorepublikovou atmosféru si vychutnáte také v Boutique hotelu RadunLuhačovicích, který sídlí v rekonstruované, památkově chráněné funkcionalistické vile Bohuslava Fuchse ze 30. let minulého století. Nenechte si ujít prohlídku vedenou přímo majitelem, který vás nechá nahlédnout do historie hotelu, ale především do nelehkého znovuvzkříšení jeho poničené krásy. Přestože tu není předepsán dress code, sami poznáte, že do hotelu se více než hodí. Na prvorepublikové tradici domu Radun je založena i zážitková gastronomie restaurantu Republika, navíc vždy v úterý a sobotu je příjemná večerní atmosféra doplněna živým klavírním vystoupením.

Swing a jazz provázely také otevření hotelu Franz na Rejvízu v srdci Jeseníků; styl dvacátých let tu drží především restaurace a společné prostory, pokoje jsou vybavené moderně. Nádhernou okolní přírodu včetně známého rašeliniště můžete objevovat mnoha způsoby, v hotelu vám půjčí kola a koloběžky, v zimě pak běžky a sáňky.
 

Výstavy, které vás zavedou o desítky let zpět

Do zlatých časů mladého československého státu se ještě během října můžete vrátit při prohlídce několika výstav.

Pražský hrad završí oslavy 100. výročí založení ČSR výstavou souboru děl, které po roce 1918 vybral a zakoupil pro interiéry Habsburky vyklizeného Pražského hradu první československý prezident T. G. Masaryk. Věta, která ožívá v názvu výstavy "Tož to kupte!" je zaznamenaným autentickým výrokem, kterým TGM posvětil nákup cyklu akvarelů Život na panském sídle od velmi ceněného malíře Josefa Mánesa. Výstava bude otevřena do 9. prosince k vidění v Císařské konírně Pražského hradu.

Druhou výstavou je  Retro biják 60. – 90. let, kde na 200 vystavených kostýmů jsou originály zapůjčené z fundusů Barrandovských ateliérů; v Galerii Tančící důmPraze si je do 14. října můžete prohlédnout spolu s fotografiemi, plakáty a dalšími rekvizitami a dekoracemi.

Třetí projekt vám až do 4. listopadu představí ve Slezskému zemskému muzeu dobu první republiky z úhlu dobové módy: výstava Móda osmiček představí proměnlivost módních stylů v období trvání Československa, resp. v období let 1918–1988.
Divadlo Royal

Divadlo Royal

Divadlo Royal je stylový multikulturní prostor v centru Prahy.

Hotel Franz - kouzlo první republiky v Jeseníkách

Hotel Franz - kouzlo první republiky v Jeseníkách

Stylový prvorepublikový hotel se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel uchvátí také stylovou restaurací a skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor bude pro vás balzámem pro duši.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky - včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Prvorepubliková kavárna Elektra je opět v provozu. Ke spokojenosti milovníků dobré kávy a dortíků přibylo několik pohodlných pohovek. Oblíbené jazzové večery zůstávají.

Naučná stezka

Naučná stezka "Cestou starých soukenických mistrů Počáteckých"

Naučná stezka „Cestou starých soukenických mistrů Počáteckých" vás provede významnou dominantou v okolí Počátek - Valchovskou alejí, tvořenou lipami a jírovci.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků - to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Další aktuality

28.6.
2019
Fantastickou dovolenou zažijete v Chotěboři

Fantastickou dovolenou zažijete v Chotěboři

Vysočina | Životní styl
28.5.
2019
Veteráni mají v neděli sraz v Třešti

Veteráni mají v neděli sraz v Třešti

Vysočina | Životní styl
16.5.
2019
Zámek v Náměšti bude hostit Svatební veletrh

Zámek v Náměšti bude hostit Svatební veletrh

Vysočina | Životní styl