Úvod > Aktuality > Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i výstavy
Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i výstavy
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Šest návratů do časů první republiky: hotýlky, vily, lázně i výstavy

  • Vydáno4. října 2021
Toužíte po dovolené ve stylu první republiky? Míst, kde vládne styl dvacátých a třicátých let minulého století, není mnoho, ale my je známe. Jedním z nich je Letohrádek sv. Vojtěcha u Počátek, do prvorepublikových časů se můžete vrátit i na Rejvízu, v Luhačovicích nebo v Kladně.

Dovolená v Letohrádku sv. Vojtěcha

V prastarém mlýně u Počátek na Vysočině si kdysi Vilém Smrčka, majitel pily a továrny na pletené zboží, zřídil letní sídlo. To se proměnilo v unikátní hotel, který nabízí ubytování v jedenácti dobově zařízených pokojích a apartmánech, pojmenovaných po slavných prvorepublikových hercích a herečkách. A protože k němu vede jedno z ramen léčivého pramene sv. Vojtěcha a v přilehlém parku je socha tohoto světce, dostal zámeček nové jméno: Letohrádek sv. Vojtěcha. Pobyt v něm je prý jako návrat zpět se strojem času.

Skutečným skvostem jsou zejména tematické pokoje, kde o vás budou pečovat komorníci a služebné – přesně tak, jak to znáte z filmů pro pamětníky. Jedenáct luxusně vybavených apartmánů a pokojů se inspirovalo známými tvářemi první republiky; vybrat si můžete například půvabný interiér s bílým malovaným nábytkem Hany Vítové, pokoj s krásným červeným nábytkem Věry Ferbasové, prostorný pokoj laděný do pánského prvorepublikového stylu Hugo Haase, noblesní pokoj Nataši Gollové, stylový pokoj Oldřicha Nového s možností vlastního vstupu do wellness a balkonem či luxusní apartmány Svatopluka Beneše a Adiny Mandlové. Navíc vás čeká restaurace, jejíž nabídka vychází z dobových kuchařek, wellness se saunou, bylinnou parní lázní a venkovní vířivkou.
 

Do hor nebo do lázní?

hotel RadunVýjimečnou prvorepublikovou atmosféru si vychutnáte také v Boutique hotelu RadunLuhačovicích, který sídlí v rekonstruované, památkově chráněné funkcionalistické vile Bohuslava Fuchse ze 30. let minulého století. Nenechte si ujít prohlídku vedenou přímo majitelem, který vás nechá nahlédnout do historie hotelu, ale především do nelehkého znovuvzkříšení jeho poničené krásy. Přestože tu není předepsán dress code, sami poznáte, že do hotelu se více než hodí. Na prvorepublikové tradici domu Radun je založena i zážitková gastronomie restaurantu Republika, navíc vždy v úterý a sobotu je příjemná večerní atmosféra doplněna živým klavírním vystoupením.

Swing a jazz provázely také otevření hotelu Franz na Rejvízu v srdci Jeseníků; styl dvacátých let tu drží především restaurace a společné prostory, pokoje jsou vybavené moderně. Nádhernou okolní přírodu včetně známého rašeliniště můžete objevovat mnoha způsoby, v hotelu vám půjčí kola a koloběžky, v zimě pak běžky a sáňky.
 

Výstavy, které vás zavedou o desítky let zpět

Do zlatých časů mladého československého státu se ještě během října můžete vrátit při prohlídce několika výstav. Výstava o módě první republiky "Žiju v první republice" ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně vznikla ve spolupráci s vášnivou sběratelkou, rodačkou z Lán, Ludmilou Zuskovou. Sbírka Ludmily Koláček Zuskové čítá na několik stovek kusů šatů, kabelek, párů bot, rukaviček, bižuterie a větších i menších předmětů denní potřeby. Uvidíte výběr ze sbírek mající i regionální původ. Výstava přístupná do konce října 2021 je doplněna dětským koutkem s tematickými aktivitami.

Druhou výstavou je "Jak šel život...zábava v prvorepublikovém Hodoníně", otevřená až di února 2022. Výstava představuje společenský život v Hodoníně v období první republiky. Seznámíte se nejen s hodonínskými kavárnami a restauracemi, ale zjistíte, jaké se pořádaly koncerty, besídky, karnevaly, dozvíte se, kde bylo možno zhlédnout filmová a divadelní představení, výstavy či kde měli prvovrpublikoví obyvatelé Hodonína možnost sportovat.

Brněnská výstava "Civilizovaná žena: Ideál i paradox" v Moravské galerii sleduje paralelní procesy modernizace a ženské emancipace, které doprovázely vznik a rozvoj české moderní kultury a které kulminovaly v meziválečné době.
Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Prvorepubliková kavárna Elektra je opět v provozu. Ke spokojenosti milovníků dobré kávy a dortíků přibylo několik pohodlných pohovek. Oblíbené jazzové večery zůstávají.

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Naučná stezka

Naučná stezka "Cestou starých soukenických mistrů Počáteckých"

Naučná stezka „Cestou starých soukenických mistrů Počáteckých" vás provede významnou dominantou v okolí Počátek – Valchovskou alejí, tvořenou lipami a jírovci.

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch – prvorepublikový hotýlek

Letohrádek svatý Vojtěch nabízí ubytování jako za starých časů. Ideální místo pro náročné hosty přesně jako za první republiky – včetně komorníků a služebných. Apartmány jsou pojmenovány po slavných prvorepublikových hercích a herečkách.

Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách

Hotel Franz – kouzlo první republiky v Jeseníkách

Stylový prvorepublikový hotel se nachází v srdci Jeseníků na Rejvízu. Hotel uchvátí také stylovou restaurací a skvělou obsluhou. Okolní příroda jesenických hor bude pro vás balzámem pro duši.